Бидгощ
Бидгощ (пол. Bydgoszcz, нім. Bromberg) – місто в Польщі, адміністративний центр Куявсько-Поморського воєводства. Резиденція куявско-поморського воєводи і старости Бидгощського Повіту. Станом на 2010 рік, в Бидгощі проживало 356 177 чоловік.
Бидгощ розташований у північній Польщі, на берегах річок Брда і Вісла.
Історія
У Середні століття – прикордонне місто. Спочатку Бидгощ був рибальським поселенням під назвою Bydgozcya («Bydgostia» на латині), місто стало цитаделлю для торгових маршрутів по Віслі.
Місто було зайняте лицарями Тевтонського ордена в 1331-1337 рр.., а пізніше Казимиром III Польським, який надав місту муніципальні права 19 квітня 1346. Після цього в місто почався приплив євреїв. У 15-х – 16-х століттях Бидгощ був значним місцем торгівлі зерном.
У XVI столітті, завдяки торгівлі зерном і сіллю, місто стає одним з найбільших в Польщі. У 1773 році почалося будівництво Бидгощського каналу, що зв’язує річки Брда і Нотець.
З 1815 року був частиною Великого князівства Познанського. У XIX столітті будується залізниця, що з’єднала Бидгощ з Пилою, Гданськом, Торунем та Іновроцлавом. Значну частину своєї історії Бидгощ був під німецьким пануванням.
Під час Другої світової війни перебував в Гданській провінції Західної Пруссії. Після звільнення Бидгощ став столицею Поморського, а пізніше Бидгощського воєводства Польщі. У 1973 році до складу міста ввійшло сусіднє місто Фордон.
Місто є столицею Куявсько-Поморського Воєводства з 1999 року, а раніше було столицею Бидгощського Воєводства (1947-1998 рр..).
Економіка
Бидгощ – одине з міст країни, що найбільш динамічно розвиваються. Великий економічний центр відомий своїм швидким розвитком сектора послуг, особливо фінансових. У Бидгощі діє понад двадцять банків, товарні біржі, страхові та лізингові компанії, брокерські будинки, відбуваються численні ярмарки, в тому числі і міжнародні.
Промисловість
Крупний промисловий центр; здавна розвинена харчова, металообробна, деревообробна, шкіряна, керамічна промисловість; розвиток отримали машинобудування (електротехнічне, верстатобудівне, точна механіка, виробництво устаткування для хімічної, цементної та інших галузей), хімічна промисловість (в тому числі промисловість органічного синтезу) , виробництво холодильників, велосипедів.
Культура
У місті Бидгощі організовуються оперні та музичні фестивалі. У Бидгощі знаходиться відомий Концертний зал (Filharmonia Pomorska) і Оперний театр.
Пам’ятки
Архітектурні пам’ятники в районі річки Брди і Старого міста: пізньоготичний парафіяльний костел з чудотворною іконою Богородиці з трояндою, колишнє зерносховище з дерев’яною каркасною конструкцією 18-19 ст., Костел кларисок в змішаному стилі готики і ренесансу.
Води річки Брди і Нотець з’єднуються Бидгощським каналом з збереженим старим обладнанням. Влада виступають з проханням про занесення цього пам’ятника інженерного мистецтва XVIII століття в список спадщини ЮНЕСКО.
Музеї
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego (Окружний Музей ім. Леона Вичулковского) є муніципальним музеєм. Крім великої колекції робіт Леона Вичулковского, також має постійну експозицію творів мистецтва.
Театри
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki (Польський Театр ім. Ієроніма Коньечкі) – незважаючи на свою назву, театр пропонує широке розмаїття постановок. Один раз на рік, восени, в театрі проводиться Фестиваль Прапремьер («Festiwal Prapremier»): найвідоміші польські театри привозять в Бидгощ свої останні прем’єри.
Класична музика
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Paderewskiego (Концертний зал ім. Ігнатія Падеревського) – завдяки чудово розробленим акустичним якостям головного концертного залу, це – один з кращих концертних залів для виконання класичної музики в Європі.
Популярна музика
Концерти популярної музики в Бидгощі зазвичай проводяться в Поморській Філармонії (Filharmonia Pomorska), Лучнічке (Łuczniczka), Завіша (Zawisza) і на стадіоні Полонія.
Транспорт
Розташований біля початку судноплавного Бидгощського каналу, в місці схрещення важливих залізничних магістралей і шосе. Має розвинену мережу автобусних і трамвайних маршрутів.
Освіта
Бидгощ – це місце розташування Університету ім. Казимира Великого, Університету Технологій і Наук про життя і Консерваторії, а також Медичної Колегії.
Основні навчальні заклади:
- Університет ім. Казімєжа Великого (Kazimierz Wielki)
- Технологічний Університет ім. Яна Першого (Uniwersytet Technologiczno Przyrodniczy im. Jana І Jędrzeja Śniadeckich)
- Музична Академія (Akademia Muzyczna)
- Університетська Медична Колегія ім. Людвіка Ридигьера (Medicum im. Ludwika Rydygiera) (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademia Medyczna)
- Відділення Економічної Академії Познані (Ośrodek Akademii Ekonomicznej w Poznaniu)
- Секція теологічного Університету (Sekcja Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu)
- Поморська Вища Школа (Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa)
- Вища Господарська Школа (Wyższa Szkoła Gospodarki)
- Вища Школа Інформатики (Wyższa Szkoła Informatyki)
- Міжнародний університет туризму і культури (Internacia Studumo pri Turismo kaj Kulturo) з навчанням мовою есперанто.
Спорт
- Футбольний клуб «Завіша Бидгощ».
- Жіноча волейбольна команда «Бидгощ».
У 2010 році пройшов чемпіонат світу з кросу. Чемпіонат світу з кросу 2013 також пройде в Бидгощі.
Міста-побратими
- Вільгельмсхафен (Wilhelmshafen), Німеччина
- Крагуєвац (Kragujevac), Сербія
- Кременчук, Україні
- Мангейм (Mannheim), Німеччина
- Нінбо, Китай
- Павлодар, Казахстан
- Патрас (Patras), Греція
- Перт (Perth), Шотландія
- Реджо-Емілія (Reggio Emiglia), Італія
- Темпе (Tempe), Аризона, США
- Хартфорд (Hartford), Коннетікут, США
- Черкаси, Україні
Як українець, який народився і виховався в Бидґощі, не можу не запитати, чому автори статті перехрестили це місто і визнали, що назва чоловчіго роду!
За всіма правилами, як української так і польської мови, сприймається, що якщо дана назва насленого пункту немає віповідика в даній мові, її назву і рід визначає мова оригіналу, чи теж місцевого населення.
Запевняю Вас, що Бидґощ в полськській мові жіночого роду і так і має бути українською (Бидґощ, -щі) не інакше.
Забудьбмо про вчення сов’єтських псевдо-вчених.
Дякую за слушне зауваження, я цього не знав 🙂