Радом

Собор Діви Марії. Радом

Собор Діви Марії. Радом

Радом (пол. Radom) – місто в центральній Польщі, на річці Млєчна, в 100 кілометрах на південь від столиці країни Варшави. До 1999 р. Радом був столицею Радомського воєводства, після адміністративної реформи 1999 р. входить до складу Мазовецького воєводства. Населення – 227 309 чоловік (2004).

Історія Радома

Поселення на місці нинішнього Радома виникло в VIII-IX столітті, в 1155 р. воно вперше згадано під ім’ям Радом. У 1340 р. король Казимир III заснував місто на місці колишнього поселення, яке стали називати Новий Радом.

У 1364 р. він став управлятися за магдебурзьким правом, в 1370 р. був закінчений собор св. Іоанна. У 1401 р. в Радомі була укладена польсько-литовська унія, спрямована проти Тевтонського ордену.

Міська Ратуша. Радом

Міська Ратуша. Радом

У 1481 р. Радом стає де-факто столицею Польщі – після від’їзду до Литви короля Казимира IV його син Казимир, згодом зарахований до списку святих, правив країною з Радома. У 1505 р. в Радомі був прийнятий закон Nihil novi, який оформив шляхетську демократію в країні і закріпив права дворянства і сеймів (відомий також як Радомська конституція).

У XVII столітті на місто обрушилася низка лих – в 1628 р. сильна пожежа майже повністю знищила місто, пізніше під час війни зі шведами (так званий «Потоп») в 1660 р. Радом був розграбований шведською армією. У XVIII столітті місто поступово відновило втрачений статус.

У 1795 після Третього поділу Польщі Радом був анексований Австрією.

Після Першої світової війни він стає частиною Польщі, що знову отримала незалежність. Під час Другої світової війни Радом окупований нацистами, звільнений радянською армією 16 січня 1945

У 1976 р. в місті пройшли масові страйки робітників проти комуністичного режиму.

Церква святої Трійці. Радом

Церква святої Трійці. Радом

Пам’ятки міста Радом

  • Церква св. Венцеслава. Знаходиться на центральній площі Старого міста. Побудована в XIII столітті в готичному стилі.
  • Собор св. Іоанна Хрестителя, основу храму закладено королем Казимиром III, побудований в 1370 р. в готичному стилі, з тих пір багато разів перебудовувався.
  • Монастир і собор бернардинців (1468-1507).
  • Церква св. Трійці. Побудована в 1619-1627 рр.. в стилі бароко, перебудована в 1691 р. після пожежі.
  • Собор Діви Марії. Закінчено в 1908 р. Неоготичний стиль.
  • Протестантська церква (1785 р.)
  • Будівля ратуші (1848 р.)

Культура у Радомі

 

Музей Яцека Мальчевського. Радом

Музей Яцека Мальчевського. Радом

У місті діє музей знаменитого польського художника Яцека Мальчевського, уродженця Радома; а також музей сучасного мистецтва і музей скаутського руху. Широко відомий у країні і за кордоном театр ім. Яна Кохановського.

 

Музей сучасного мистецтва Elektrownia. Радом

Музей сучасного мистецтва Elektrownia. Радом

Знамениті люди Радома

  • Миколай Радомський – середньовічний композитор;
  • Ян Кохановський – поет епохи Відродження;
  • Лешек Колаковський – філософ і публіцист;
  • Яцек Мальчевський – художник;
  • Ян Павловський – актор і режисер періоду німого кіно.

Цікаві факти про Радом

У Радомі раз на два роки проводиться вересневе авіашоу – найбільше в Польщі. 30 серпня 2009 в результаті краху Су-27УБ білоруських ВПС, які брали участь в 11-му авіашоу, загинули 2 пілоти – А.Марфіцький і А.Журавлевич.

Напівавтоматичний пістолет польського виробництва Vis.35 виготовлявся з 1935 по 1945 рр.. в арсеналі м. Радом, у зв’язку з чим цей пістолет добре відомий під неофіційною назвою «Радом».

Місто-побратим Радома – Тернопіль.

Коментарі до статті

  1. Mandry :

    Симпатичне невеличке містечко в Польщі, де відчувається багатовікова історія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *