Фаворки

Фаворки (пол. faworki, chrust, chruściki) – це хрусткі посипані пудрою полосочки тіста. Фаворкі у Польщі – це карнавальний солодкий делікатес для часу обжерливості (Жирний четвер). Вони мають наповнити животи до часу стриманості (Великого посту).

Фаворки

Фаворки

Слово «фаворки» походить від назви кольорових стрічечок, які в середні віки лицарі прикріплювали до одягу своїх прекрасних дам на знак благовоління, що латиною звучить як favor. Польські господині традиційно готують фаворкі, а також пиріжки і пончики перед Великим постом на Жирний четвер.

Faveur – це французькою мовою вузька стрічка або шовкова стрічка. Слово було запозичене польською мовою для визначення фаворок – тонкого хрусткого тістечка схожого на стрічку, смаженого в жирі.

Легенда говорить, що фаворки утворилися випадково. Кажуть, що початківець кондитер через неуважність кинув в розігріте масло вузьку смужку тіста для пончиків. Тісто формувалося в косу, а після приготування і приправлення цукром виявилося, що помилка учня дала плоди у вигляді нового делікатесу.

Спочатку фаворки готували саме з тіста для пончиків, через що вони були важкими і жирними. Пізніше їх готували з литого і бісквітного тіста, і, врешті-решт, з так званого збитого тіста, з якого сьогодні їх готують найчастіше. Зміна рецептури сприяла тому, що фаворкі стали легкими, тонкими і хрусткими.

Фаворки

Фаворки

Тісто для фаворок має шовкову консистенцію, має бути м’яким і незжатим, щоб добре розкочувалося. За традиційною рецептурою воно містить борошно, жовтки, густу, але не дуже кислу сметану, трохи вершкового масла та дрібку цукрової пудри. Дуже важливою добавкою є спирт ( ложка на склянку борошна), який попереджає надмірне вбирання жиру. З такого ж тіста готують також так звані карнавальні троянди, значить вправні випічки у вигляді квітів.

Під час підготовки фаворок спершу необхідно ретельно просіяти борошно, а тісто місити найбільш ретельно. Тобто, потрібно тісто добре вимісити, щоб воно було най пухкіше. Для цього тісто треба протягом декількох хвилин «бити» качалкою на обробній дошці. Після цих тортур 🙂 воно має близько однієї години «відпочивати» в холодному місці, прикрите вологою ганчіркою, щоб не зсохло.

Фаворки

Фаворки

Підготовлене таким чином тісто, розділене невеликими шматочками, потрібно ретельно розкачати. Чим тонше тісто, тим фаворки вийдуть кращими: найкраще товщиною в один міліметр. Шматки нарізають не надто довгими смужками і надрізають посередині, потім один кінець смужки протягують через надріз.

Тепер вистачить засмажити фаворки. Найкраще використати прозоре вершкове масло або гусяче або свиняче пряжене сало через їх високу температуру згоряння і нейтральний запах. Оптимальною температурою смаження є 160-180 градусів C.

Фаворки поміщені в слабо розігріту фритюру просочаться жиром і будуть несмачними, а при занадто високій температурі швидко пригорять. Найкраща перевірка – це кинути шматок тіста в каструлю. Якщо одразу спливе, це означає, що температура відповідна. Якщо стане коричневим, треба освіжити жир, забравши посуд на момент з вогню або кидаючи в нього кілька шматків очищеної, сирої картоплі. Через невелику кількість цукру в тісті, фаворки після охолодження треба рясно посипати цукровою пудрою.

Фаворки

Фаворки

Нагородою за зусилля є чудовий смак фаворок. Хороші фаворки – це, через велику кількість жовтків і невелику кількість жиру і цукру, найбільш хрусткі кулінарні делікатеси у світі. Якщо вони добре приготовані, то повинні прямо розпадатися в роті в пил.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *