Свято Миколайки. День Святого Миколая
Миколайки (пол. Mikołajki) – традиційна, польська назва свята, на честь Святого Миколая. Цей святий став прообразом міфічної фігури Санта Клауса. Також, Святий Миколай зараховується до святих як такий, що опікується воїнами, водіями, мандрівниками, допомагає бідним у скруті. Вважається покровителем дітей та студентів, моряків, торговців, і лучників.
У Польщі ця традиція відома з XVIII століття. Цього дня особливо чекають діти, адже в цей день дітей, у свою чергу, чекають подарунки. Святкують Миколайки двічі: 6 грудня і з 24 на 25 грудня. Так що дітям пощастило.
Останнім часом від ксьондзів, особливо тих, хто веде уроки релігії, в школі можна почути, що у зв’язку з монетизацією всього дітям стало важко пояснити, що Святий Миколай існує не тільки для того, щоб приносити подарунки. Але найскладніше – переконати, що це була реальна людина, адже з певного віку спостерігається тенденція зменшення віри в Святого Миколая. Більше того, деяким дітям батьки в якийсь момент самі кажуть, що його немає.
Священнослужителів можна зрозуміти. Як пояснити дітям, чому знайомий їм образ сучасного Святого Миколая мало схожий на канонічного святого? Канонічний святий – скромний, лагідний, пройнятий мудрістю і смиренністю. От і не в’яжеться в свідомості молодих людей образ святого з «іміджем» Санта-Клауса, що обсипає людей різноманітними подарунками.
Адже, якщо придивитися до історії, то можна простежити, що сучасна традиція дарувати подарунки сходить до самого архієпископа Миколи – Святителя Миколая, який шанується всіма християнами світу.
Народився Миколай приблизно у 270 році в Патарі на території сучасної Туреччини в багатій родині. З самої своєї молодості був людиною доброю, побожною і, користуючись наявністю коштів, із задоволенням допомагав незаможним і нужденним.
Одного разу, ще не будучи єпископом, він дізнався, що у одного збіднілої людини є три дочки на виданні. Але заміж їх ніхто не візьме, адже приданого у них немає. Отцю належало відправити дівчат заробляти своєю красою. Микола, дізнавшись про таку ситуацію, вирішив допомогти сестрам уникнути ганьби і гріха і почав таємно допомагати їм.
Він потайки підібрався до будинку, де жили дівчата, і закинув у вікно калитку з золотом, що вберегло їх від злиднів і виправило скрутне становище. Крім того, коли померли батьки Миколи, він розпорядився спадщиною, як підказувала йому його душа, звернена до Бога. Він роздав все належне йому за законом майно на користь знедолених і голодних.
Вважається, що саме з цього і пішло повір’я, що Святий Миколай приносить всім подарунки. Правда «всім» він приносить їх останнім часом. Ще не так давно дітям потрібно було добряче попрацювати, щоб заслужити подарунки. Адже на прихильність святого могли розраховувати тільки ті, хто весь рік старанно вчився і слухався батьків.
Тепер уже складно уявити собі Святого Миколая без подарунків. Хоча справедливості заради варто відзначити, що вибірковість в подарунках була серйозною мотивацією для юних пустунів.
Святий Миколай також є покровителем мореплавців. Згідно з переказами, під час його паломництва до Єрусалиму в морі зірвалася буря. Екіпаж корабля в страху зібрався навколо Архієпископа і просив його просити Бога про порятунок. Господь почув молитвам Святителя і буря вщухла.
Микола Мирликійський прославився багатьма добрими справами і чудесами, тому в православ’ї його іменують Чудотворцем.
У всьому світі він є одним з найбільш шанованих святих. Свідчить про це хоча б кількість храмів, названих на його честь. В Україні їх кількість майже неможливо підрахувати, практично в кожному місті знайдеться храм на честь Святителя Миколая і точно – в 99% храмів буде його ікона. У Польщі храмів, названих на честь Святителя Миколая, теж дуже багато – 327, в Римі їх – 11.
Популяризація образу святого в католицькій традиції пішла від голландців. Святитель був патроном Амстердама і користувався особливою пошаною у всій країні. Голландці представляли його старим у єпископському вбранні, подорожуючим на ослику. У XIV столітті традиція святкування 6-го грудня вже була відома в Голландії, потім вона поступово поширилася на всю Європу.
Щорічно в день пам’яті смерті святого – 6 грудня 342 року – католицький світ святкує день Святого Миколая.
А його доброта до страждаючих і випадок з трьома сестрами підштовхнули людей продовжувати його пов’язувати з подарунками. Так з’явилася популярна в наш час традиція подарунків.
З часом дата 6 грудня перестало асоціюватися з датою смерті святого. Його образ заступив повний сивий дідок у червоному костюмі з білою обробкою, який розносить планшети, смартфони і гори солодощів на радість дітям і дорослим. Цей образ Святого Миколая з’явився в США в 30-х роках XX століття, який існує дотепер. Створений він був на замовлення відомої компанії, що виробляє настільки ж відому Колу, і був покликаний популяризувати напій.
У Польщі записи про Миколайки відносяться до XVIII століття. Тодішні подарунки були незрівнянно скромніше сучасних. Слухняні діти отримували яблука, золочені горіхи, пряники і дерев’яні хрестики, а неслухняні могли отримати в якості подарунка гнилу картоплину. Це змушувало пустунів задуматися і виправитися до наступного приходу Святого Миколая. Благо, чекати було недовго – до 24 грудня, але потрібно було екстерном наробити добрих справ.
Святий Миколай залишає подарунки під подушкою або в великій шкарпетці, що висить біля каміна.
В середньому в Польщі при опитуванні, проведеному в 2013 році, приблизно 85% респондентів заявляли, що відзначають Миколайки щорічно, 50% опитаних витратило на подарунки суму, що перевищує 100 злотих – більше, ніж у середньому на Сильвестр (Новий Рік). 25% подарунків складають солодощі, 19% припадає на гаджети, книжки, відео-та аудіо продукцію, 17% – іграшки та розваги, 17% – косметика і парфумерія.
Дві третини опитаних заявили, що окрім подарунків обов’язково візьмуть участь у допомозі малозабезпеченим і найменш захищеним верствам населення. Кожен – чим зможе, по силах. Адже це теж добра традиція. Традиція допомагати і робити добро, закладена людиною – Святим Миколаєм, архієпископом Мир Лікійським.
Веселих Миколайків!