Колегіум Майус
Колегіум Майус (лат. Collegium Maius) – стара будівля Краківського Ягеллонського Університету. Він розташований у Старому Місті, на розі вулиць Святої Анни і Ягеллонської.
Витоки колегіуму Майус пов’язані з 1400 роком, коли був відновлений Ягеллонський Університет. Саме тоді король Польщі Владислав Ягайло викупив за 600 гривень (валюти того часу) кутовий будинок.
Будівля була поступово розширена протягом XV століття за рахунок покупки сусідніх будинків. Вони були з’єднані разом після пожежі в 1492 році. У ті часи внутрішній двір був обрамлений аркадами галерей у пізнеготичному стилі і кришталевими склепіннями.
Назва «Колегіум Майус» використовувалась з середини XV століття. На першому поверсі Колегіуму Майус були розміщені лекційні зали, а на другому – Stuba Communis (загальна кімната), бібліотека та квартири професорів.
У XIX столітті Прийнято рішення використовувати будівлю Колегіуму Майус як бібліотеку Ягеллонського Університету. Для цього з 1840 по 1873 роки проводилася реконструкція будівлі в неоготичному стилі. Колегіум Майус використовувся як бібліотека до 1940 року. Після цього почалися роботи під керівництвом професора Кароля Естрайхера з повернення будівлі виду ще з перед 1840 року. Потім Колегіум Майус використовується в якості музею Ягеллонського університету.
Музей Колегіуму Майус
В даний час Колегіум використовується в якості музею Ягеллонського Університету, в якому знаходяться предмети, пов’язані з історією університету. У колекції музею присутні такі предмети, як набір астрономічних інструментів, у тому числі ті, які використовував Микола Коперник.
Серед експонатів також безцінний арабський астролябій датований 1054 роком і Ягеллонський Глобус – один з найстаріших глобусів, на якому є назва Америка.
- Адреса: Jagiellońska 15, 31-010 Kraków, Польща.
- Час роботи: Понеділок – Субота: 10:00-14:15, Неділя: Вихідний.
- Телефон: +48 12 663 13 07.
Будівля Колегіуму Майус
Будівлю Колегіуму Майус побудовано з каменю і цегли. Фасад, що знаходиться на вулиці Ягеллонській, має готичні піки і еркери. У внутрішній двір, посеред якого знаходиться колодязь, можна увійти крізь готичні ворота. Він оточений ганком, що підтримується галереями. На ганок другого поверху ведуть двоє сходів, більші з них називають «професорськими».
На стіні, недалеко від воріт, знаходиться годинник, який грає у 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 і 17:00. Їх репертуар складається з добутку XVI століття польського композитора і органіста Яна з Любліна та студентської пісні Gaudeamus Igitur (лат. радіймо). Під час пісні з циферблата з’являються фігури шести особистостей: церковний сторож, королева Ядвіга, король Владислав Ягайло, Ян з Кенти, Гуго Коллонтай і Станіслав з Скальбмежа.