Значення шенгенських віз для Європи
Не слід думати, що Шенгенська угода була підписана, так би мовити, «з бухти-барахти». ЇЇ підписанню передувала тривала робота. Тим більше що й сама ідея створення об’єднаної Європи – Євросоюзу, народилася не в один день.
Як показує історія, першим кроком для об’єднання Європи став спільний ринок сталі і вугілля. І саме ця «перша ластівка» показує, що насправді ініціатором створення Євросоюзу є не політики, не громадяни, а промисловці, яким просто хотілося прибрати до рук всю торгівлю сталлю і вугіллям в Європі і розширити ринок.
У 1992 році весь ринок Європи став єдиним: переміщення товарів всередині майбутнього Євросоюзу стало здійснюватися за єдиними правилами і, по більшій частині, за однаковими цінами. Після того, як стали вільно перевозити товари, мова зайшла і про вільне пересування громадян.
У 1999 році Європейська комісія зайнялася питаннями імміграції та надання притулку.
Поступово Шенгенська конвенція розросталася, і тепер в ній налічується безліч статей. Для всіх країн, що підписали Конвенцію, ці статті є обов’язковими. І всі країни, які бажають приєднатися до Шенгенської угоди, також зобов’язуються після приєднання всі правила дотримуватися. Ну, хіба що Великобританія як завжди відзначилася, та ще й Ірландію за собою потягнула.
Те, що країни підписали Шенгенську угоду, зовсім не означає, що кордони між державами Євросоюзу відкриті раз і назавжди. Конвенція допускає, що на деякий час між країнами може бути введений прикордонний контроль. Тобто, не візовий, а саме прикордонний, тобто для відвідування якого-небудь великого саміту жителями сусідніх європейських країн не потрібна буде віза, а лише доведеться показати на кордоні паспорт.
Однакова політика проводиться і країнами – учасницями Шенгенської угоди щодо громадян третіх країн. Так, зокрема, всі вони видають візи єдиного зразка на термін до трьох місяців протягом шестимісячного періоду. Всі країни Євросоюзу (знову ж таки, за винятком Великобританії та Ірландії) погодили єдиний список країн, для громадян яких потрібна віза при в’їзді в Євросоюз.
У числі цих країн, на жаль, значиться і Україна. Крім того, всі країни Шенгенської угоди узгодили єдиний список країн, для яких віза при в’їзді в Євросоюз не потрібна. Це, наприклад, Сполучені Штати Америки. Втім, і тут є обмеження: так, якщо американець хоче відвідати Євросоюз і прожити там більше трьох місяців, йому все ж доведеться отримувати візу.