Стереотипи про поляків
В уявленні деяких іноземців Польща має образ бідної країни з комуністичним ладом, країни постійних морозів, по вулицях якої ходять білі ведмеді. На геополітичній карті іноземця розташування Польщі представлено більш на схід, ніж це є по правді, а саме в самому серці Центральної Європи.
Причиною існування подібного стереотипу про Польщу і про поляків є не знання про Польщу і про історію цієї країни. Обивательське уявлення про Польщу, як криве дзеркало, являє карикатурний образ поляків, який насправді дуже далекий від справжнього образу. Але, необхідно пам’ятати про те, що в кожної карикатурі є і частка правди.
Перший стереотип
Для поляків всі мови – іноземні. Так і є – володіння іноземними мовами не є сильною стороною поляків. Якщо порівнювати з іншими країнами Європейського Союзу поляки виглядають досить скромно. Останні дослідження показали, що тільки 8% поляків декларує знання хоча б однієї іноземної мови, але серед молоді цей показник в рази вище. Не дивлячись на це ситуація не така драматична, як це може здатися.
Молоде покоління знає англійську мову на рівні як мінімум комунікативному, в той час як старше покоління, в основному в змозі спілкуватися російською мовою, навчання якою, протягом довгого періоду часу, було обов’язковим в польських школах. Навчатися іноземним мовам, а в останні роки також і екзотичним, наприклад, японської мови, сьогодні дуже модно, тому існують численні школи з навчання іноземним мовам, а також зростання популярності інститутів іноземних мов.
Вважається, що поляки можуть досягти більш високих ефектів при навчанні мов, ніж італійці або іспанці, але полякам не вистачає їх середземноморської розкутості і упевненості в собі в вираженні себе через нерідну мову.
Другий стереотип
Поляки дуже рідко посміхаються, постійно скаржаться, поляки не приховують, що люблять скаржитись на життя. Що, правда, умови життя ще не так давно давали їм безліч приводів для невдоволення. В період соціалістичного ладу в Польщі поляки скаржилися на відсутність елементарних благ, та й як тут не скаржитися, якщо покупка цукру або туалетного паперу, тоді було як диво.
З іншого боку, поляки завжди прекрасно вміли, та й по сьогоднішній день вміють, жартувати над собою. Як в старій приказці: в соціалістичному таборі Польща була найвеселішим бараком. Абсурди ж в повсякденному житті стали відмінним середовищем для багатьох класних польських фільмів, зокрема комедій.
Швидкоплинні політичні зміни, що відбулися після 1989 року, і «молодий» капіталізм послужили черговими причинами для скарг – невпевненість в завтрашньому дні, безробіття, низькі заробітки. Багато хто з поляків і сьогодні не в змозі знайти себе в новій дійсності, і, крім неухильного господарського зростання і членства країни в Євросоюзі, більше половини поляків вважають, що рівень їх життя не підвищився. Улюбленою традиційною темою поляків для скарг, як, втім, і для жартів, є політики.
Тенденція до нарікань серед молодого покоління є рідкістю. Польська молодь, як і їхні західноєвропейські ровесники, відкрита для змін і нових викликів, дивиться в майбутнє з оптимізмом.
Третій стереотип
Поляки не люблять чужих і сповнені антисемітизму. Протягом століть Польща була багатонаціональною країною, в якій поряд один з одним мирно співіснували різні етнічні та релігійні групи населення. І сьогодні серед поляків багато представників інших національностей.
До Польщі приїжджають вчені, студенти, фахівці різних спеціальностей, а також військові та політичні біженці, яким Польща надає притулок. У Польщі також проживають представники численних національних меншин: українці, німці, цигани, литовці та багато інших.
Генезис антисемітизму в Польщі може представлятися спірним. Однак з повною упевненістю можна сказати, що дана проблема проявляється не тільки в Польщі. Всі прояви дискримінації – і за національною ознакою, і за релігійною, – заборонені законодавством. Населення єврейської національності користується рівними правами, як і інші національні та релігійні меншини.
Після відновлення політичних відносин з Ізраїлем уряд Польщі прикладає багато зусиль для того, щоб між Польщею та Ізраїлем було взаєморозуміння. Цьому сприяють, зокрема, організовані для єврейської молоді поїздки в Польщу з відвідуванням пам’ятних місць Голокосту.
Четвертий стереотип
Поляки люблять алкогольні напої. Звичайно ж, традиція вживання алкоголю у поляків дуже добре вкоренилася. Цей звичай походить ще з незапам’ятних часів і підтвердженням того є старопольська приказка «Їж, пий і послабляй ремінь». І сьогодні поляки люблять смачно поїсти і не відмовляються від чарочки, але сформований образ поляка алкоголіка і ненажери дуже далекий від правди.
П’ятий стереотип
Організована злочинність і автомобільні крадіжки в Польщі – це буденність. Польща повсюдно характеризується, як країна з досить високим показником злочинності, а іноземців застерігають, щоб ті уважно стерегли свої сумки. І при цьому всі забули про те, що проблема крадіжок виникає всюди там, де є туристи. А під час міжнародного тероризму, ні в якій країні неможливо почуватися повністю безпечним.
Про всяк випадок, радимо тримати ваше авто в Польщі на стоянці, що охороняється (рівень оплати, як правило, не великий). Цінні предмети з автомобіля краще забирати з собою, а особливо з таких місць, як передні і задні сидіння. У разі виявлення крадіжки автомобіля необхідно заявити про це в поліцію. Шанси повернення автомобіля звичайно невеликі, проте, підтвердження факту заяви про крадіжку в комендатурі поліції – це обов’язковий момент при оформленні відшкодування збитків по страховці.