Закон про заборону торгівлі в неділю у Польщі набуває чинності
Починаючи з березня 2018 року в Польщі набирає чинності практика заборони торгівлі по неділях. За оцінками експертів, вона може серйозно позначитися як на функціонуванні великих мережевих супермаркетів, так і на їх працівниках. Графік неробочих неділь поступово повисає на вхідних дверях магазинів.
Мало хто замислюється над дорожньо-транспортною ситуацією, яка складеться навколо обстановки з випадаючою неділею. Адже ті ж мережевики десятиліттями привчали покупця закуповуватися або на вихідні, або у вихідні. Та й робочий час більшості польських працівників передбачає зміщення покупок до вихідні.
Але це питання цікавить власників магазинів в другу чергу. В першу чергу їх цікавить те, як не втратити прибуток і налагодити роботу в інші дні тижня. Закони Польщі досить жорстко регулюють розподіл робочого часу і роботодавцям доведеться чимало потрудитися, щоб звести його в згоді з нормами.
Так, профспілка працівників однієї з польських мереж супермаркетів повідомила виданню “Бізнесінсайдер Польща”, що керівництво мережі запропонувало ввести години роботи з 00:15 по понеділках, щоб забезпечити викладку товарів до відкриття магазину. Подібну схему плюс раннє відкриття в понеділок і пізніше закриття в суботу в пілотному режимі вводить інший великий гравець ринку.
Вихідного може і не бути
Самі жителі Польщі поки що розходяться в думках щодо нововведення. До того, як керівництво мережевих магазинів початок експеримент з нічними або вкрай ранніми змінами – з 00:15 або 5:00 ранку – велика частина схилялася до версії, що вільна від торгівлі неділя дасть можливість проводити “більше часу з сім’єю” і “повноцінно відпочити”. Зараз же стає зрозуміло, що тим, хто працює в магазинах і сфері, що їх обслуговує, про повноцінний відпочинок в останній день тижня доведеться просто забути.
Додаткові навантаження
Варто відзначити, що це лише початок проблем, пов’язаних із забороною торгівлі в недільні дні. Решта виявить практика, але вже на даному етапі зрозуміло, що труднощі не торкнуться тільки продавців, касирів і власників магазинів. Адже перерозподіл робочого часу вимагає перерозподілу навантаження на інфраструктуру. Як вона з ними впорається, покаже вже найближче майбутнє, адже незабаром заборона буде лише посилюватися.