Фортеця у Замості

Замосць – мальовниче, старовинне містечко, що знаходиться в Любельському воєводстві, не далеко від кордону Польщі та України. Бурхлива історія цього, потопаючого в зелені, містечка нерозривно пов’язана з ім’ям великого гетьмана Польської Корони, Яна Замойського, який був правою рукою самого Стефана Баторія, а за сумісництвом – будівельником і іменодателем міста Замосць.

Фортеця у Замості

Фортеця у Замості

Макет. Фортеця у Замості

Макет. Фортеця у Замості

Одна з головних архітектурних пам’яток Замосці – старовинна фортеця, яку свого часу не змогли завоювати ні козаки Хмельницького, ні шведські війська (Козацьке повстання та Шведський потоп). На протязі декількох останніх років проходять активні будівельно-реставраційні роботи, головним завданням яких є повернення колишньої слави неприступному бастіону.

Гетьман Ян Замойський придумав собі ідеальне місто. Головним архітектором майбутнього родового гнізда був обраний італійський геній будівництва Бернардо Морандо. Містобудівник успішно впорався з поставленим перед ним завданням. Дивовижне містечко, наповнене ренесансною архітектурою і оточене потужними стінами, стало справжньою перлиною.

У 1648 році під місто Замосць підійшли війська Богдана Хмельницького. Взяти місто вони так і не змогли. Вісім років по тому, подібний конфуз трапився і з шведською армією. Замойська твердиня гордо відображала будь-які атаки.

Ратуша та головна площа міста Замосць

Ратуша та головна площа міста Замосць

Фортеця у Замості з льоту птаха

Фортеця у Замості з льоту птаха

Однак, на протязі наступних століть, оборонні фортифікаційні споруди навколо Замосці прийшли в занепад. Велика частина їх була повністю зруйнована. У більш-менш пристойному стані залишилася лише фортеця, іменована «ГВЯЗДА» («Зірка» ) через свою оригінальну форму. Ні міська, ні державна влада не володіла достатньою кількістю вільних фінансових коштів, щоб вберегти бастіон від подальшого руйнування. І тільки в 2004 році, після вступу Польщі в ЄС, в місто надійшли гранти, необхідні для реконструкції старої частини Замостя та міської фортеці.

Для збереження своєї улюбленої фортеці, Замосць довелося пожертвувати навіть одним з торгових ринків. Але городян це анітрохи не засмучує. Навіть навпаки – вони впевнені в майбутньому туристичному інтересі до своєї маленької батьківщини. Адже в бастіонний комплекс буде входити і новий Збройовий музей, і зелений сквер, і відкритий майданчик для стрільби з рушниць.

Відновлення уцілілих частин Замойського бастіону проходить в активному темпі. Вже зараз їх можуть оглянути туристи, які приїхали в околиці Любліна. Щорічно в Замосць приїжджають кілька сот тисяч гостей, для яких така історична пам’ятка є чи не головною метою подорожі.

Фортеця у Замості

Фортеця у Замості

Фортеця у Замості

Фортеця у Замості

Фортеця у Замості

Фортеця у Замості

Приміщення Музею Зброї і Фортифікації планують інтегрувати в зміцнення бастіону. На першому поверсі буде виставлена експозиція історичної зброї XVI – XVIII століть. Крім оригінальних експонатів, музей, напевно, здивує своїх відвідувачів документальними кінофільмами, в яких будуть показані способи виготовлення і застосування зброї на полі бою.

У Музеї буде знаходиться і ультрасучасний мультимедійний макет міста, що розповідає історію фортеці, міських забудов, Ратуші та оборонних валів.

Взагалі то, всі роботи з відновлення Замойської фортеці мали закінчиться роки два тому. Однак, цьому завадили археологічні дослідження, проводяться. Вчені чи не силою виштовхнули будівельників з бастіону і зайнялися вивченням артефактів, відкритих під час ремонтних робіт. Довелося чекати майже два роки на відновлення процесу.

Але вже незабаром, Замойська фортеця розкриє свої ворота для всіх бажаючих. Урочисті заходи з приводу відкриття призначені на вересень 2014 року. Чекати залишилося зовсім не довго.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *