Музей Варшавського повстання

Музей Варшавського повстання (пол. Muzeum Powstania Warszawskiego) – музей, що знаходиться у Варшаві, Польща. Знаходиться в будівлі колишньої трамвайної електростанції на вулиці Грибовській 79. Музей був відкритий 31 липня 2004 року. Зареєстровано в Державному реєстрі музеїв. В руках політиків правого спрямування музей став важливим елементом, знаряддям для здійснення історичної політики.

Музей Варшавського повстання

Музей Варшавського повстання

У далекому 1944 році, коли Червона Армія підійшла зовсім близько до Варшави, в польській столиці відбулося масштабне антигітлерівське повстання, яке тривало кілька місяців. Однак, в соціалістичній Польщі (ПНР), цю подію намагалися не особливо пропагувати, через те, що саме повстання було настільки ж антигітлерівським, на скільки і антикомуністичним.

Поляки чітко пам’ятали події вересня 1939 року й розуміли, що в разі, якщо місто займе Червона Армія, для поляків один окупант змінитися другим. Зрештою, історія показала правоту цієї позиції. Тільки в 2004 році, в Польщі з’явився музей, присвячений Варшавському повстанню.

Що сталося у Варшаві в 1944 році

Після окупації в 1939 році Польської Республіки гітлерівськими військами, в країні продовжився опір загарбникам. Була створена польська визвольна армія – Армія Крайова (Armia Krajowa або АК), яка орієнтувалася на польський уряд у вигнанні, який тимчасово базувався спочатку в Парижі, а пізніше в Лондоні.

Саме ці збройні формування стали основною бойовою міццю повстання, яке розпочалося 1 серпня 1944 року. При цьому, повсталі мали на увазі близькість Червоної Армії, яка перебувала в безпосередній близькості від Варшави, і очікували від неї форсованого наступу.

Однак, Радянський Союз не вважав за потрібне підтримати повстання і призупинив наступ Червоної Армії, дозволивши німцям придушити повстання. Більш того, Радянський Союз навіть заборонив використовувати аеродроми на вже підконтрольній Червоні Армії частині польської території для перекидання необхідної повстанні допомоги ВВС США і Великобританії.

Справа в тому, що Сталіну не потрібна була Польща, керована урядом у вигнанні, яка використовує Армію Крайову. Сталін і його оточення підготували власний проект майбутньої соціалістичної Польщі, і створили іншу польську армію – Народну Армію (пол. Polska Armia Ludowa або PAL). Ця Армія перебувала в повному підпорядкуванні Москви.

Таким чином, Радянський Союз свідомо не скористався можливістю звільнити Варшаву в більш короткі терміни і, став співучасником трагедії у Варшаві, під час якої загинуло понад 200 тисяч цивільних. А центр польської столиці було практично стерто з лиця землі.

Справедливості заради, варто відзначити, що повстання з Кремлем не погоджувалося і радянське командування ніяких зобов’язань по підтримці повстання не брало. І в самій Польщі повстання, багатьма, і сьогодні вважається авантюрою, хоча, напевно, це був єдиний, хоч і крихкий шанс Польщі повернути собі повноцінну незалежність.

Експозиція Музею Варшавського повстання

31 липня 2004 року, до 60-річчя початку Варшавського повстання, в будівлі колишньої трамвайної електростанції був відкритий музей, який сьогодні вважається одним з найбільш сучасних музеїв Польщі.

Музей демонструє візуальні, світлові та звукові ефекти. Дизайн інтер’єру та використання мультимедійних ефектів наближають повстанську реальність. Основними елементами виставки є широкоформатні фотографії, монітори і комп’ютери. Маршрут, позначений, являє собою хронологію подій і проходить через окремі тематичні зали. Інтерес викликають телефони, знявши трубку яких, можна почути історію того чи іншого епізоду повстання безпосередньо від його учасників.

Відвідувачі музею візуально потрапляють на 70 років назад, і гуляють по гранітних тротуарах, серед руїн повністю зруйнованого центру Варшави. Через всі поверхи будівлі проходить сталевий пам’ятник, на стінах якого вигравіруваний детальний календар повстання. Звук биття серця, що виходить від пам’ятника, є символом життя Варшави під час повстання.

На першому поверсі показано час окупації і початок повстання – годину «W». В окремій кімнаті виставлені друкарські машини сорокових років, всі вони функціональні досі. Тут же можна побачити історичне оголошення від 3 серпня 1944 року, «Інформаційний бюлетень» і листівки.

Непідробний інтерес викликає Зала маленького повстанця (пол. Salа Małego Powstańca), в якому, беручи участь у виставах, діти можуть відчути себе в ролі розвідників або медичних працівників. Найменші відвідувачі можуть пограти репліками старовинних іграшок або настільних ігор того часу.

На другий рівень експозиції можна потрапити за допомогою ліфта. В кінотеатрі Palladium, розташованому тут, можна подивитися три повстанських хроніки Бюро інформації та пропаганди AK, знятих під час повстання.

Далі можна побачити фрагмент експозиції, що показує поразки повстання і наступні події – повстання і діяльність PKN, Великої Трійки, капітуляцію і результат населення Варшави. Значна частина – Меморіальна ділянка, де розташовані повстанські могили.

Зала Визволителя (пол. Salа pod Liberatorem) названий так на честь літака Liberator B-24J, за допомогою якого США і Великобританія мали намір забезпечувати повстання зброєю і медикаментами. У центрі залу стоїть точна копія літака.

В цьому залі часто проводяться виставки, конференції і різні зустрічі. Зовсім поруч знаходиться окремий зал, в якому можна побачити німецький погляд на Варшавське повстання.

Головним елементом Музею Варшавського повстання, безумовно, є Стіна пам’яті, з вигравіруваними іменами майже одинадцяти тисяч повстанців, які загинули в боях в серпні і вересні 1944 року. Стіна знаходиться в Парку Свободи, що оточує будівлю музею. У центральній частині стіни висить дзвін «Монтер», вагою понад 200 кг, присвячений керівнику Варшавського повстання, генералу Антонію Хрусцелю (пол. Antoni Chruściel).

Значення Музею Варшавського повстання

Сьогодні, Музей Варшавського повстання є одним із символів польської ідентичності. Крім того, цей заклад забезпечує зв’язок поколінь, передаючи молодим полякам знання про героїчну боротьбу їхніх предків.

Варто зауважити, що деякі дані, представлені в Музеї, оскаржуються. Зокрема, німецька сторона не згодна з кількістю втрат, понесених німецькими військами, в процесі придушення Варшавського повстання, вважаючи їх значно завищеними. Крім того, російська офіційна історія трактує події тих часів трохи інакше, в порівнянні з польською та західною точкою зору.

У будь-якому випадку, цей Музей є цікавим об’єктом для туристів зі всієї Європи. З цієї причини, відвідати його варто всім, хто, будучи у Варшаві, зможе виділити кілька годин часу. Варшавське повстання – одне з ключових подій Другої Світової Війни не тільки в Польщі, а й в цілому в Європі.

Адреса:

  • MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
  • Grzybowska 79
  • 00-844 Warszawa

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *