Польські історичні фільми
Польща, протягом свого існування пережила не мало трагічних падінь, героїчних подвигів і дивовижних порятунків від ворога. На жаль, середньостатистичні туристи, які вирушають до Польщі, рідко володіють гідними знаннями польської історії. Справді, не будуть же вони перед черговою подорожжю перечитувати старовинні хроніки і наукові трактати.
Ось тут то на допомогу нашим співгромадянам і прийдуть найвідоміші історичні фільми, які є головним флагманом польського кінематографа. Звичайно, польські режисери і сценаристи, на правах людей мистецтва, дозволяють собі трохи спотворювати історичні факти і події, але в цілому, такі фільми – вельми гідні наочні посібники.
Фільм про початки історії Польської Держави, знятий в 1974 році режисером Яном Рибковський за сценарієм письменника Олександра Сцибора-Рильського.
Фільм Gniazdo (Гніздо)
972 рік від Різдва Христового. Амбітна політика першого правителя Польщі, короля Мешка I, призвела до зміцнення суверенітету країни, кульмінацією чого є переможний бій під Цединею. На передодні битви, Мешко згадує свій довгий шлях до королівської корони. Після смерті Семомисл, він жорстоко бере в свої руки кермо влади державою і негайно розправляється зі своїми опонентами. Мешко хрестить Польщу у віру христову, зміцнює союз з Чехією, одружуючись на чеській княжні Дубравці, укладає союз з імператором Отто I. Війна з маркграфом Годоном і племенами венедів досягає свого епогея. Битва під Цединею – виграна.
Головні ролі в цій чудовій історичній епопеї виконують Войцех Пшоняк, Ванда Неманья, Генрик Бак, Чеслав Волейків і Іга Маєр.
Фільм Ogniem i mieczem (Вогнем і мечем)
Фільм знятий в 1999 році режисером Єжи Гофманом за мотивами першої частини трилогії Генріка Сенкевича. Дивно, але саме остання частина трилогії була екранізована найпізніше.
1648. Козацьке повстання, на чолі з Богданом Хмельницьким, вривається на територію Речі Посполитої, заливаючи країну кров’ю. Молодий королівський посол Ян Скшетуський відправляється до гетьмана на переговори. Його кохана, Олена, тим часом ховається від Богуна – знаменитого козацького отамана, охочого взяти її в дружини за будь-яку ціну. Закоханим доводиться пережити жахливі моменти на тлі братовбивчої війни.
Фільм знаменитий, перш за все, своїми батальними сценами, чудовим музичним супроводом і, звичайно, акторами. У фільмі знімалися польські, український і російські актори (Міхал Жембровський, Олександр Домогаров, Богдан Ступка, Даніель Ольбрихський), що дозволило режисерові відтворити магічну атмосферу автентичності.
Фільм Potop (Потоп)
Друга частина трилогії Сенкевича була екранізована в 1974 році режисером Єжи Гофманом. 1655. Не встигнувши оговтатися від Козацького повстання, Польща знову опинилася в ролі жертви. Шведська потоп нахлинув, немов повінь. Хорунжий Анджей Кмітіц, відомий своїм запальним характером і способом життя, приїжджає в Лул, щоб поєднатися узами законного шлюбу з Олександрою Білевічувною. Однак, група польських шляхтичів (відомих нам по попередній частині трилогії) влаштовують з Кмітіцем бійку, після чого він викрадає наречену і спалює садибу. Пан Володиєвський (відомий фехтувальник) викликає хорунжого на поєдинок і ранить – цей інцидент перетворюється на початок довгої і відданої дружби. Водночас, коронний гетьман Януш Радзівіл оголошує про припинення боротьби з шведськими військами.
Чудові батальні сцени, прекрасна гра акторів Даніеля Ольбрихського, Тадеуша Ломницького, Казімєжа Віхняжа і Малгожати Браунек. На користь цієї картини можна поставити одні плюси.
Фільм Pan Wolodyjowski (Пан Володиєвський)
У третій частині трилогії, яка, з невідомих нам причин, була екранізована раніше всіх (у 1968 році), Єжи Гофман в «компанії» з Генриком Сенкевичем розповідає про наступні історичні події.
Після смерті своєї нареченої, знаменитий польський лицар Міхал Володиєвський вирішує присвятити решту життя служінню Богу в одному з монастирів. Однак, його планам не судилося здійснитися. Випадкове знайомство з Басею Езерковською повністю змінило його долю. Полковник Володиєвський разом з дружиною вирушає в Кам’янець-Подільський (Україна), де командує загонами оборони, виставленими проти турецького війська. У 1668-1673 роках Річ Посполита, зовсім ослабіла після війни з козаками і шведами, трималася з останніх сил в черговій війні з Туреччиною. Хоробрий полковник, ціною власного життя, захищає останній оплот на південно-східному кордоні Польщі.
У фільмі дуже правдиво показана оборона Кам’янця-Подільського та битва під Хотином. Акторський склад вражає своєю одіозністю: Тадеуш Ломницький, Даніель Ольбрихський, Барбара Брильська, Мечислав Павліковський і Ян Новицький.
Це далеко не повний список історичних кінокартин, за якими цілком можна вивчати історію Польщі. Але вони – найяскравіші, правдоподібні і найменше спотворені. Приємного всім перегляду.