Поморське воєводство

Поморське воєводство (пол. Województwo pomorskie) – воєводство, розташоване на півночі Польщі. Центром і найбільшим містом є місто Гданськ.

Поморське воєводство - Карта

Поморське воєводство – Карта

Ця частина Помор’я, площею 18 тис. км2, відома під назвою Гданське Помор’я, до XII сторіччя входила до складу Польщі, потім була самостійним князівством – аж до початку XIV століття, коли її завоював Тевтонський орден.

У другій половині XV століття ці терени були знову включені до складу Польщі. Після поділів Польщі Гданське Помор’я належало Пруссії, в 1919 році повернулося до Польщі, але Гданськ, столиця регіону, залишився вільним містом.

Карта воєводств Польщі

Карта воєводств Польщі

1 вересня 1939, в 04:45 ранку обстріл німецьким лінкором півострова Вестерплатте розпочав Другу світову війну. Найохочіше відвідуваним місцем є історичне Головне місто, багате чарівними куточками, чудовими костьолами, багатими будинками городян, музеями.

Уваги заслуговує монументальний, найбільший у Польщі готичний костел Пресвятої Діви Марії, який в своїх стінах зберігає цінні твори мистецтва, зокрема, копію картини Ганса Мемлінга “Страшний суд” і готичну скульптуру Мадонни Прекрасної.

Гданськ

Гданськ

На території порту на річці Мотлава звертає увагу Старий кран, що колись перевалював важкі вантажі, один з найбільших у середньовічній Європі. Гданськ з Сопотом і Гдинею утворюють так зване Трьохмісто (Труймясто) – міський ансамбль загальною площею 415 км2.

Гдиня

Гдиня

Гдиня є одним з наймолодших міст у Польщі. До Другої світової війни вона була найсучаснішим портом, найбільшим на Балтійському морі. Варто тут подивитися плавучі музеї: вітрильник “Дар Поможа” і військовий корабель “Блискавіца” (“Блискавка”).

Музей Сопоту

Музей Сопоту

Сопот, розквіт якого наступив на рубежі XIX і XX століть, був у той час фешенебельним і модним курортом, що славиться також своїми казино – його називали північною Рів’єрою. Відомий, зокрема, найдовшим у Європі дерев’яним прогулянковим молом і Лісною оперою, в якій щорічно влаштовується Міжнародний фестиваль естрадної пісні.

Сопот - Мол

Сопот – Мол

У західній частині воєводства найбільшим центром є Слупськ. Тут можна знайти пам’ятники минулих епох – замок поморських князів, фрагменти оборонних мурів, міські ворота, замковий млин, костели та будинки городян.

Замок Тевтонського ордену в місті Мальборк

Замок Тевтонського ордену в місті Мальборк

Одним з найцінніших пам’ятників, внесених до списку світової спадщини ЮНЕСКО, є замок в Мальборку, колишній столиці Тевтонської держави. Від часів панування Ордену залишилися і інші замки, зокрема, в Гніві, Битуві, Квідзині і Члухові. Особливої уваги заслуговує цістерціанський монастирський ансамбль XIII-XIV століть, що знаходиться в Пельпліне. Одним з елементів обладнання кафедрального собору, якому в XIX столітті була повернена готична форма, є цікаві готичні і ренесансні парадні лави, а в монастирських галереях можна побачити готичні фрески.

Словінський національний парк - Дюни

Словінський національний парк – Дюни

Помор’я манить туристів прекрасними пляжами, безліччю озер, лісами. На території воєводства є два національні парки: в північній частині – Словінський, відомий своїми рухливими дюнами заввишки до 30 метрів, а в південній – Тухольські бори.

Балтійське узбережжя складено по-різному – в приморській смузі є як кліф, так і широкі піщані пляжі, дюни, ліси, коси і прибережні озера (лимани Лебсько, Гардно, Сарбсько). Найпопулярніші приморські місцевості серед відпочиваючих це Устка, Рови, Леба, Ястшембя-Гура, Владиславова, Пуцк, а також Ястарня і Криниця-Морська, які знаходяться на косах. Далеко від моря туристи охоче відпочивають біля озер в Хажіковах, Хмільно, Пшівідзе і Вдидзах-Кішевських. Красою природи захоплюються учасники байдаркових походів по річках і озерах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *