Великопольське воєводство
Великопольське воєводство (пол. Województwo wielkopolskie) – воєводство, розташоване на заході Польщі. Центром і найбільшим містом є місто Познань.
Великопольське воєводство – друге за величиною в Польщі. Воно охоплює більшість території історичної Великопольщі, що вважається колискою польської держави. Звідси розпочалась перша польська династія – П’ястів. Князь Мешко I мав своє місто Гнєзно, отже, саме це місто можна вважати першою столицею країни.
Завдяки вигідному розташуванню на «бурштиновому шляху», що пов’язував в середні століття Балтику та Середземномор’я, Познань стала значною торговою метрополією. Місто Познань унікальне тим, що саме тут, вздовж ріки Варти, жили поляки, що дали назву державі.
Над містом височить готичний храм – це архікатедральна базиліка, що криє в середині одне з найцінніших творів романського мистецтва в Європі: виконана з бронзи в 12 столітті Гнєзненська брама (пол. Drzwi Gnieźnieńskie). У храмі знаходяться також реліквії св. Войцеха, закриті в срібному гробі, і інші цінні твори мистецтва.
Найстаршою частиною міста є Тумський Остов: на місці існуючого ще в 19 столітті укріпленого міста стоїть кафедральний собор св. Петра і Павла 14 століття. Тут покоїться прах перших польських володарів: Мешко I і Болеслава Хороброго.
Познань є відомим торговим центром. Традиція познанських ярмарок походить з середньовіччя, а їх сучасна історія почалася в 1921 році, коли був влаштований перший ярмарок внутрішньої торгівлі. З 1925 року організовується Міжнародний познанський ярмарок.
Якщо йти до центру міста від виставкового комплексу (у західній стороні), на шляху появиться монумент Жертвам червня 1956 року, встановлений на згадку про робітників, які повстали проти комуністичного режиму.
Навпроти височіє сіра будівля палацу культури, колишня резиденція Вільгельма другого в неонорманському стилі. Тут бувають цікаві виставки, присвячені різним темам.
Найкрасивіший костел в місті – парафіяльний костел Св. Станіслава (у стилі бароко). Це одна з найбільш таємничих будівель у місті – частина її підземелля ще не проходження. Кажуть, що саме там знаходиться скрині з ескізами відомих польських художників Яна Матейка та Войцеха Герсона.
Звідси цінителі мистецтв відправляються в Національний музей. Обширно представлені тут колекції з етнографії, історії міста та народних промислів.
Серед інших численних храмів у місті огляду заслуговує колишній костел домініканців на вулиці Домініканка. Незважаючи на всі перебудови в період бароко, храм все ж зберіг гарний цегляний портал 13 століття. Саме домініканці принесли з Італії до Польщі техніку будівництва цегельних будівель.
У місцевості Сважендз, що славиться виробництвом меблів, знаходиться скансен – музей під відкритим небом. Він створений при Лабораторії з вивчення хвороб корисних комах.
Прекрасний палацово-парковий ансамбль знаходиться в місті Курник – в 1924 році він був подарований його останнім власником, Владиславом Замойським, державі. Нині в палаці поміщаються музей інтер’єру, багаті зібрання меблів, живопису, скульптур, фарфору, а також бібліотека.
У Рогалині знаходиться палац, що з’єднує риси стилю рококо і класицизму – він оточений парком, в якому ростуть славні дуби, що мають в окружності по 7-9 метрів. Вони носять імена трьох правителів слов’янських народів: Лех, Чех і Рус.
Туристів приваблює в місто Курник замок, колишня магнатська резиденція. Замок був споруджений в 15-му столітті, а сьогоднішній вид англійського неоготичного стилю отримав в половині 19-го століття. Замок оточений великим парком, закладеним в 18-му столітті, це один з найбільших дендрологічних парків у Польщі, в якому 3000 видів дерев і чагарників.