Радіостанція в Глівіце

Радіостанція в Глівіце

Радіостанція в Глівіце

Місто Глівіце, яке знаходиться в Сілезії, прославилося на весь світ, як місце, з якого почалася Друга світова війна. Саме тут стався інцидент, що послужив формальним приводом для початку атаки націонал-соціалістичної Німеччини на Польщу. Сьогодні, дерев’яна вежа Глівіцької радіостанції є одним з найбільш відомих і найбільш відвідуваних туристичних об’єктів не тільки в Сілезії, а й у всій Польщі.

Як в Глівіце почалася Друга світова війна

Як відомо, в 1939 році, Європа перебувала на межі війни. Націонал-соціалістична Німеччина і більшовицький СРСР шукали привід розповсюдити свій вплив на сусідні, і не тільки, держави. Пакт Молотова-Ріббентропа дозволив Німеччині не боятися протидії СРСР при захопленні Польщі. Однак, гітлерівці хотіли, щоб нападаючою стороною, при цьому, виявилася саме Польща. Для цього, німецькі спецслужби влаштували провокацію, відому, як Гляйвіцький інцидент.

У прикордонному, тоді німецькому, місті Гляйвіц (Gleiwitz), група німецьких диверсантів, організувала імітацію польського нападу на місцеву радіостанцію. При цьому, захопивши станцію, від імені польських повстанців були озвучені в ефірі наміри Польщі, атакувати Третій Рейх. Цей епізод послужив формальним приводом для нападу Німеччини на Польщу. Як відомо, на боці Польщі виступили Великобританія і Франція, а в Східну частину країни увійшла Червона Армія.

Наступні події привели до розгортання самої руйнівної війни в історії людства, театром військових дій в якій опинилася вся Європа, вся Атлантика, Африка, Східна Азія і Тихий океан. Сьогодні, в колишньому Гляйвіце, а тепер уже польському місті Глівіце (пол. Gliwice), можна побачити ту саму вишку радіостанції, з провокаційного захоплення якої почалася Друга світова війна.

Фото радіостанції в Глівіце

Що являє собою Глівіцька радіостанція сьогодні

Згадана вище Глівіцька радіостанція (пол. Radiostacja gliwicka) є однією з основних туристичних об’єктів Глівіце. Перш за все, звертає на себе увагу висота споруди, яка становить 111 метрів. При цьому, мова йде про конструкцію, що виготовлена з дерева (з модрини). На сьогоднішній день, це найвища дерев’яна споруда в світі.

Розміри основи вишки – 20Х20 метрів. На вишці є чотири майданчики, які знаходяться на висоті, відповідно, 40,4 метра, 55,5 метрів, 80 метрів і 109,7 метрів. Поруч з вишкою знаходяться будівлі радіостанції.

Все це було побудовано в 1935 році, і використовувалося для ведення німецької пропагандистської кампанії. Позивні Гляйвіцької радіостанції були чутні навіть в Канаді. І вже, звичайно, вона повністю забезпечувала покриття радіосигналом польську частину Сілезії. Після війни, в 50-х роках, радіостанція використовувалася для глушіння сигналів західних радіостанцій. Зокрема, радіо «Вільна Європа».

Пізніше, станція використовувалася для передачі польських теле- і радіосигналів. Сьогодні, весь комплекс Глівіцької радіостанції є складовою частиною Глівіцького музею (Muzeum w Gliwicach), разом з Відділом художнього лиття (Oddział Odlewnictwa Artystycznego), віллою Каро (Willa Caro) і Глівіцьким замком (пол. Zamek Piastowski w Gliwicach).

Музейна експозиція дозволяє побачити не тільки вишку, а й обладнання для передачі радіосигналів. З цієї причини, тут завжди багато туристів не тільки з Польщі, але і з інших країн Європи, в тому числі і студентів місцевого технічного університету.

Радіостанція розташована близько дворівневого перехрестя вулиці Тарногурської зі старою автомагістраллю (Алея Яна Новака-Єзьоранського). Легкові автомобілі і мікроавтобуси можна припаркувати на парковці за адресою ul. Тарногурська 129.

Радіостанція відкрита для відвідування щодня з 10-00 до 16-00. У суботу та неділю, з 11-00 до 16-00. Понеділок – вихідний. Вартість вхідних квитків на радіостанцію, як і на інші об’єкти Глівіцкого музею, можна дізнатися на відповідній сторінці Музею.

  • Адреса Глівіцької радіостанції.
  • Tarnogórska 129
  • 44-100 Gliwice
  • (48) 32 300 04 04

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *