Палац на воді у Варшаві
Королівські Лазенки у Варшаві або Палац на воді (пол. Łazienki Królewskie) – палац у стилі класицизму в Королівському парку Лазенки у Варшаві. Спочатку бароковий павільйон Лазні був побудований для великого маршала Станіслава Іраклія Любомирського за проектом Тильмана ванн Гамера, а в 1772-1793 рр. перебудований архітекторами Домініком Мерліні і Яном Крістаном Камсетзером в резиденцію короля Станіслава Августа Понятовського.
Палацовий комплекс Королівські Лазенки розташований на штучному острові, оточеному ставком. Острів сполучений з іншою частиною паркового комплексу двома мостами, прикрашеними колонами. Також на озері є Амфітеатр, а до того, як в 1767 році палац був перебудований, на острові був розбитий французький сад.
У 1772-1793 рр. палац був розширений за розпорядженням короля Станіслава Августа Понятовського шляхом реконструкції барочного павільйону Лазні, спроектованого і побудованого в 1683-1689рр. Тільманн ван Гамереном для Станіслава Іраклія Любомирського – маршалка великого коронного. У 1788-1793 рр. комплекс був реконструйований в стилі класицизму за проектом Домініка Мерліні, а обробка і живопис виконані Марчелло Бачареллі.
З 1775 року палац був літньою резиденцією короля. Щочетверга тут проходили звані обіди монарха.
Після смерті Станіслава Августа Понятовського комплекс належав Йосипу Понятовскому і його сестрі княжні Марії Терезії Понятовській. У 1817 році палац разом з парковим комплексом був проданий царю Олександру I. У 1846 році в результаті реконструкції західного павільйону в палаці була створена церква св. Олександра Невського за проектом Андрія Голонського.
Протягом двадцяти років міжвоєнного періоду палацовий комплекс і парк належали Державним Художнім Зборам.
Восени 1944 року багато предметів мистецтва були вивезені з палацу німцями. Після провалу Варшавського повстання фашисти облили інтер’єр бензином і підпалили. В результаті були знищені деякі найстаріші і цінні кімнати – ванна, викладена голландською керамічною плиткою, предмети оригінального інтер’єру палацу проекту Тильмана ванн Гамера, соломонівський зал, де вогонь поглинув картини Марчелло Бачареллі. У стінах спаленого будинку німці пробурили близько 1000 отворів для динаміту, проте підірвати будівлю не вдалося.
Реконструкція палацу під керівництвом архітектора Яна Домбровського почалася в 1945 році і була завершена в 1960. Після втрат під час війни багатий інтер’єр палацу був частково реконструйований. Була відновлена ванна кімната, викладена плиткою з такої ж Делфтської порцеляни. Деякі предмети мистецтва, на жаль, було втрачено назавжди. Після реставрації палац став філією Національного музею Варшави, а в 1995 році – незалежною установою.
У 2012-2015 рр. в палаці проводилися ремонтні роботи, укріплено основу. У ставок були забиті 150 дубових паль, посилених залізобетонним полотном. За допомогою нового бляшаного покриття був реконструйований дах, а численні пам’ятники скульптури, розташовані в горищних приміщеннях, піддані консервації. Ремонт охопив всі приміщення палацу, а в Бальній залі широкому загалу були представлені картини XVII століття пера Яна Богуміла Плерша.
Як дістатися до палацу Лазенки?
Режим роботи: Літо: Пн: 11:00 – 16:00, Вт, Ср 9:00 – 18:00, Чт, Пт, Сб 9:00 – 20:00, Нд 9:00 – 18:00, Зима: Пн 11:00 – 18:00, Вт – Нд 9:00 – 18:00
Ціна квитка: Дорослий – 10 зл., Дитячий – 6 зл.
Телефон +48 504 243 783
Офіційний сайт www.lazienki-krolewskie.pl