Західнопоморське воєводство

Західнопоморське воєводство (пол. Województwo zachodniopomorskie) – розташоване на північному заході Польщі. Центром і найбільшим містом є Щецин. Утворено на території колишніх Щецинського і Кошалінського воєводств. Населення 1694 тис. чол. (2004)

Герб і прапор Західнопоморського воєводства

Герб і прапор Західнопоморського воєводства

Західно-Поморське воєводство, розташоване на північно-західних територіях Польщі, охоплює значну частину регіону, що відоме протягом століть як Західне Помор’я, і займає площу майже 30 тис. км2.

Карта воєводств Польщі

Карта воєводств Польщі

Із заходу воєводство межує з Німеччиною, з півночі його кордон утворює Балтійське море. У своїй історії Західне Помор’я знаходилося в різних зонах впливів: польських чи німецьких володарів, а також данців і Бранденбурга; в XVII столітті воно виявилося у владі шведів, а сто років тому – німців. Після Другої світової війни, в 1945 році, ці землі знову опинилися в межах Польщі.

Щецин

Щецин

Столицею воєводства є Щецин – місто з дуже довгою і цікавою історією. Перше оборонне місто виникло у IX столітті, на місці стародавнього поселення лужицької культури (датується 500 роком до н.е.).

У XIII столітті Щецин отримав міські права, в той же самий час він став членом Ганзи, а незабаром головним центром Західного Помор’я, яким є і по цей день. Щецин, як і раніше залишається містом, пов’язаних з морською промисловістю і мореплавством – великий торговий порт і судноверф.

До найважливіших історичних об’єктів відносяться замок поморських князів, готичний архикатедральний собор св. Якова Апостола і забудова вулиці Вали Хороброго початку XX століття.

На території воєводства є й інші морські порти: в Дарлово, Свіноуйсьце та Колобжег. Ці міста, поряд з Кошаліном і Старгардом-Щецинским відносяться до числа найважливіших центрів в регіоні.

Західно-Поморське воєводство славиться прекрасним узбережжям, чудовою природою і курортами. Характерним елементом приморського ландшафту є обривисті кліфові берега, місцями дуже високі, що постійно омиваються морськими хвилями. Балтика забирає в рік в середньому близько 80 сантиметрів суші. У багатьох місцях кліф зміцнюється, проте природа безжальна – прикладом тут є руїни костьолу в Тшенсачі, що побудований в XV столітті в 1800 метрах від берега моря. Сьогодні залишився тільки невеликий фрагмент однієї стіни, решта взяло море.

На території Західно-Поморського воєводства понад 1000 озер, більше десятка річок, чудові пущі: Голенювська, Вкрінська, Барлінецька, Дравська і Мисливські бори, а також два національні парки.

Волінський парк займає цікаву частину острова Волін. Поблизу знаходиться заповідник зубрів. У межах Дравненського парку знаходиться озеро Дравсько – друге за глибиною у Польщі (79,3 м). Неподалік збереглися укріплення Поморського валу. Визначною пам’яткою обох парків є рідкісні види тварин: орлани білохвості, видри, бобри, горностаї. У центральній частині воєводства, поблизу Іньсько, знаходяться найбільші в країні гніздування журавлів.

Найбільш відомі місця літнього відпочинку це: Дарлово, Домбкі, Мельно Сарбіново, Устронє-Морське, Дзьвіжіно, Мжежіно, Нехоже, Реваль та Камінь-Поморскі.

У курортах, таких як Свіноуйсьце, Мензиздроє, Колобжег і Полчин-Здруй, можна пройти курс лікування, користуючись покладами лікувальних грязей і лікувальними джерелами.

У багатьох місцевостях збереглися пам’ятники архітектури – замки, палаци, костьоли, фрагменти міських стін з вежами та брамою, старі кам’яні будинки.

У Дарлово знаходяться замок поморських князів, споруджений в XIV-XVII століттях, і готичний Маріацький костел 1394, який в ході історії багато разів перебудовувався.

В Кошаліні звертає увагу готичний костел Пресвятої Діви Марії з потужною вежею, який зберігає в своїх стінах багато цінних творів мистецтва. На схід від Кошаліна, в місцевості Кронг, стоїть досить незвичайний замок – у нього 4 вежі, 12 входів, 52 кімнати і 365 вікон.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *