Замосць
Замосць (пол. Zamość) – місто в Люблінському воєводстві Польщі, близько 240 км на південний схід Варшави і 110 км на північний захід Львова. З 1992 року ренесансний центр міста відноситься до Всесвітнього спадщини ЮНЕСКО.
У 240 км від Варшави, поблизу від заповідної зони Розточе розкинулося затишне старовинне містечко Замосць. Найближчим великим сусідом Замосці є Люблін (110 км), з яким налагоджено залізничне і автомобільне сполучення. Унікальність Замосці полягає в тому, що місто будувалося з нуля, на необжитому місці, як єдиний міський ансамбль.
Історія міста почалася в 1580 році, коли могутній магнат і канцлер Ян Замойський, головний радник польського короля Стефана Баторія, задумав створити у своїх володіннях місто-фортецю. Для цієї мети магнат вибрав землі поблизу своєї батьківщини – села Скоковки, що знаходяться на перехресті важливих торговельних шляхів між сходом і заходом.
Будівництвом міста керував італійський архітектор Бернардо Морандо, запрошений з Падуї. Завдяки старанням зодчого в короткий термін над рівниною виросло витончене місто в стилі Ренесанс, укріплений потужними фортифікаціями. Нова цитадель отримала назву Замосць, на честь засновника Яна Замойського.
Вигідне стратегічне положення міста приваблювало купців-іноземців, і незабаром тут влаштувалася вірменська громада. Вирішуючи вірменам оселитися в Замосці, великий канцлер наділив їх такими ж правами і свободами, які були і в інших городян. Пізніше Ян Замойський дарував вірменам привілеї. Вірменській громаді дозволялося мати власний суд і свою церкву, виготовляти мед, вино і пиво. Торгуючи з сходом, вірмени сприяли процвітанню Замосці і привнесли східний колорит у вигляд міста, прикрашаючи купецькі будинки витіюватими орнаментами.
За століття історії Замосць проявив себе не тільки як багатий ремісничо-купецький центр, але і як грізна цитадель. Місто безуспішно осаджували козаки і татари, а в 1656 році Замосць поряд з Гданськом і Ченстоховою увійшов до числа трьох польських фортець, які витримали атаку шведів.
У 1705 році, під час Північної війни український гетьман Іван Степанович Мазепа отримав наказ від полковника Головіна взяти польську цитадель Замосць. За словами Мазепи, штурмувати фортецю було б дуже важко, так як вона дуже потужна, і на озброєнні бійців знаходиться двісті штук з гаком гармат. Не зважившись атакувати Замосць вогнем і мечем, Іван Степанович протягом 5 тижнів вів переговори з комендантом фортеці. Лише після цього Замойський ординат здався і впустив гарнізон Мазепи в місто.
Надалі Замосць перебував під владою Австрії і під протекторатом наполеонівської Франції. У 1813 році Замойська цитадель після місячної облоги скорилася російським військам і увійшла до складу Російської імперії. У ході польського заколоту 1830-1831 років, спрямованого проти царської Росії, фортеця Замосць здалася російським останньою.
Серцем міста є Ринкова площа, оточена старовинними міщанськими будинками зі склепінчастими галереями. Будинок «Під ангелом» (інша назва – «У подружжя») звертає на себе увагу східним стилем і рослинними орнаментами. Неподалік знаходиться палац Замойських 1585 року спорудження, звідки Ян Замойський керував своїми величезними волостями. З північної сторони Ринкової площі височіє міська Ратуша з високою, стрункою вежею епохи Відродження, а над південною стороною домінує кафедральний костел, який захоплює погляд візантійською архітектурою.
У склепах костелу покоїться прах всіх представників роду Замойських, в тому числі і засновника міста. Поруч знаходиться будівля арсеналу, в стінах якого в XVI столітті розміщувався військовий склад, а зараз – Музей старовинної зброї. На місці могутніх фортечних стін розбитий міський парк, проте в Старому місті вціліли деякі фрагменти цитаделі: високі вали, польові укріплення, Нові та Старі Львівські ворота.
Трохи осторонь від історичного центру Замосць розташувалося зміцнення «Ротонда», оточене обелісками з іменами жертв Другої світової війни. Гітлер планував розселити німців на чорноземних родючих землях Замосці, а місто перейменувати в Гіммлерштадт. Своїм гестапо фашисти обрали середньовічну Ротонду, де вони здійснювали масові розстріли місцевого населення. Переживши численні війни, історичний центр Замосць зберігся у відмінному стані, за що і був визнаний ЮНЕСКО Всесвітньою культурною спадщиною.