Куявсько-Поморське воєводство

Куявсько-Поморське воєводство (пол. Województwo kujawsko-pomorskie) – воєводство, розташоване на півночі Польщі. Центром і найбільшими містами є міста Бидгощ (місце розташування адміністрації) та Торунь (місце знаходження воєводського сеймику).

Герб і прапор Куявсько-Поморського воєводства

Герб і прапор Куявсько-Поморського воєводства

Куявсько-Поморське воєводство було створене 1 січня 1999 року в результаті адміністративної реформи 1998 року, об’єднавши Влоцлавське воєводство з Торуньським (крім Новомястського Повіту) і Бидгощським (крім Хойніцкого Повіту і гміни Тшемешно).

Карта воєводств Польщі

Карта воєводств Польщі

Крім історичного району Куявії і частини Помор’я, це воєводство охоплює також Добжинську землю і території, історично пов’язані з Великопольщею.

Бидгощ

Бидгощ

Столицею воєводства і резиденцією воєводи є місто Бидгощ, розташоване в місці впадання Брди в Віслу. Розвиток Бидгоща, починаючи з XIV століття, грунтувався головним чином на торгівлі сіллю і зерном. Найбільш відомі об’єкти це пізньоготичний костел в Старому місті і три зерносховища на Брді.

Торунь

Торунь

Настільки ж важливим містом у воєводстві є Торунь. Він внесений до списку світової спадщини ЮНЕСКО, завдяки містобудівному ансамблю Старого міста та кільком сотням історичних пам’яток, головним чином готичних і барокових (ратуша, костели, замок хрестоносців, Крива вежа, будинки городян).

В Торуні, в будинку, в якому народився Микола Коперник, знаходиться біографічний музей, присвячений цьому великому астроному. Варто також пам’ятати про славні торуньські пряники, що випікають в самих різних формах.

Значним містом воєводства є Влоцлавек, відомий виготовленими тут прекрасними керамічними виробами. В Грудзендз збереглася середньовічна містобудівна схема забудови. Тут багато історичних пам’ятників – найціннішим є група 26 комор, побудованих в XIV-XVII століттях на краю високого берега Вісли.

Уваги заслуговують також готичний костел і фрагменти міських стін XIV століття. Найкраще зберігся і найбільш відомий замок, що знаходиться в місті Голюб-Добжинь. У ньому влаштовуються лицарські турніри міжнародного значення.

У непоганому стані знаходиться тевтонський Замок в селі Замек-Бежгловскі, але в Радзинь-Хелміньському, Свець та Венеції залишилися вже одні тільки руїни. В Крушвіца стоїть вежа, звана мишачою, про яку перекази говорять, що в ній був з’їдений мишами легендарний король Попель, після якого до влади прийшли Пясти. Прекрасні історичні пам’ятники можна відвідати в Любостроні, Яблоново-Поморському, Бродниця, Хелмно (містобудівний ансамбль, оточений лінією фортечних стін), Могільно, Скемпе, Стшельно (романська ротонда св. Прокопа), Хелмжа, Влоцлавек і багатьох інших місцях.

Карта Куявсько-Поморського воєводства

Карта Куявсько-Поморського воєводства

Варто побувати в Біскупіні, в якому знаходиться реконструкція праслов’янського поселення гальштадтського періоду (550-400 років до н. е..). В Біскупіні організовуються археологічні святкування, на яких показується, як виглядало повсякденне життя в ті віддалені часи. На території воєводства в багатьох місцях було підтверджено існування найдавніших поселень: в селі Ветшіховіце знаходяться мегалітичні гробниці, споруджені 4000 років тому, а найстаршим з експонатів в музеї в Крушвіце виповнилося вже 4,5 тисячі років. Цікаві зібрання доступні відвідувачам і в інших музеях: у Влоцлавку (етнографічні експонати і кераміка), Бидгощі (картини Леона Вичулковського), Венеції (музей вузькоколійної залізниці).

Природним багатством Куявії є поклади солі. Дослідження підтвердили існування на цих територіях солеварень ще в II столітті до н. е.. В Цехоцінку і Іновроцлаві вже більше 150 років проводиться рапне лікування, зокрема, захворювань дихальної системи. Комплекс рапних градирень XIX століття в Цехоцінку є найбільшим об’єктом такого типу в світі.

Найпопулярніші центри відпочинку знаходяться в Короново, Бродниця, Тухоля, Бахотку, в околицях Хелмжа, Крушвіца і Біскупін. На території Куявсько-поморського воєводства є кілька ландшафтних парків і природних заповідників. Є тут могутні екземпляри дубів: в Ногат стовбур дерева має в окружності 940 см, а в Бонково 890 см. У Тухольських борах, поблизу села Ослухово, лежить принесена льодовиком брила, звана Каменем св. Войцеха, що має в окружності 24, 5 м і у висоту 3,5 м.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *