Підляське воєводство

Підляське воєводство (пол. Województwo podlaskie) займає північно-східний кут Польщі, воно охоплює Сувальщину і частину історичного району Підляшшя. Одне із 16 воєводств Польщі. На сході воєводство межує з Литвою і Білоруссю. Тут стикаються різні культури – живуть поляки, білоруси, литовці і нащадки татар, поселених в декількох селах ще за часів короля Яна III Собеського.

Сусідами є католики, православні (також старообрядці) і мусульмани. Території цього воєводства в різних століттях перетиналися різними кордонами (між Польщею і Великим Князівством Литовським, між землями, захопленими Прусією і Росією). Більшість цих земель було повернуто Польщі після 1918 року.

Карта воєводств Польщі

Карта воєводств Польщі

Великих міських агломерацій тут немає. Найбільше місто і в той же час столиця воєводства Білосток – нараховує 280 тис. жителів. Під час Другої світової війни він був сильно зруйнований. Деякі будови після війни були реконструйовані, в тому числі ратуша, в якій нині розміщується окружний музей. Найціннішою будівлею міста є бароковий палац Браницьких разом з оточуючим його парком, зараз тут медичний інститут. Інші найважливіші міста це Ломжа, Сувалки, Аугустув, Високі-Віжайни, Граєво.

Карта Підляського воєводства

Карта Підляського воєводства

Завантажити карту Підляського воєводства

Підляське воєводство – район в незначній мірі індустріалізований, зате він багатий незіпсованою природою, дикими лісами і неврегульованими річками (у їх числі особливо відома Бєбжа). По відношенню чистоти повітря воєводство знаходиться на другому місці в Польщі, за Мазурами. Значну частину території займають ліси. Найбільші лісові комплекси це пущі: Біловезька, Аугустовська, Книшінська і Червонія-Бур (Червоний бор).

Правом охорони охоплено 40% території воєводства, утворені чотири національні парки: Біловезький, Наревський, Бебжінський і Вігрінський; є кілька ландшафтних парків, зокрема, Сувалькський, Ломжинський, Прибузький і Книшінська пуща, а також понад вісімдесят заповідників природи.

Тут мешкає багато видів тварин, зокрема, бобри, вовки, рисі і найбільша гордість регіону – зубри. На території воєводства знаходиться більше 300 озер, а в їх числі найглибше в Польщі – Ханьча. Непогано розвинене пасажирське судноплавство, гарні умови для водного туризму, особливо байдаркового.

Історичним об’єктом гідробудівництва є все ще діючий Аугустовський канал, побудований в першій половині XIX століття, який з’єднує басейни Вісли і Німану. Його протяжність 102 кілометри, на ньому 18 кам’яних шлюзів, а користуватися ним можуть судна вантажопідйомністю до 100 тонн.

Городян звуть відпочити будинки відпочинку в Аугустуве, на озері Вігри, в районі Сувалок і на берегах штучного водосховища Семянувці. Район багатий видатними зразками сакральної та світської архітектури. Найцікавіші з них це двір Лютославського в Дроздові, костел і монастир в Вігру, костели в Сейнах, Дрогичині і Семятичі.

У Підляшші знаходиться багато архітектурних пам’яток та важливих місць православ’я – численні церкви, зокрема, у Біловежі, Мельнику, Сокулках, Білостоці, Більську-Підляському, Гайнувці, і свята гора Грабарка з покаяними хрестами, принесеними віруючими. У старообрядців є свої храми – молитовні в селах Бодзілки і Габов-Гронд. Мусульмани моляться в мечетях в Крушінянах і Богоніках; в Крушінянах є і мізяр – мусульманське кладовище. Варто згадати про музеї іудаїзму в Тикоціні, про природознавчі музеї у Біловежі і Дроздові, про етнографічні парки в Цехановці, Новогруді і Юровцях.

Характеристика Підляського воєводства

Підляське воєводство розташоване на крайньому північному сході Польщі і межує з двома країнами: на сході – з Білоруссю (довжина кордону – 260 км) і на півночі – з Литвою (104 км). На північному заході воно межує з Вармінсько-Мазурським воєводством, а на заході і південному заході – з Мазовецьким воєводством.

Головна площа міста. Білосток

Головна площа міста. Білосток

У Підляському воєводстві налічується 17 повітів, в т.ч. 3 міських: Білосток, Сувалки, Ломжа, і 118 гмін. Столиця Підляського воєводства – Білосток (з населенням майже 300 тис. осіб). Інші найбільші міста: Сувалки (бл. 70 тис. чол.) І Ломжа (бл. 64 тис. чол.)

У сфері промисловості воєводства переважають такі галузі: харчова, легка, деревообробна, будівельна та машинобудівна промисловості. Тут діють великі заводи з переробки молока, м’яса, свійської птиці, зернові та молочні заводи, які застосовують новітні технології виробництва, що належать до найбільших і модернізованих в країні.

Економічна позиція воєводства у великій мірі заснована на сільському господарстві, яке майже повністю належить до приватного сектора. Сільськогосподарські продукти з Підляшшя відрізняються насамперед тим, що вони походять з самих екологічно чистих місць в Польщі. Завдяки цьому вони користуються великим попитом на вимогливих ринках країн Європейського Союзу. Щоб зберегти таку якість продуктів, всі програми економічного розвитку регіону повинні враховувати необхідність збереження чистоти навколишнього середовища.

Підляське воєводство – це дуже вигідний регіон для інвестицій. Більше десяти вищих навчальних закладів на його території забезпечують наявність добре кваліфікованих молодих фахівців, а прикордонне положення дає можливість ефективної співпраці з сусідніми країнами. Підляське воєводство також лідер по використанню фінансових коштів виділених Європейським Союзом, які витрачаються передусім на розвиток інфраструктури та підвищення професійних кваліфікацій.

Білосток – столиця воєводства, є найбільшим індустріальним і науково-культурним центром регіону. Тут діють багато установ культури: театри, філармонія, музеї, а також навчальні заклади: університет, медична академія, політехнічний інститут і вищі школи економіки. Місто є визначним центром лялькового мистецтва в Польщі. Крім відомого Білостокського лялькового театру тут працює вищий навчальний заклад, в якому навчаються майбутні актори і режисери театру ляльок.

Багато століть в Підляському воєводстві, поряд з поляками, живуть білоруси, татари, росіяни та євреї, а їх спільне існування відбивається в культурному вигляді регіону. Національне різноманіття було однією з причин створення народженої в Білостоці Людвіком Заменхофом (1859 – 1917) універсальної міжнародної мови – есперанто.

Важливими конкурентними перевагами регіону, крім екологічно чистої сільськогосподарської продукції та високого рівня розвитку переробної промисловості, є його транзитне положення і хороше розташування дорожньо-транспортної системи, розвинена наукова база, що дозволяє навчати професійні кадри, а також розвиток транскордонного співробітництва з країнами сусідами та співпраці з Варшавською агломерацією.

В регіоні працює 11 прикордонних переходів. За його територією відбувається транзитний рух з півночі Європи на південь і захід. Тут знаходяться наступні автомобільні прикордонні переходи: на польсько-білоруському кордоні – Кузня Білостоцька, Бобровников і Половці, а на польсько-литовської – Огроднікі і Будзіско

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *