Палац Паулінум
Палац Паулінум (пол. Pałac Paulinum w Jeleniej Górze) – це легенда Єленегурської улоговини. Побудований в XIX столітті на вершині самотнього пагорба, він піднімається над мальовничим містечком Єлена Гура у всій своїй красі, частково прихованою буйною рослинністю, величними скелями Карконош.
Протягом багатьох десятиліть Паулінум був ознакою розкоші, величі і елітарності. Після деякого періоду забуття, Паулінум знову відкриває свої двері перед гостями землі Дольношльонської (Нижньої Сілезії).
Палац Паулінум знаходиться практично в центрі Єленої Гури і є одним з об’єктів архітектурно-ландшафтного заповідника «Долина Палаців і Садів», який, у свою чергу, носить горду назву «польської Луари». Цей заповідник, розміщений у Єленогурській улоговині, вважається одним з найцікавіших туристичних маршрутів у передгір’ях Карконош і щорічно приймає безліч іноземних і місцевих гостей.
У маршрут входять близько 27 чудових палаців, замків, аристократичних маєтків і ландшафтних паркових зон, які викликають неабиякий інтерес у любителів древньої архітектури. Хоча Паулінум не такий старовинний, як Вавель або Ланьцут, він все ж становить величезну історичну цінність, як найяскравіший представник неоренесансної еклектики.
Через кілька років після закінчення Тридцятилітньої війни, а точніше – в 1655 році, ченці Ордена Ісуса викупили у Бальтазара Кохлера маєток, розташований на південь від Єленої Гури, і назвали його Пауліненхоф – на честь першого завідувача монастирем Пауля Коттлінга.
Однак, в 1774 році, Орден Ісуса був розпущений буллою Папи Клеменса XIV і ченці покинули Єлену Гуру. До 1810 року їх маєток знаходився у власності місцевого костелу, поки, згідно з указом короля Пруссії, не перейшло у власність держави.
Близько XIX століття маєток Пуаліненхоф разом з навколишньою територією придбав Ріхард фон Крамст – відомий підприємець. Насамперед новий власник зайнявся облаштуванням чудової паркової зони і почав будівництво власної резиденції. Будівництво прекрасної будівлі в неоренесансному німецькому стилі було завершено в 1827 році.
Паулінум виконував функції родового гнізда Крамстів лише до 1894 року, після чого був викуплений Оскаром Каро – таємним радником з питань комерції та генеральним директором асоціації «Горношльонська залізна промисловість». Після смерті Каро, його спадкоємці в 1933 році перепродали Паулінум Німецькому Робітникові Фронту.
До кінця II Світової війни, в Паулінумі функціонував націонал-соціалістичний навчальний центр «NSDAP», завдяки чому палац не був знищений. У 1945 році, влада звільненої Польщі перетворила Паулінум в музейний склад, а пізніше, в 1952, передали палац у розпорядження Народної Польської Армії. Приблизно в той час у палаці спалахнула пожежа, яка знищила значну частину покрівельних конструкцій.
І тільки в 2002 році Паулінум нарешті придбали нові власники, які подбали про відновлення та реставрацію цього надзвичайно красивого будинку, а після ретельно проведених робіт – відкрили в ньому респектабельний готель з рестораном.
Паулінум являє собою кам’яно-цегляну, поштукатурену будівлю, побудовану на складному фундаменті, наближеному за формою до прямокутника, що володіє обширними підвальними приміщеннями і мансардним плоским дахом.
Конструкція будівлі чітко фрагментована, з численними декоративними виступами, прибудовами, башточками, еркерами і терасами. Фасад – чотирикутний, з головним входом в палац, якому передує невеличкий портик і сходи. У північно-західному куті домінує чотириповерхова вежа, увінчана необароковим куполом. Сам фасад щедро прикрашений кам’яними архітектурними деталями і ажурними балюстрадами навколо віконних прорізів.
У відремонтованому палаці розміщено 27 стильних готельних номерів, 6 великих конференц-залів, велнес-центр з джакузі, сауною, лазнею та соляною кімнатою. Особливої уваги заслуговує ресторан, меню якого складено з найсмачніших страв старопольської та європейської кухні.
Навколо Паулінума розкинувся доглянутий парк з пішохідними доріжками і лавками для відпочинку. Любителі екстремального спорту напевно будуть раді інформації про те, що в парку функціонує прекрасний майданчик для пейнт-болу, а недалека відстань від Вроцлава (100 км), звичайно ж, позитивно впливає на популярність цього місця.
Дуже репрезентаційно виглядають і внутрішні приміщення Паулінума, особливо – Гданський Зал, Мисливський Зал, Смарагдовий Зал і дерев’яна сходова клітка. Кам’яні тераси, що знаходяться в північній частині будівлі, спускаються прямо до парку, що розміщений на схилах Гури Кшижової.
Раз вже говоримо про готелі, то не можливо не згадати і про ціни. І так, одномісний номер обійдеться вам в 220 злотих (47 євро) за добу, двомісний номер-студія – 400 злотих (86 євро). Ночівля в історичних апартаментах, заставлених старовинними меблями, коштує 500 злотих (108 євро). Якщо ж ви захочете орендувати Гданський Зал і провести в ньому скромне застілля чоловік так на 10, то доведеться викласти 350 злотих (76 євро) і за оренду, і за гарне обслуговування.
Коли вперше приїжджаєш в Паулінум, створюється подвійне враження. З одного боку – це все ж старовинна будівля, якій більше б підійшли функції музею. З іншого – якби не готель і ресторан, хто знає, чим би закінчилася історія Паулінума в наші дні. Справа в тому, що більшою популярністю в Польщі володіють все ж таки більш старовинні будівлі, а Паулінум до таких віднести можна лише з істотною натяжкою. Що таке два століття для історії? Мить, секунда. А завдяки своєму новому життю, Паулінум став відомий, як один з найшикарніших готелів Нижньої Сілезії.