Литва перейшла на євровалюту
З 1 січня 2015 Литва стала 19 учасником Європейського союзу, де розраховуються єдиною європейською валютою, але яку ціну заплатили за це литовці.
Прагнення Литви ввести у себе євро почалося ще в 2002 році. Саме з тих пір в Литві хоча розрахунок і вівся в літах, але його курс по відношенню до євро був постійно стабільним.
Перша спроба в 2007 році ввести в Литві євро закінчилася невдачею. Країна не виконувала вимог Європейського Центробанку щодо економії бюджетних коштів і не вкладалася в поріг допустимої в країні інфляції.
До 2014 року Литва змогла виконати всі вимоги, погасити значну частину боргів і з 1 січня 2015 стала повноправним учасником Єврозони. Щоб досягти очікуваних від Литви результатів вона пішла на суттєві жертви. Уряд скоротив фінансування соціальних програм в країні, через що постраждали слабкозахищені верстви населення (наприклад, пенсіонери та безробітні).
У результаті молоді невлаштовані литовці хлинули в пошуках кращого життя з країни. Потік трудової еміграції з Литви один з найвищих в Європейському Союзі, а рівень зарплат один з найнижчих.
Крім того, перехід на євро відбився на цінах не в кращу сторону, так як більшість старих цін в літах округлюється в більшу сторону в нових цінах в євро.
Скептики введення євровалюти в Литві приводять в приклад Польщу, яка особливо не прагне до введення у себе євро, але економіка країни одна з найбільш динамічно розвиваються в ЄС. Ну, і звичайно, ще одним аргументом проти євро є те, що Литва втрачає свою власну валюту, а з нею і частину своєї незалежності.
Згідно опитувань проведених наприкінці 2014 року в Литві за введення євро віддали голос більше 53% опитаних, у той час як проти введення євро 39%.