Сукенніце у Кракові
Сукенніце, Сукняні ряди (пол. Sukiennice w Krakowie) – це центральна будівля на Ринковій площі Кракова, побудована як торгові ряди колишньої столиці Польщі. Споруда, що з’явилася в XIII столітті і востаннє перебудована відповідно до смаків XIX століть, в старовину дійсно призначалася для торговців сукном.
Тепер можливості Сукенніце значно розширилися – в численних крамницях, що займають нижній поверх галереї, продаються різні вироби народних промислів та сувеніри: бурштинові і кришталеві прикраси, різьблені дерев’яні фігурки, шкатулки і намиста, ляльки в національному одязі, Вавельські дракончики всіх видів і форм.
Однак галерея є не тільки торговою, і Сукенніце успішно поєднує обидва значення цього слова – на другому поверсі будівлі розміщуються виставкові зали Національного музею Кракова. Використовувати суконні ряди таким чином почали ще в 1879 році, і вони стали першим національним музеєм Польщі. З часом тут зібралася велика колекція живопису, скульптур і старовинних предметів побуту, так що довелося ділитися частиною експонатів з іншими музеями. У виставковому залі на Ринковій площі залишилося найкраще в країні зібрання національного живопису XIX століття.
У 2010 році Національний музей відкрився після модернізації, проведеної відповідно до проекту Nowe Sukiennice. Насамперед реконструкції зазнали інтер’єри виставкових залів, проте змінилася і музейна концепція. В даний момент експозиція Сукенніце складається з чотирьох залів, перший присвячений мистецтву епохи Просвітництва, другий – романтизму, третій – художникам академічної школи, четвертий – реалізму, імпресіонізму та символізму в національному живописі. Серед найбільш відомих експонатів – полотно Генріха Семирадського «Смолоскипи Нерона» і масштабні історичні роботи Яна Матейка.
Після огляду музейних залів можна посидіти на терасі кафе, з якої відкривається чудовий вид на Ринкову площу і Маріацький костел.