Працевлаштування за новими правилами 2018 року
З 1 січня 2018 року в Польщі вводяться нові правила працевлаштування іноземців. З 2018 року в Польщі визначено список сезонних робіт. Це сільське господарство, садівництво та туризм, плюс всі супутні види діяльності так чи інакше пов’язані з даними напрямками. Наприклад, до туризму відносять не тільки організацію будь-яких туристичних маршрутів, але і готельний і ресторанний бізнеси.
З 2018 року в Польщі вводиться новий вид візи. Робоча віза D тільки з формою 5A, дозвіл (запрошення) на сезонні роботи, даний тип візи буде видаватися на 9 місяців протягом трьох років.
Як це все буде відбуватися?
Роботодавець в Польщі повинен буде написати заяву на старосту про те, що йому потрібні сезонні робітники і отримати дозвіл від старости на запрошення іноземного працівника. Для роботодавця це процедура буде платною і вартість звернення складе 30 злотих. Староста на свій розсуд може відмовити роботодавцю у видачі дозволу, це передбачено законом.
Причини відмови можуть бути різні, якщо наприклад староста вважатиме, що даному роботодавцю не потрібен такий працівник або вид діяльності не відповідає заявленому на думку старости. Так само запрошення староста може скасувати в процесі оформлення сезонної візи в Польщу, якщо будуть виявлені які-небудь порушення.
Плата за житло
C 1-січня 2018 року, роботодавець, який бере на себе обов’язок по наданню житла працівнику, що працює на підставі дозволу на роботу, не має права стягувати орендну плату з заробітної плати працівника автоматично.
Піврічні запрошення до Польщі по-новому
Проблема липових запрошень на роботу в Польщу настільки величезна, що з 2018 року система контролю буде працювати по новому.
У 2016 році державними органами Польщі було видано 1 300 000 освядчень, а податки платили тільки 227 000 чоловік. Тому з 2018 року в Польщі змінюється контроль видачі піврічних запрошень.
З нового 2018 року буде працювати обмін інформацією між трьома польськими структурами – це державна служба страхування (ZUS), агентство з контролю праці та страж граничний (прикордонники). Після того, як на вимогу роботодавця буде видаватися піврічне запрошення (оswiadczenie) дана інформація буде і у ZUS і у прикордонників та у агентства з контролю праці та всі будуть знати, що видано освядчення (оswiadczenie) за запитом в таку-то організацію.
При проходженні кордону, як і раніше, буде потрібно пред’являти дане запрошення (оswiadczenie) як доказ легального перетину кордону.
По прибуттю працівника, роботодавець буде зобов’язаний тут же повідомити в агентство з праці, що ця людина прибула до нього і буде працювати, але якщо від фірми не буде надходити інформація про прибуття людини на місце роботи, то про це буде відомо відразу ж у всіх інстанціях. Прикордонний контроль співробітник пройшов, значить і на роботі повинен з’явитися.
Охорона праці, яка з нового року отримує великі повноваження щодо перевірок та штрафування може в будь-який час прийти з перевіркою. Штрафи становлять від 1000 до 30000 злотих. Крім цього, інформація буде передана прикордонникам про те, що людина перетнула кордон, але на роботу не вийшла, а значить знаходиться на території Польщі не легально. Для працівника результатом не легального перебування буде депортація і заборона в’їзду до Польщі на певний термін.
Те ж саме і з оплатою в ZUS. Якщо працівник нібито працює за трудовим договором, а ZUS не бачить відрахувань за цього працівника, то до роботодавця так само можуть прийти з перевіркою.
Як видно система контролю буде працювати в усіх напрямках.
Робота по безвізу в 2018 р
Робота по безвізу в Польщі для громадян України в 2018 році залишається. Так само можна приїхати в Польщу по біометричного паспорту, знайти роботу, отримати освядчення від роботодавця і працювати, а після закінчення терміну в 90 днів або повернутися в Україну для оформлення робочої візи на півроку або, якщо є така можливість, подавати документи на карту побиту від роботодавця, у якого Ви працюєте.
Переведення співробітників усередині організації
З 1 січня 2018 року спрощується процедура отримання дозволів на тимчасове перебування іноземців в зв’язку з переведенням. Максимальний період складе 3 роки в разі працівників, що займають керівні посади і фахівців, а також рік в разі працівників, що проходять стажування.
Мінімальна заробітна плата в Польщі з 2018 року
З 1 січня 2018 року в Польщі так само мінімальна заробітна плата збільшується. Вона затверджена на рівні 2100 злотих брутто (тобто з урахуванням податків). До цього мінімальна заробітна плата становила 2000 злотих.
Також з 1 січня 2018 року змінюється погодинна оплата праці. Якщо Ви працюєте не на трудовому договорі, то ваша погодинна ставка з 1-го січня повинна становити 13.7 злотих. У 2017 році погодинна ставка становила 13 злотих.
Добро дня!
Якщо я вірно зрозумів, то якщо я 21січня 2018р. перетинаю кордон по робочій візі відкритій по запрошенню в якому вказано що роботодавець запросив мене по Umowa o pracę від одного роботодавця, а поїду до іншого на роботу по Umowa zlecenia,то мене можуть депортувати? Чи якщо я влаштуюсь на роботу по Umowa zlecenia і за мене будуть платити страховку,податки то мене не депортують.
P.S. Запрошення(з 14.07.2017) і віза (відкрита з 05.08.2017) були отримані в 2017році, а віза дійсна до 06.05.2018р. Кордон не перетинав.
Доброго дня чи вечора.
Цікавить таке питання. Може хтось уже практикував. На даний час в польші по біометричному паспорту. Працюю по Umowa zlecenia. У квітні повинен покинути територію так як виходить 90 днів перебування. Також є попередній закордонний паспорт. І ось питання. Чи можу я взяти у роботодавця запрошення на 9 місяців і відкрити візу по старому паспорту щоб через місяць чи два повернутись до праці? Чи де таку інформацію можна почитати. Дякую.
Доброго дня, маю на руках запрошення на працю до Варшави з 30.04.18 по 26.07.18. Що я маю зробити що б дістатись до Польші на працю?
Одні кажуть що такоі візи не існуэ на основі такого освядчення.Інші кажуть що візу у паспорт не поставлять. Ще інші пишуть що воно лише туристична.
То що мені робити з цим освядченням? Як правильно вчинити.
Я працюю по безвізу водіем, роботодавець дав мені освядчення. Який термін я маю пребувати за кордоном, до кінця терміну безвізу чи до кінця терміну освядчення?