Замок у Ланцуті
Замок в Ланцуті (пол. Zamek w Łańcucie) або Замок Любомирських у Ланцуті – один з найбільш значних палацово-паркових ансамблів на території Польщі, справжня скарбниця національної історії та культури. Знаходиться в 18 кілометрах на схід від Жешува.
Замок Любомирських у Ланцуті вважається одним з найбільш значних палацово-паркових ансамблів Польщі. Це справжня скарбниця національної історії та культури, мальовничий куточок, привабливий для кожного, хто цінує красу і витонченість.
Замок був побудований князем Станіславом Любомирським в першій половині XVII ст. як спорудження, що виконувало в першу чергу оборонні функції. Він був невеликим і добротним. Золота епоха в історії Ланцутського замку почалася в другій половині XVIII ст. після того, як його власниками стали нащадок Любомирського і Станіслав Любомирський з дружиною Ізабеллою. З її подачі фортеця була перетворена в палацовий комплекс – витончений, відповідний модним віянням і прикрашений рідкісними предметами мистецтва. Пізніше навколо замку був створений ландшафтний парк. Набережні вирівняли, дороги перебудували, а дерева висадили таким чином, щоб вони утворювали алею. Також у парку були розставлені павільйони.
У той час Ланцутський замок вважався однією із самих великих житлових будівель в Польщі. Там вирувало музичне і театральне життя, а серед гостей було чимало іменитих персон. Після смерті Ізабелли в 1816 р. замок перейшов до її онука з роду Потоцьких Альфреду. Його син Альфред Йосип II рідко відвідував замок, і парк прийшов в запустіння.
Після його смерті Ланцутський замок перейшов у володіння римського сімейства Потоцьких, глава якого разом з дружиною Елізабет Радзивілл відновив колишню славу замку. У 1889-1911 рр.. була проведена реконструкція. Відновлювальні роботи торкнулися всіх поверхів, були встановлені системи водопостачання, проведено електрику. Парк оточили парканом, поряд із замком розбили італійський сад, в Рожевому саду спорудили оранжерею. Фасади замку оновили в стилі французького необароко. В цілому дизайн замку, що зберігся до наших днів, був створений саме тоді.
Після реконструкції палацовий комплекс знову заблищав, ставши однією з найрозкішніших резиденцій континентальної Європи. Тут бували багато видатних представників аристократичних сімей, ерцгерцог Рудольф і Франц Фердинанд. На початку XX ст. Ланцутський замок вважався п’ятим у світі за площею. Наступний власник замку Альфред III відомий тим, що при ньому в 20-і рр.. XX ст. палац був модернізований (з’явилися центральне опалення, ванні кімнати).
Під час Другої світової війни в Ланцутському замку знаходився штаб вермахту, там же жили німецькі офіцери з дозволу господарів замку. Перед приходом до Польщі Червоної Армії сім’я Потоцьких прийняла рішення про термінову евакуацію, вивізши із замку немало предметів інтер’єру і мистецтва. Всі забрати не вдалося, однак військові дії ніякого збитку не завдали.
Потоцькі більше не повернулися в родовий маєток, і Ланцутський замок був націоналізований владою Польщі і перетворений на музей, де зібрали прекрасні колекції творів мистецтва та різних скульптур. За традицією, закладеною Ізабеллою Любомирською, яка всіляко заохочувала музичну діяльність, починаючи з 1960 р. щорічно в травні в замку проходять Дні камерної музики. У 1981 р. цей захід набув статусу фестивалю, який став важливою подією в житті всіх шанувальників класичної музики.
Ланцутський замок відомий також тим, що в 1996 р. тут пройшла зустріч глав дев’яти держав Центральної Європи. У 2005 р. замковий комплекс був оголошений президентом Польщі пам’ятником історії.
Фото замку Ланцуть
І сьогодні в Ланцутському замку є на що подивитися і чому здивуватися, адже там крім творів мистецтва і чудових інтер’єрів відкритий Музей візків, в якому представлена унікальна колекція возів, фаетонів і упряжок. Внутрішні інтер’єри також не залишать нікого байдужими.
Приголомшливо красиві Бальний і Колонний зали, Галерея скульптур. Саме в Бальному залі щорічно проходить Фестиваль класичної музики. У Галереї скульптур, що з’явилася під час реконструкції другої половини XVIII ст., стіни розписані відомим італійським художником Вінченцо Брена. Ланцутський замок пишається однією з найбільших бібліотек Польщі: тут зберігаються близько 22 тис. томів.