Умови безвізу для України. Відповіді на питання
Нарешті сталося! Вже від 11 червня громадяни України, які мають біометричні паспорти можуть їздити до Шенген зони без віз. Тепер, хто не мав можливості потратити 35 євро консульського збору і 15 євро візового збору, має можливість з’їздити до Європи без перешкод. Потрібно запастися тільки необхідними документами і грошима.
Розглянемо питання, які задаються найчастіше при намірі їхати в до Шенгенської зони по безвізовому режиму.
1. Яких країн стосується відміна обов’язку отримувати візи?
Безвізовий рух стосується країн Європейського Союзу, за винятком Великої Британії і Ірландії.
Країни-члени Європейського Союзу, які охоплені безвізовим рухом:
Країни, члени ЄС, які належать до Шенгенської зони: Австрія, Бельгія, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Італія, Литва, Латвія, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Іспанія і Швеція.
Країни ЄС, котрі ще не являються повноцінними членами Шенгенської зони: Болгарія, Хорватія, Кіпр і Румунія.
Відміна віз стосується лише європейських територій Франції і Нідерландів.
Відміна віз стосується також країн, асоційованих з Шенгеном: Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія і Швейцарія.
2. Як довго можу перебувати на території Шенгену без візи?
Можеш перебувати 90 днів в кожному проміжку в 180 днів.
При застосуванні даного правила необхідно взяти до уваги наступні аспекти:
- День перетину кордону вважається першим днем перебування на території Шенгену.
- День, коли залишили кордон, вважається останнім днем перебування на території Шенгену.
- 180-денний проміжок не визначний наперед. Він еластичний та базується на розрахунку назад з урахуванням кожного дня перебування (як на момент в’їзду до Шенгенської зони, так і контролю осіб, які вже перебувають в Шенгенській зоні)
Якщо ти безперервно перебував поза зоною Шенген протягом 90 днів, це завжди означає, що ти маєш право знову перебувати в зоні Шенген до 90 днів.
Необхідно взяти до уваги, що попередні терміни перебування на підставі карт, які дають дозвіл на перебування, або національних довгострокових віз не беруться до уваги при підрахунку тривалості перебування при безвізовому русі.
3. Чи можу в’їхати в Шенгенську зону більше ніж один раз протягом цього періоду?
Так, можеш. Але ти повинен точно порахувати дні дозволеного перебування, таким чином, аби не перевищувати 90 днів протягом взятих до уваги 180 днів.
Кількість дозволених до перебування днів в зоні Шенген ти можеш порахувати з допомогою калькулятора ( https://ec.europa.eu/home-affairs/content/visa-calculator_en ), або прочитати в цій статті, як рахувати дні і завантажити калькулятор.
4. Який проїзний документ необхідно мати, щоб можна було скористатись правом безвізового в’їзду в зону Шенген?
Біометричний паспорт, який виданий протягом останніх 10 років і термін дії якого закінчиться не раніше ніж через 3 місяці після запланованої дати виїзду з Шенгенської зони.
5. Чи відміна віз дає мені право до в’їзду на територію країн Шенгенської зони?
Відміна віз не дає безумовного права в’їзду в зону Шенген. Держави-члени Шенгенської угоди мають право відмовити у в’їзді та перебуванні на їхній території, якщо не виконується одна або більше умов для в’їзду.
Для перебування, яке не перевищує 90 днів протягом терміну в 180 днів, умови в’їзду наступні:
- наявність дійсного проїзного документу (див. питання 4);
- обґрунтована мета і умови запланованого перебування, наявність достатніх фінансових засобів на прожиття під час перебування та повернення до країни походження;
- відсутність інформації про тебе в Інформаційній Системі Шенгену (база SIS);
- не бути особою, яка створює загрозу для громадського порядку, внутрішньої безпеки, громадського здоров’я , або міжнародних стосунків для жодної з держав ЄС, а особливо, не бути особою, котра фігурує в національних базах даних для відмови в’їзду.
6. Які документи необхідно показати під час прикордонного контролю?
Необхідно показати свій біометричний паспорт. Окрім того, можуть попросити показати документи, які підтверджують мету поїздки та умови перебування (наприклад, білет подальшої подорожі і зворотній квиток; резервацію місця проживання; запрошення у випадку візиту, конференції чи інших заходів; довідку з навчального закладу/школи у випадку поїздки на навчання, тощо), а також докази, що підтверджують наявність достатніх коштів для перебування (див. нижче).
7. Скільки потрібно мати грошей під час поїздки в Шенгенську зону?
Відповідно до статті 5 (3) Шенгенського Прикордонного Кодексу: «гроші на прожиття повинні бути оцінені пропорційно тривалості і мети перебування щодо середніх цін в державах-членах, харчування та проживання, помноженої на плановану кількість днів перебування.»
Перевіряється, чи має громадянин третьої країни достатні фінансові ресурси для перебування, приймаючи до уваги тривалість і мету запланованого перебування; фінансові кошти, щоб повернутися в свою країну, або для транзиту до третьої країни, або чи може законно отримати ці кошти. Для визначення необхідної суми для перебування беруться до уваги положення даної крани Шенгенської зони.
Перевірка наявності достатніх фінансових коштів може здійснюватись шляхом перевірки готівки, дорожніх чеків і кредитних карт громадянина третьої крани. Спонсорські декларації можуть братись до уваги винятково в ситуаціях, якщо це передбачено законодавством даної країни ЄС.
Кредитна картка може перевірятись шляхом звертання до організації, котра її видала, або з допомогою інших інструментів, доступних при перетині кордону.
Запрошення може бути перевірене з допомогою безпосереднього контакту з людиною, що запрошує, або з допомогою перевірки його реальних намірів через національний контактний пункт країни-члена, де він мешкає.
Фінансові кошти необхідні іноземцю для в’їзду на територію Республіки Польща та документи, які можуть підтвердити можливість отримання таких коштів, а також мету і тривалість планованого перебування визначені в Розпорядженні Міністра Внутрішніх Справ від 23 лютого 2015 р. щодо коштів, які повинен мати іноземець, котрий в’їжджає на територію Республіки Польща та документів, котрі можуть підтвердити можливість отриманні таких коштів, а також мети та тривалості планованого перебування (9 березня 2015 р. Вісник законів абз. 326 та з 2016 р. абз. 282).
Найменші вимоги в Угорщині – близько 3,2 євро в день. Розрахунок в гривня указаний приблизний!
- Норвегія – 500 норвезьких крон (1580 грн.)
- Фінляндія – 30 євро в день (880 грн.)
- Швеція – 47 євро в день (1370 грн.)
- Естонія – 86 євро в день (2,5 тис. грн.)
- Латвія – 14 євро в день (400 грн.)
- Литва – 40 євро в день (1100 грн.)
- Нідерланди – 34 євро (1000 грн.)
- Польща – 300 злотих (2 тис. грн.) перебування до трьох днів, 100 польських злотих (800 грн) в день, якщо Перебування понад 3 днів
- Німеччина – 45 євро в день (1300 грн.)
- Бельгія – 45 євро (1300 грн.) – іноземці, які зупинилися в приватних осіб. 95 євро (2,8 тис. грн.) – іноземці, які зупинилися в готелі.
- Люксембург – мінімальна сума коштів визначається індивідуально
- Чехія – 40 євро (1100 грн.) в день до 30 днів
- Словаччина – 56 євро в день (1600 грн.)
- Франція – 32,50 євро (1000 грн.) – особи, які мають підтвердження наявності житла. 120 євро (3500 грн.) – особи, які не можуть підтвердити наявність житла
- Швейцарія – 91 євро (2600 грн.), 27 євро (780 грн.) – для студентів
- Ліхтенштейн – 91 євро (2600 грн.), 27 євро (780 грн.) – для студентів
- Австрія – на індивідуальній основі
- Словенія – 70 євро (2 тис. грн.), 35 євро (1 тис. грн.) для неповнолітніх в супроводі батьків
- Угорщина – 3 євро (90 грн.)
- Італія – 269,60 євро (7,8 тис. грн.) на одну людину на термін до 5 днів, для груп туристів менше
- Іспанія – 71 євро (2 тис. грн.) в день
- Португалія – потрібно мати при собі суму в 75 євро (2,2 тис. грн.), а також суму з розрахунку 40 євро (1100 грн.) в день перебування
- Мальта – 48 євро в день (1400 грн.)
- Греція – 50 євро (1400 грн.) в день, мінімум 300 євро (8,7 тис. грн.) на 5 днів.
8. Чи обов’язкова медична страховка при в’їзді в Шенгенську зону?
При подорожі у країни безвізу наявність медичної страховки не є обов’язкова, хоча рекомендується її мати.
9. З якою метою можу подорожувати в країни Шенгену без візи?
Можеш приїхати як турист, відвідати родичів або знайомих, взяти участь в культурних, спортивних, ділових чи журналістських заходах, з метою лікування, а також для короткострокового навчання чи курсів, і в кожній іншій подібній ситуації.
До Польщі можеш в’їхати на підставі біометричного паспорта без візи за наявності Карти Поляка, однак якщо в’їзд на територію Республіки Польща і безперервне перебування або кілька послідовних візитів на цій території будуть перевищувати 90 днів протягом 180-денного періоду, треба подати заяву на отримання національної візи.
10. Чи потрібна робоча віза щоб працювати в зоні Шенген, якщо ця праця не буде продовжуватись довше, ніж 90 днів?
Так, більшість держав-членів вимагають таку візу і дозвіл на роботу, навіть якщо вона триває менше 90 днів. Необхідно звернутися в посольство/консульство держави-члена, в якому збираєшся працювати, для того, щоб з’ясувати подробиці.
Правила виконання роботи в Польщі визначені в ст. 87 Закону від 20 квітня 2004 про сприяння в працевлаштуванні і установи ринку праці (з пізн. змін.)/ та в §1 Розпорядження Міністра Праці і Соціальної Політики від 21 квітня 2015 р. щодо випадків, за яких доручення виконування роботи іноземцю на території Республіки Польща допускається без отримання дозволу на роботу. Віза не вимагається за наявності одного з документів, приведених в цих юридичних актах, а заявлений Тобою період перебування не перевищує 90 днів.
11. Якщо я планую відвідати друга чи родича, що живе в Шенгенській зоні, чи повинен представити на кордоні додаткову інформацію про цю людину?
Можуть попросити представити додаткову інформацію про цю особу. Рекомендується знати, принаймні, адресу і номер контактного телефону.
12. Чи потрібно подавати заяву на отримання візи та/або дозволу на навчання, якщо планую поїздку в Шенгенську зону для короткострокового навчання?
Ні. Не потрібно подавати заяву на отримання дозволу, якщо плануєш вчитися не більше 90 днів у проміжку в 180 днів. Для більш тривалого навчання потрібен дозвіл на навчання. Рекомендуємо звернутися в посольство/консульство держави-члена, де плануєш вчитися.
У випадку, якщо перебування на території РП триватиме понад 90 днів протягом 180-денного періоду, треба подати заяву на отримання національної візи.
13. Чи можна подорожувати з однієї країни Шенгенської зони в іншу, застосовуючи принцип безвізового в’їзду?
Поміж державами Шенгенської зони немає прикордонного контролю. Тільки у виняткових випадках держави-члени можуть прийняти рішення про введення перевірки на зовнішніх кордонах. У цьому випадку, будеш підлягати контролю, як будь-яка інша особа (в тому числі громадянин ЄС). Якщо ти відповідаєш умовам в’їзду, право подорожувати Шенгенською зоною не буде обмежене.
Заходи прикордонного контролю діють між країнами Шенгену і Болгарією, Хорватією, Кіпром і Румунією (держави ЄС, які ще не в повній мірі ввійшли в Шенгенську зону), а також між країнами Шенгенської зони і Великобританією та Ірландією, які не є членами Шенгенської зони.
Громадяни з-поза ЄС зобов’язані виконати всі умови в’їзду (див питання 5) і від них можуть вимагатися підтвердження виконання цих умов під час прикордонного контролю.
14. Якщо залишусь більш ніж на 90 днів (без карти на проживання, або довгострокової візи) чи працюватиму без відповідного дозволу, які можуть бути наслідки?
Громадяни країн, не членів ЄС, які залишаються в Шенгенській зоні протягом 90 днів (без карти на проживання або довгострокової візи) роблять це з порушенням закону, яке може привести до заборони в’їзду в Шенгенську зону. Також, заборонено працювати без відповідного дозволу і це може привести до прийняття рішення про заборону в’їзду на територію Шенгенської зони. Держави-члени можуть також застосувати адміністративні покарання.
Чекаю на ваші коментарі 🙂
Плануємо з чоловіком поїхати у вересні в Швейцарію на 2 дні. Ми живемо в Польщі – він має карту тимчасового побиту до січня, а я національну візу Д (закінчується в середині вересня), паспорти звичайні закордонні (не біометричні). Чи можемо ми з такими документами поїхати на екскурсію в Швейцарію?
Буду дуже вдячна за відповідь
Добрий день.скажіті будь ласка я виїхала до польші на 90 день.чи почнеться мені рахуватися 90 днів з початку по біометрії
Напишіть детальніше. 90 днів дається на півріччя.
Добрий день!Скажіть,будь ласка, якщо я перебувала в Польщі по біометричному паспорту 90 днів із 180-и, то чи можу я у наступному півріччі їхати в Польщу знову на 90 днів? Тобто, чи можна протягом календарного року два рази використовувати по 90 днів? (90/180 і 90/180)? Дякую.
Відповідь у даній статті – http://ostarbeiter.vn.ua/nove-pravylo-vizdu-18-10-2013.html
У мене два біометричних закордонних паспорта,у 22.03.18/17.06.18,я використала свої 90 днів, запитання:Чи можу я зарас поїхати вже на другий паспорт біометричний на три місяці? Чи потрібно чекати, коридор по першій біометрії. Дякую.
Через пів року будете мати повних 90 днів. Як порахувати написано тут – http://ostarbeiter.vn.ua/nove-pravylo-vizdu-18-10-2013.html
На рахунок другого паспорту – скоріш за все вони в себе все побачать…
Доброго вечора, допоможіть розібратись будь ласка,я змилююсь і розгубилася 22.03.18. В’їхала 17.06.18.виїхала, по біометричному паспорті.Якого числа я можу в’їхати у Європу другий раз, дякую.
Доброго дня!! ДОпоможіть розібратись коли я зможу заїхати знову на 90 днів в Польщу. Заї”хала 18.04.18 виїхала 16.06.18. Тобто терміну 90 днів не використала, тому впринципі в вересні можна знову заїжджати на 90 днів, судячи з інформації у цій статті : “На який термін можна приїхати?
90 днів протягом кожних 180 днів. Це значить, що до завершення 90-денного терміну перебування у країні, вам доведеться повернутися додому і зачекати ще 90 днів, перш ніж знову подорожувати.”
Доброго дня я маю візу яка ще має15 днів але я виїхала з Польші. Чи можу я в їхати назад по біометрії?
Доброго дня я перебувала за кордоном протягом 60 днів,при наступному перетині кордону наступного року мій термін перебування розпочнеться спочатку чи я зможу перебувати тільки протягом не використаних 30 днів.Дякую
Доброго дня. Залежно від того, коли будете їхати, а так, то 30 днів.
Добрый день.
Подскажите пожалуйста
Если я 31.07.18 по 27.08.18 (28дней) перебивала за границей. То когда я могу выехать на 90дней?
Перебуваємо з чоловіком на території Польщі по робочій візі,дитина(3 роки) вїжджала з нами по біометрії,але її термін скінчився. Чи може вона перебувати з нами до закінчення нашої робочої візи?
Доброго дня. Підкажіть будь ласка. Після закінчення піврічної робочої візи чи можу залишитися по біометрії не перетинаючи кордон???? Дякую.