Правовий захист вагітних жінок в Республіці Польща

Жінки в усьому світі, завагітнівши, з тривогою чекають реакції свого роботодавця на цю інформацію. Не є винятком і польські жінки. Вони бояться зменшення заробітної плати, неприємностей на роботі або навіть звільнення.

Правовий захист вагітних жінок в Республіці Польща

Правовий захист вагітних жінок в Республіці Польща

З точки зору роботодавця вагітність співробітниці викликає масу проблем – від необхідності пошуку заміни даного фахівця до виплати заробітної плати та необхідних страхових внесків. Крім того, зростає ймовірність частих відпусток по хворобі. Тому деякі керівники іноді намагаються звільнити співробітницю, яка чекає дитину.

Однак трудове законодавство Республіки Польща досить жорстко охороняє права вагітних, надаючи їм певні пільги та гарантії, головною метою яких є охорона здоров’я та материнства. Чітко розуміючи всю величезну відповідальність держави перед майбутніми поколіннями, у Польщі створюються всі необхідні умови, що дозволяють поєднувати материнство з працею.

Права вагітних жінок охороняються законом

Для того щоб скористатися захистом прав вагітної жінки згідно з трудовим кодексом, необхідно пред’явити медичну довідку про вагітність. У статті 185 1 kp передбачено, що дана довідка не має особливої форми, в ній лише повинна міститися інформація про вагітність жінки. Така довідка може бути видана яким завгодно лікарем, і не обов’язково це буде гінеколог.

Роботодавець не може звільнити чи розірвати трудовий договір з вагітною співробітницею протягом усього терміну вагітності, а також на час подальшої відпустки по вагітності та пологах.

Іноді виникає така ситуація – жінку звільняють, коли вона, будучи вагітною, ще не здогадується про своє нове положення. У цьому випадку роботодавець зобов’язаний відновити її на колишній посаді. Підставою для цього служить медичний висновок. Якщо цього не відбувається, співробітниця має право вимагати виплату заробітної плати за той час, коли її усунули від роботи.

Якщо працівниця завагітніла перед розірванням трудових відносини, але поставила до відома свого роботодавця після їх припинення, її теж зобов’язані відновити на роботі, але право на винагороду за той період, коли вона не працювала, жінка не має.

Порушення роботодавцем закону тягне за ним відповідальність за посадові злочини. Утиск прав працівника карається штрафом, розмір якого доходить до 5000 злотих.

Пологи у Польщі

Пологи у Польщі

У яких випадках можна звільнити вагітну співробітницю

Однак польським законодавством передбачені деякі винятки, коли вагітна працівниця не має права юридичного захисту. Зокрема, жінка може бути звільнена тоді, коли випробувальний термін, на який було укладено трудовий договір, становить менше місяця.

Ще однією причиною звільнення вагітної жінки є банкрутство підприємства або його ліквідація. Також можливе дисциплінарне звільнення, наприклад, у випадку крадіжки майна компанії. У таких випадках роботодавець має право розірвати договір з вагітною співробітницею.

Іноді роботодавцю буває дуже складно перевірити справжні наміри жінки. У тому випадку, якщо у нього є підозри в тому, що жінка перебуває на лікарняному незаконно, обманюючи тим самим не тільки компанію, але і державу, роботодавець може звернутися до Соціального забезпечення для вагітних. Якщо лікар виносить рішення не на користь жінки, Департамент має право відмовити їй у виплаті допомоги по хворобі.

Які обмеження накладаються на роботу для вагітних жінок

У відповідності з трудовим кодексом вагітних жінок не можна використовувати на тих роботах, які шкідливі для здоров’я або представляють особливу небезпеку для життя. У постанові Ради Міністрів вказаний список таких робіт. У їх числі роботи, пов’язані з важкими фізичними навантаженнями і транспортуванням вантажів, роботою в гарячих цехах і холодних приміщеннях, а також в тих місцях, де температура повітря змінюється в діапазоні вище 15 градусів. Не допускається використання вагітних жінок при роботі, яка передбачає контакт з радіоактивними речовинами, вібраціями, високим рівнем шуму. Для вагітних жінок заборонені всі роботи в умовах підвищеного або зниженого тиску.

Трудовий кодекс забезпечує додатковий захист вагітним жінкам в тимчасовому виконанні робіт. Вони не повинні працювати в нічний час, у понаднормовий час. Час роботи вагітних співробітниць на комп’ютерних моніторах не повинен перевищувати чотири години на день.

Роботодавець зобов’язаний звільняти від роботи співробітницю на час, необхідний для проходження призначених лікарем медичних оглядів. Це правило діє тільки в тому випадку, якщо дані дослідження не можуть бути проведені в будь який інший час. За час відсутності на роботі винагорода для жінки зберігається.

Куди звернутися за юридичною допомогою

Якщо керівництво компанії не має наміру слідувати за законом, слід зателефонувати до інспекції, що працює в галузі охорони здоров’я та безпеки. Крім того, завжди є можливість скористатися послугами офіційної профспілки.

Якщо і ці заходи не привели до бажаного результату, необхідно подати скаргу до Суду з трудових спорів, сімейного консультування, примирення та арбітражу. Конфіденційну, безкоштовну та неупереджену консультацію можна отримати в місцевому Бюро цивільних консультацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *