Сувальщина

Сувальщина (пол. Suwalszczyzna) – мальовничий польський край, розташований біля північно-західного кордону Речі Посполитої. Ці родючі землі в усі часи вважалися одними з найбагатших в Польщі. Але Сувальщина відома, на тільки через свої економічні показники.

Сувальщина

Сувальщина

Тут знаходиться безліч чудових містечок, оточених легендами ятвягів – стародавніх мешканців цих земель. Не дарма природа Сувальщини стала декораціями для багатьох історичних фільмів. Які ж таємниці і краси приховує цей самий екологічно чистий регіон Польщі?

Історичні області Польщі

Історичні області Польщі

Див. статтю Історичні області Польщі

Село Станчики знаходиться на самому пограниччі – всього в декількох кілометрах від кордону з Росією. Воно скромно приховує унікальну реліквію – залізничні мости незвичайної конструкції. Дві паралельних споруди були зведені на початку XX століття. У кожного моста по 5 арок, а їх довжина становить 180 метрів. Висота мостів – 36,5 метрів, що робить їх найвищими подібними спорудами в Польщі.

Ще кілька років тому, ці мости залучали любителів екстремальних розваг, зокрема – адептів банджи-джампінгу. У наші дні, територія, на якій знаходяться мости, є приватною власністю і самовільний вхід на неї заборонений. Назва у цих красивих мостів дуже ефектна – Акведуки Ромніцької Пущі (пол. Akwedukty Puszczy Rominckiej). Хоча вони ніколи не використовувалися для водопостачання, їх форма трохи нагадує знаменитий французький Пон-дю-Гар – звідси й «водна» назва.

Акведуки Ромніцької Пущі. Сувальщина

Акведуки Ромніцької Пущі. Сувальщина

Крихітне, але надзвичайно красиве селище Вігри виглядає, немов казкова декорація. Саме тут знаходиться найвідоміша пам’ятка Сувальщини – монастир Камедулів. З оглядового майданчика монастиря, розташованого на півострові в північно-західній частині озера Вігри, відкривається чудовий вид на околиці. Спочатку, в цій будівлі знаходилася резиденція польських королів і великих литовських князів. Пізніше, він був переданий Ордену Камедулів. Прямо біля його стін знаходиться невелика пристань, з якої можна здійснити захоплюючу подорож на катері до острівця Камінь.

На Сувальщизні знаходиться дивовижне озеро Ханча – найглибше (106 метрів) не тільки в Польщі, але й у цілій Європі. Води Ханча дуже чисті. Можна розглядувати дно до глибини 3-6 метрів. Озеро дуже популярно серед любителів дайвінгу, завдяки унікальному ландшафту дна і прозорості. Береги Ханча покриті пишною рослинністю, характерною для цих широт. Озеро Ханча знаходиться на території національного заповідника «Сувальський ландшафтний парк».

Гура Гісова – неофіційний символ Сувальщіни, часто званий «польська Фудзіяма». Її форма нагадує конус вулкана, хоча сама Гура Гісова вулканом не є. Висота гори – 256 метрів і це саме ідеальне місце для огляду чудових пейзажів долини Шешупе – річки, витік якої знаходиться на території Сувальського ландшафтного парку, а головне русло – в Литві та Росії.

Дивно чарівне містечко Сейни знаходиться всього в 30 кілометрах від столиці Сувальщини – Сувалок. Місто зуміло зберегти свою унікальну і специфічну прикордонну атмосферу. Його назва, швидше за все, походить від ятвягів, які словом «сейн» позначали і кордон, і трав’яні луки. Сейни мають незвичайне архітектурно-урбаністичне планування, що походить з XVII століття. Справжня перлина Сейнів – різнокольорові будинки і Базиліка Благовіщення Пресвятої Діви Марії.

Найбільший пам’ятник гідротехніки у Польщі – Августовський канал. Він з’єднує річки Віслу, Нарву і Бебжу з Німаном. Довжина каналу – більше 100 кілометрів. До сьогоднішніх днів збереглися 9 шлюзів, які представляють собою оригінальні конструкції XIX століття. Августовський канал – ідеальне місце для веслування на байдарках і рейсів «білого» флоту. Це один з найкрасивіших водних маршрутів в Польщі.

У самому центрі своїх володінь, у 1690 році монахи-камедули вирішили побудувати місто. І побудували. Сувалки зручно розташувалися на перетині торгових шляхів, що ведуть з Варшави до Санкт-Петербурга і Каунаса. Сьогодні – це друге за величиною місто в Підляшші. Його населення становить 70 000 жителів.

У Сувалках знаходяться багато архітектурних та історичних пам’яток – будівля Державного архіву, в якому зберігаються унікальні документи XVIII -XIX століть, Будинок губернатора, Конкатедра Св. Олександра та музей Марії Конопницької – польської письменниці і поетеси, автора казки «Про гномів і сирітку Марисю». У центрі Сувалок знаходиться єдина в своєму роді Галерея Однією Картини.

У Сувальщині багато туристів їдуть лише для того, щоб насолодитися смаками традиційних польських страв цієї прикордонній місцевості. Сенкач – бісквітний торт. За легендою, перший сенкач був випечений з приводу приїзду в Сувалки королеви Бони. Картачі (кнедлі) – лідер меню у всіх місцевих ресторанів, кафе та їдалень. Це своєрідні галушки з тертої сирої картоплі, усередині яких укладається начинка з фаршу і все це вариться кілька хвилин в крутому окропі. Викладається на блюдо, щедро поливається топленим салом з шкварками та цибулею, доправляючись сметаною. До речі, про «національної ідентифікації» картачів ось вже багато десятиліть не припиняються суперечки – їх з рівним задоволенням готують і в Литві, і в Білорусі, і в Україні.

Сувальщина вражає своєю індівідульністю. Цей невеликий прикордонний регіон увібрав в себе культуру багатьох народів, що населяють його, а природну красу можна порівняти, хіба що з не менш мальовничим Підкарпаттям. Сувальщина – маленький чарівний край на самій границі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *