Тумський острів в Познані
Тумський острів в Познані (пол. Ostrów Tumski w Poznaniu) – єдиний залишений острів в Познані на Варті (колись їх було безліч). Острів оточений двома рукавами річки. Тумський острів в Познані є одним з найбільш відвідуваних туристами місць у країні.
У центрі Познані, там, де води Варти і Цибіни тимчасово розходяться, щоб знову зійтися в єдиний потік, знаходиться невеликий клаптик землі, який дорогий серцю кожного поляка, де б він не жив. Тумський острів – земля, на якій зародилася польська держава. Саме тут легендарні персонажі Лех, Чех і Рус зустрілися після довгої розлуки, і впізнали один одного вигуком «Пізнаємо!». Вважається, що саме від цього вигуку і пішла назва древнього міста Познань.
На Тумському острові, та й в усьому місті, найважливішою святинею, поза всякими сумнівами, є Архікатедральна базиліка святих Петра і Павла – саме так повністю і офіційно називається цей архітектурний шедевр. У далекому 968 році тут був побудований перший християнський храм на цьому місці. Цілком можливо, що це був перший храм в Польщі (так званий, храм Добрава – чеської дружини Мешко I, заради якої він і змушений був прийняти християнство). Згодом він був знищений багато разів.
Його грабували вороги, знищували пожежі. Останнє руйнування сталося під час Другої Світової війни. Однак, храм неодмінно відновлювали. І після війни його відновили знову. Папа Римський Іоанн Павло Другий, під час відвідування Познані, дарував храму право називатися «Малою базилікою», підкресливши величезне значення храму для польського народу.
Археологічні дослідження храму і його підземель дозволили зробити досить багато цікавих відкриттів. Сьогодні храм є однією зі святинь для жителів Польщі і всіх людей, для яких Польща є чимось більшим, ніж одна з європейських країн. Інтер’єр храму досить простий. Проте, тут знаходяться деякі артефакти, які, щонайменше, вражають. Наприклад, вівтар храму.
Корпус кафедральної базиліки, як вінцем, оточений вісьмома каплицями, виконаними в різних стилях. Серед них, перше місце займає Золота каплиця, яка була побудована в 1831-1845 роках, як мавзолей для усипальниць двох перших польських королів. І сьогодні, відвідувачі Золотої каплиці, серед вражаючого своєю оздобою інтер’єру, можуть побачити статуї польських королів Мешко Першого і Болеслава Хороброго.
Ці статуї знаходяться якраз навпроти саркофагів монархів. Але, справедливості заради, варто зауважити, що саркофаги це символічні. Та й точного місця поховання монархів того періоду, як правило, не може знати ніхто.
Зовсім недалеко від Золотої каплиці знаходиться не дуже примітний храм Діви Марії 15 століття. Існує думка, що саме він знаходиться на тому самому місці, на якому була побудована найперша християнська церква на території сучасної Польщі.
Недалеко від кафедрального собору знаходиться корпус старої Академії Любранського (16 століття). Цей, заснований в 1519 році, перший вищий навчальний заклад в країні, був одним з найважливіших освітніх центрів в Речі Посполитій. Його заснуванню навіть присвячена картина всесвітньовідомого польського художника Яна Матейко «Заснування Академії Любранськего в Познані».
Сьогодні в цьому, зовні не примітному будинку, знаходиться Музей і Архів. У цьому музеї знаходиться велика кількість предметів мистецтва, в більшій мірі, релігійного, з усієї країни. В тому числі, манускриптів і картин. До речі, тут зберігається картина Антона ван Дейка «Оплакування».
Таким чином, Тумський острів являє собою унікальне місце, в якому переплелися історія становлення Польської держави, польська традиція архітектури і чудові зразки живопису, як польського, так і зарубіжного. Тумський острів у Познані – це обов’язкове для відвідин місце, для всіх людей, яким довелося побувати в цьому прекрасному місті.
Сьогодні деякі польські історики, які проводять багаторічні археологічні дослідження на Тумському острові, спростовують загальноприйняту досі версію про Гнєзно, як першу столицю Польщі, і готові аргументовано говорити про те, що столиця Мишка I, була саме тут – на Тумському острові і пізніше розрослася в Познань.