Як отримати карту побиту на підставі роботи

Розглянемо карту побиту на підставі офіційного працевлаштування в Польщі. Головною підставою для подачі заяви на карту є договір з роботодавцем. Це може бути umowa o prace, umowa zlecenia, umowa o dzieło. Ви повинні офіційно пропрацювати на одному місці, на одній посаді не менше 3-х місяців.

Як отримати карту побиту на підставі роботи

Як отримати карту побиту на підставі роботи

Якщо Ви пропрацювали менше трьох місяців необхідно надати інформацію від старости з ринку праці. Якщо Ви приїхали по піврічному запрошення (oświadczenie), але працюєте в іншій фірмі без зміни цього запрошення – ви працюєте нелегально! Кожен раз при зміні роботи роботодавець повинен Вам видати запрошення від себе.

Зміна роботи, при наявності карти побиту

З самого початку будьте уважні при підборі роботи в Польщі, щоб не довелося відразу ж міняти роботодавця.

Якщо з якої-небудь причини Ви втрачаєте роботу у свого роботодавця, Вам необхідно протягом 15 робочих днів (тобто 21 календарного дня) повідомити про це в Urząd Wojewódzki. В цьому випадку, Вам дадуть ще 30 днів для пошуку нової роботи. Якщо після закінчення 30 днів Ви так і не знайдете роботу – ваша карта побуту буде анульована і Вам доведеться покинути Польщу.

Щоразу змінюючи карту, Ви проходите всю ту ж процедуру заново, Вам належить надати той же перелік документів і по-новому зробити оплату в розмірі 440 злотих, але якщо Ви змінили роботодавця під час розгляду вашої справи, то вам варто лише повідомити про це Urząd Wojewódzki і донести необхідні документи, в цьому випадку повторної оплати робити не потрібно. Заміну карти в разі втрати роботи можна застосувати нe більше одного разу.

Документи для отримання карти побуту

  • 4 примірники заповненої анкети на отримання карти (WNIOSEK O UDZIELENIE CUDZOZIEMCOWI ZEZWOLENIA NA POBYT CZASOWY). Бланки можна скачати на сайтах кожного ужонда вашого воєводства або ж отримати їх безкоштовно безпосередньо на місці.
  • 4 кольорові фотографії розміром 4,5 см x 3,5 см, знятих протягом останніх 6 місяців на світлому фоні, що мають хорошу різкість, на яких чітко видно очі і обличчя від верху голови до верхньої частини плечей – таким чином, щоб обличчя займало 70-80% фото, без головного убору і темних окулярів, що вказують голову в позиції лівого напівпрофілю, з видимим лівим вухом, природним виразом обличчя і закритим ротом.
  • Дійсний документ, який дає право на виїзд за кордон (закордонний паспорт, 2 ксерокопії + оригінал для пред’явлення), в особливому випадку можна пред’явити інший вид документа, що засвідчує особу.
  • Підтвердження сплати збору – 440 злотих, можна зробити в касі ужонда.
  • Підтвердження тимчасової прописки, згідно нових введень закону вже не потрібне, достатньо вказати адресу проживання в Польщі.
  • Медична страховка від польської страхової фірми NFZ, PZU (іноді можна і українську, але з перекладом).
  • Запрошення (Oświadczenie), на підставі якого Ви робили піврічну робочу візу або ж воєводське запрошення (zezwolenie na pracę), на підставі якого Ви робили річну робочу візу.
  • Трудовий договір з роботодавцем (umowa o prace, umowa zlecenia, umowa o dzieło).

Також можуть додатково вимагати:

  • Довідка про те, що на Вашу посаду не претендують безробітні поляки – її вимагають якщо Ви пропрацювали на одному місці, на одній посаді менше 3-х місяців (запит робить роботодавець).
  • Договір про оренду житла.
  • Довідку від роботодавця, що він може продовжити з Вами договір після закінчення дії візи і отримання ВНЖ.
  • Довідка з податкової, декларації PIT-37 або PIT-40 за попередній рік (у випадку, звернення за черговим дозволом).
  • Довідка про відсутність заборгованості по податках.
  • Свідоцтво про народження (з перекладом).
  • Свідоцтво про шлюб (з перекладом).
  • Довідка про несудимість.

Документи, які вимагають перевести на польську мову, потрібно переводити у присяжного (державного) перекладача.

Як заповнити анкету на карту побуту

  • Заповнити її потрібно розбірливо польською мовою;
  • Заповнити її великими буквами, вписаними у відповідні клітини;
  • Якщо в минулому Ви вказували інші особисті дані – потрібно повідомити про цей факт в обґрунтуванні;
  • Вказати місце фактичного перебування, куди буде направлятися кореспонденція;
  • В частині, що стосується судимості, вказати інформацію про видані по відношенню до вас вироки, a в разі дій по незгоді з виданими вироками, вказати про продовження процедур (оплата грошового штрафу не є свідченням того, що були порушені кримінальні дії і не був прийнятий вирок у справі);
  • Поставити під нею власноручний підпис, а також вписати ім’я та прізвище, використовуючи латинський алфавіт.

Де і коли подавати документи на карту побуту.

Документи ви подаєте в одному з 16 воєводств Польщі за місцем Вашого проживання. Установою, відповідальною за видачу посвідки на тимчасове проживання є відділ у справах іноземних громадян (Wydział Spraw Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego).

Наприклад, у Варшаві потрібно попередньо записатися за телефоном 22 695 67 61 або 22 695 67 64 або відправити заявку по електронній пошті wniosek@mazowieckie.pl написавши свій номер телефону з проханням про призначення дати подачі документів. Ви можете самостійно займатися оформленням карти побиту, але перед початком перевірити всю інформацію про перелік необхідних документів на сайті Вашого ужонда, тому що перелік в різних воєводствах може трохи відрізнятися.

Відповідно до закону про іноземців – подати документи на тимчасове перебування в країні, можна навіть в останній день легального перебування, але з огляду на черги плануйте запис на подачу документів заздалегідь. Але якщо термін дії візи вже закінчився, то у Вас не приймуть заяву на посвідку, ви втратите право перебування в Польщі і зобов’язані будете покинути Польщу.

Печатка про прийняття документів на карту побиту

Подавши заявку на розгляд, вам в закордонному паспорті поставлять спеціальну печатку (штамп), яка має подвійне значення: з одного боку, засвідчує здачу документів на розгляд, а з іншого – фактично робить легальним подальше перебування на території Польщі, від дня коли ви подалися на карту побиту до дня остаточного рішення по вашій справі.

Якщо у вас не вистачає будь-якого з перерахованих Вище документів, у Вас все одно зобов’язані прийняти документи і призначити терміни, в які ви повинні надати інші документи (протягом 7-14 днів). У такому випадку вам не поставлять позначку і не видадуть довідку, поки не надасте необхідні документи, ваша справа буде призупинено.

Штамп не дає права на перетин кордону, в тому числі в країни Шенгенської зони, також якщо закінчилася віза, ви можете виїхати в свою країну, але не зможете повернутися до Польщі – щоб в’їхати до Польщі Ви повинні отримати візу.

Якщо у Вас на той момент буде дійсна віза, то штамп в паспорті можуть і не ставити, але зобов’язані видати довідку з номером справи і датою подання, про те, що документи прийняли.

Перед видачею рішення про надання дозволу на тимчасове перебування відповідальний воєвода зобов’язаний звернутися до начальника Прикордонної служби, поліції, служби безпеки, a в разі потреби також і до інших органів, із запитом на надання інформації про те, чи може в’їзд або перебування іноземця на території Республіки Польща становити загрозу для обороноздатності і безпеки країни, а також для охорони громадської безпеки та громадського порядку. Вищевказана вимога не стосується дітей віком до 13 років на момент подання заявки.

Терміни розгляду документів на ВНЖ

На даний момент з-за великого напливу бажаючих, терміни розгляду заяви на отримання становить від 3 до 7 місяців. Протягом цього часу, можуть приходити листи з проханням донести ще які-небудь документи. Також, можете дзвонити своєму куратору для ознайомлення просування справи. По закінченні терміну розгляду справи, ви отримаєте рішення (decyzja).

Що таке карта побиту

Karta pobytu являє собою пластикову картку, з вашою фотографією і біометричними даними, яка діє в якості візи для поїздок за межі Польщі.

Карта побиту в Польщі

Карта побиту в Польщі

Karta Pobytu czasowego видається терміном від 1 до 3 років. Плата за видачу karty czasowego pobytu – 50 злотих. Після проплати у вас візьмуть відбитки пальців, після чого протягом місяця видадуть саму karty czasowego pobytu. Ви зобов’язані особисто отримати карту побиту.

Відмова у виданні карти побиту

Якщо ж за результатами розгляду вашої справи буде прийнято негативне рішення, то картка не буде видана. Однак протягом 14 днів з моменту отримання рішення можна подати апеляцію і справа буде розглядатися далі. 14 днів на подачу апеляції відраховується від моменту фактичного отримання листа від листоноші (або співмешканцем), з поштового відділення або особисто в органі. У зазначені терміни включені всі календарні дні, в тому числі суботи, неділі, вихідні дні, коли відділ у справах іноземців не приймає відвідувачів. Якщо останнім днем строку є неділя або інший неробочий день, то останнім днем є наступний за ним.

Якщо апеляційний орган не прийняв до уваги апеляцію (тобто винесе рішення про залишення вердикту в силі), можете подати скаргу до Воєводського адміністративного суду в Варшаві.

Рішення, прийняте апеляційним органом, є остаточним, і підлягає виконанню, навіть якщо подана скарга. Саме оскарження не зупиняє виконання рішення.

У вас є на це 30 днів від дати вручення рішення апеляційного органу. Скаргу слід подати до Воєводського адміністративного суду в Варшаві за допомогою апеляційного органу. За подачу скарги до суду слід заплатити так званий реєстраційний внесок, який становить 300 злотих. Суму слід внести в касі суду або переводом на розрахунковий рахунок суду. Якщо у Вас немає грошей на оплату внеску, можете подати заяву про звільнення від сплати судових витрат. Заява пишеться на відповідному бланку, який можна отримати в суді. Таку заяву можете подати як разом зі скаргою, так і протягом судового розгляду. Саме подання скарги не легалізує Ваше перебування, а також не продовжує термін дії штампа.

Якщо ж негативне рішення буде прийнято вдруге, ви повинні протягом 30 днів з дня вручення рішення апеляційним органом, покинути територію Польщі. У разі відмови, можете повернути собі оплачений збір в розмірі 440 злотих, написавши заяву про повернення грошей. До заяви потрібно буде докласти копії квитанції про сплату, копію рішення, копію паспорта та протягом 6 місяців, повернуть гроші на вказаний в заяві польський розрахунковий рахунок. Навіть якщо ви подали документи і передумали чекати рішення, також можете написати заяву про повернення грошей.

Коли карту побиту потрібно замінити?

Картку побиту потрібно замінити вразі:

  • Зміни даних
  • Зміни зовнішнього вигляду власника карти, які не дозволяють ідентифікувати власника карти
  • Її втрати
  • Її пошкодження
  • Закінчення терміну дії

Ви повинні будете написати заяву на заміну карти протягом 14 днів після виникнення передумов для її заміни. Протягом 3 днів з дня втрати або пошкодження картки, ви повинні додатково повідомити про цей факт в ужонд.

Чи можна працювати, чекаючи карту побиту.

Якщо ви перед подачею документів працювали по піврічному запрошені (освячені) і у вас закінчилася віза, то продовження роботи буде вважатися не легальним, тому що штамп, який поставлять в паспорті дає право тільки на перебування на території Польщі і не дає права на роботу. Ті, хто працював по запрошені від воєводи можуть продовжувати працювати у даного роботодавця.

Тобто, якщо ви визначилися з роботою і вирішили подаватися на карту побиту, то після закінчення 3-х місяців роботи, просите відразу ж свого роботодавця, щоб він Вам оформив дозвіл на роботу (zezwolenie na pracę) і тоді, коли у вас закінчується віза, ви сміливо зможете продовжувати роботу, зауважте це стосується роботи у одного і того ж роботодавця.

Перед подачею документів завжди перевіряйте бланк анкети і список необхідних документів безпосередньо в уряді праці або на їхньому сайті, тому що польське законодавство може змінюватися.

Коментарі до статті

  1. Олег :

    Доброго дня. Підкажіть, будь-ласка, працюю по біометриці (без візи), до квітня, чи можу подавати документи на карту побиту? Чи можу я виїхати до України, коли є відмітка в паспорті? Чи правда, що від моменту подачі документів і отримання карти, вилучають паспорт?

  2. елена :

    подача на карту побыта личная? или работодатель может подать после окончания визы?

  3. Алина :

    Добрый день. Предлагаю помощь в соблюдении всех формальностей, связанных с легализацией пребывания в Польше и другими вопросами.

    • Богдан :

      аліна доброго дня потрібно подати документи на карту дитині та дружині можете допомогти і ціна питання

  4. Олександр :

    Доброго дня!Цікавить таке запитання: Заїхали по біометрикі на 90 днів! З роботодавцем у нам умова злецення! Чи можна податись на карту відпрацювавши 1 місяць?

  5. Тетяна :

    добрый день!у меня сложилась не простая ситуация.Я живу и работаю в Польше уже больше” лет на карте временного побыту,сейчас хочу продлить ,но в уженте у меня потребовали PIT11,на фирме где я работаю мне его нехотят давать(потому что у меня умова слицения)что мне делать,к кому обратиться?помогите пожалуйста

  6. Людмила :

    2 місяці тому подала документи на карту побиту, сказали чекати лист …. і нічого немає. Зараз знаходжусь у Варшаві і не можу поїхати додому , адже чекаю на лист, а коли повернусь на Україну, не зможу повернусь сюди .
    1) Чи можна пришвидшити процес отримання карти побиту ?
    2) Коли отримаю лист , що далі ?

  7. Irena :

    Спасибо за информацию. Полезная и конкретная информация.

  8. Анастасія :

    Доброго дня! Я приїхала до Польщі за воєвудським запрошенням, відпрацювала уже 6 місяців. 4 місяці тому дізналась що вагітна, протягом цих 4 місяців працювала. Звернувшись до лікаря, отримала довідку про звільнення від роботи. Чи можу я претендувати на карту побиту? І чому роботодавець відмовляється мені допомогти, щоб її зробити?

  9. Анастасія :

    Доброго вечора . Якщо я поїду додому і зроблю візу ще по старому воєводському запрошенні від старого роботодавця. Чи можу я на основі цієї візи працювати у інших працедавців легально і на умові про працю? Дякую)

  10. Павло :

    Я чекаю вже більше року на карту і в мене закінчується зезволення воєвудське, а карти ще немає…коли закінчиться термін зезволення я можу і надалі працювати чи ні?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *