Виникнення Польщі

Одвічне питання: як, коли і з якої причини на карті світу виникла та чи інша держава? Хто, де і для чого створив нову країну? Чи є взагалі хоча б одна зрозуміла відповідь? І Польське королівство не є винятком. Звичайно, нам цікаво дізнатися витоки створення Держави Польської на стільки, на скільки це можливо.

Мешко I

Мешко I

І так, як же виникла Польща? Щоб відповісти на це питання, необхідно максимально наблизитися до минулого. Не без допомоги істориків, археологів і результатів їх досліджень. Перші труднощі, що чекають при визначенні засад державності Речі Посполитої – це недостатня наявність письмових джерел. Є коротенька замітка в «Географі Баварському» (IX століття), в якому перераховуються племена і приналежні їм поселення, розташовані на території сучасної Польщі.

Перша письмова згадка про польське князівство Мешка I датується приблизно 1 000 роком. Автором цього манускрипту є Відукінд Корвейський – німецький історик і літописець, що жив з 925 по 980 рік. У цьому історичному документі згадується невідоме нам плем’я ліцікавіків, які перебували під владою Мешка.

Хроніки Краківського Капітула, посилаючись на більш ранні джерела, розповідають нам про прибуття до Польщі княжни Дубравки (дружини Мешка I) в 965 році, і про хрещення Польщі в 966 році. Однак, не володіючи необхідною кількістю письмових свідчень, польські історики нерідко звертали свій погляд до народних легенд. Таким чином, оповідання Гала Анонімуса про Попеля і Пяста Колодзея стало чи не головною точкою відліку для історії формування Польщі, як держави.

Повільно став вимальовуватися якийсь логічний ланцюжок, підтверджений археологічними дослідженнями: Попель, Пяст, Лешек, Семомисл, Мешко. Все це трапилося на рубежі VIII-IX століть і зайняло, за найскромнішими підрахунками не менше 100 років. І довгий час саме ця теорія вважалася вірною і не піддавалася ніякій критиці.

Але за останні 15 років ситуація разюче змінилася. Виявилося, що основні опорні пункти середньовічної Речі Посполитої – Гнєзно, Геч, Бнін, Лонда і Познань, утворилися ще до 940 року! А це означає, що польська державність встановлювалася не впродовж сотні років, а всього за якихось пару десятиліть. Справжня історична революція, а не повільна еволюція, як вважалося раніше. Все почалося приблизно в 30-х роках IX століття. Першим великим містом, що виникло на карті Польщі, було Бнін (сучасний Корнік). У 940 році були облаштовані городища у Гечі, Лонде і Гнєзно, а в 942 році – в Познані.

Чому такі великі міста з’явилися практично одночасно? Все це, завдяки так званому протодержавам. На цій території зародилася нова, консолідована форма влади. Столицею новонародженої країни було місто Гнєзно, а інші міста – швидко розширювалися і багатіли. Швидше за все, цей історичний факт пояснюється зовнішньою загрозою, яка могла призвести до повної ліквідації полянського князівства.

Близько 940 року, німецький король Оттон I жорстоко розправився з бунтівними полабськими слов’янами, які напевно були в тісних співвідношеннях з полянами. Таким чином, останні могли розраховувати на значну відповідь з боку саксів. Та й сусідні чехи в будь-який момент могли скористатися нагодою і захопити багаті полянські землі.

Зібрали поляни віче, подумали, порадилися і вирішили, що найкращий захист – це напад. Поки сакси і чехи вирішували – йти на «ви» до полян, чи не йти, ті вже пів десятка фортець піднесли і активно озброїлися, по ходу наводячи стратегічні контакти з сусідніми слов’янськими племенами і закликаючи їх вступити разом із землями в князівство полян . Ось так, приблизно, і зародилося Держава Польська в її первісному вигляді.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *