Блендовська пустеля в Польщі
Блендовська пустеля (пол. Pustynia Błędowska) – відкрита площа летючих пісків (близько 33 км2) у Малопольському воєводстві на межі Сілезької та Візинської височин. Дану територію ще називають «Польською Сахарою». Блендовська пустеля є найбільшою пустелею в Європі.
Як з’явилася пустеля посеред Європи?
Блендувська пустеля має антропологічне походження. Оголення піщаного шару на цій території почалося ще в XIII ст., коли розвиток гірничої справи вимагав розчищення місцевості і викорчовування дерев. Така інтенсивна діяльність людини в цих краях привела не тільки до звільнення пісків, принесених льодовиком з Балтики, а й до катастрофічного падіння рівня грунтових вод.
Всі ці фактори призвели до повного зникнення рослин і опустелювання 150 км2 земель. Так з’явилася Велика Пустеля Блендовська.
Тут стали проходити типові для пустельних територій еолові процеси, в результаті яких з’явилися дюни. Крім того, дослідники відзначали тут пустельні бурі і міражі.
У 50-тих роках XX ст. частину пустелі зорали і засадили деревами. Разом з іншими заходами це призвело до підвищення рівня вод і поступового відновлення територій. Таким чином, південна частина Великої пустелі майже повністю заросла, а північна (в околиці села Хехло) як і раніше залишається пустелею.
Що відбувається з пустелею тепер?
В даний час вживаються заходи для збереження цієї незвичайної і унікальної в своєму роді ділянки відкритих пісків. Заростання території йде швидкими темпами, і майбутні покоління вже можуть не побачити своїми очима незвичайної пустелі посеред Європи.
У зв’язку з цим в 1995 році Блендовській пустелі був привласнений статус екологічної території під охороною. У 2004 році було організовано товариство «Польська Сахара», яке займається охороною та популяризацією пустинної території. А з 2010 року тут реалізується комплексна програма, націлена на підтримку природної різноманітності в Польщі і збереження відкритих пісків польської пустелі.
Як побачити пустелю своїми очима?
З 2013 року Пустеля Блендувська закрита для відвідування туристів через комплексних заходів, що проводяться для збереження піщаних територій. Навесні 2014 року ця територія була частково відкрита для спостерігачів.
Оглянути пустелю найкраще можна з спостережного пункту, який розташований на горі Чубатка (пол. Czubatka) – 382 м. над рівнем моря – біля селища Ключі (пол. Klucze). Це найзручніший, а відповідно і найпопулярніший спостережний пункт.
Другою точкою, звідки відкривається чудовий вид на Польську Сахару, є гора Добрувка (пол. Dąbrówka) в селі Хехло – 355 м. над рівнем моря.
Коли пустеля повністю доступна для відвідування, її можна проходити пішки, реалізована можливість кінних прогулянок, а найвідчайдушніші можуть покататися на квадроциклах. А найпівнічніша частина пустелі віддана військовим і туди вхід суворо заборонений.
Виявляється, в самому центрі Європи є справжня пустеля, яку можна побачити на власні очі, поки вона знову не заросла.