Щецин
Щецин (пол. Szczecin) – місто на північному заході Польщі з населенням 411 000 чоловік (2004), 7-ме за величиною місто Польщі, столиця Західно-Поморського воєводства.
Разом з сусіднім Свіноуйсьце утворює найбільший порт країни на Балтійському морі, центр промисловості, зокрема нафтохімічної і машинобудівної. Біля міста знаходиться аеродром Голенюв і озеро Домбі.
Щецин розташований на берегах річки Одр, на південь від Лагуни Щецина і затоки Померанія. Місто розташоване вздовж південно-західного берега Дамського Озера.
Існує кілька гіпотез щодо виникнення назви міста:
- Назва Щецин походить від слова szczyt, що означає пік, вершина пагорба на сучасній польській мові, але також і довгий щит на старопольській мові. Таким чином, Щецин означає місто, що розташоване на вершині пагорба, або місто, укріплене як цитадель.
- Щецин походить від імені Щука (Szczuka) і означає місто Щуки.
- Щецин походить від імені Щета \ Щота (Szczeta / Szczota) і означає місто Щоти.
- Щецин походить від слова щеціна (szczecina) або щец (szczec), що означає щетина і на старопольській також означало жорстку траву, яка росте біля берегів моря в цій області, часто використовуваної для виробництва щіток.
Оскільки герцог Вартіслав IV Померанський заснував “Новий Щецин” (пол. Szczecinek) в 1310 році, перше старе місто Щецин іноді називали “Старим Щецином”.
Архітектурний стиль Щецина, головним чином, знаходиться під впливом архітектурних напрямів останньої половини 19-го сторіччя і перших років 20-го сторіччя: Академічне мистецтво. У багатьох районах, де забудова велася після 1945 року, особливо в центрі міста, яке було зруйноване через союзницькі бомбардування, поширений такий стиль архітектури, як соціальний реалізм.
У Щецині знаходиться три верфі (Stocznia Remontowa Gryfia, Stocznia Pomerania, Stocznia Szczecinska), з яких одна є найбільшою в Польщі (Stocznia Szczecinska, яка п’ять років тому збанкрутувала і була відновлена).
У місті розвинена риболовецька промисловість і є сталеливарний завод. Також Щецин має аеропорт Щецин-Голенюв “Солідарність” і Порт, третій за величиною порт Польщі.
Також у Щеціні розташовуються головні офіси кількох головних польських компаній. Серед них головний харчовий виробник – Drobimex, польське Пароплавство, виробник будівельних матеріалів Komfort, пивоварний завод Bosman та фармакологічна фабрика Cefarm.
Головні культурні події в Щецині:
- Дні Моря (Dni Morza) проводяться кожен червень.
- Вуличний Фестиваль Художників (Festiwal Artystow Ulicy) проводиться кожен липень.
- Дні Української Культури (Dni Kultury Ukrainskiej) проводяться кожен травень.
- Кожен травень також проводиться авіаційне шоу в аеропорту Дабье (Dabie).
Музеї
- Національний Музей Щецина (Muzeum Narodowe w Szczecinie) має солідну колекцію творів мистецтва, старі коштовності, військове обладнання. Музей має три філії:
- Музей Міста Щецин (Muzeum Miasta Szczecina).
- Морський Музей (Muzeum Morskie).
- Галерея Сучасних Мистецтв (Galeria Sztuki Wspolczesnej).
- Музей Археології в Щецині (Muzeum Archidiecezjalne w Szczecinie) містить збори ритуальних мистецтв та історичні документи.
Розваги
- Вежа Бісмарка в Щецині
- Театр Кани (Каnа Teatr)
- Сучасний Театр (Teatr Wspolczesny)
- Опера в Замку
- Польський Театр (Teatr Polski)
- Голубина Башта (Wieza Quistorpa, Quistorpturm) – руїни
- Замок Померанських Герцогів в Щецині (Zamek Ksiazat Pomorskich w Szczecinie)
- та ін
Вам цікаво буде прочитати статтю – Опис курорту Щецин