Курган Крака

Курган Крака або Курган Кракуса (пол. Kopiec Krakusa, Kopiec Kraka) – штучний пагорб, курган, що знаходиться в краківському районі Подгуже на правому березі Вісли. Курган розташовується на вершині пагорба Лясоти висотою 203 метри (гора святого Бенедикта). Курган має у висоту 16 метрів, діаметр кургану становить 57 метрів, діаметр плоскої вершини – 8 метрів. Обсяг кургану становить 19100 кубічних метрів. Курган названий на честь легендарного князя Крака.

Курган Крака

Курган Крака

Точна дата створення кургану Крака не відома. Краківський єпископ Ян Длугош пов’язував курган з ім’ям легендарного засновника Кракова князя Крака.

У 1934 році польський археолог Юзеф Журівський і інженер Францішек Якубік провели на кургані археологічні дослідження під керівництвом Польської академії знань. Були виявлені сліди поселення кінцевого періоду лужицької культури. Було припущено, що ці артефакти потрапили в курган вже після його існування і датування заснування кургану було визначено – близько 500 року нашої ери. У кургані були виявлені артефакти різних культур, серед яких були скелет дитини і ознаки домашнього вогнища, які, як припускають, теж потрапили в курган вже після його будівництва.

Під час археологічних робіт 1934 року з’ясувалося, що внутрішня структура заснована на високій радіальній жердині, яка зміцнювалася рівномірно розміщеними перепонами. Простір між цими перешкодами був наповнений камінням і утрамбований землею.

Дана конструкція, що вимагала тривалої й організованої праці, забезпечувала міцність і існування кургану протягом багатьох століть і одночасно спростовувала версію про поховання Крака, яке передбачало спонтанність і короткочасність похорону.

Існує гіпотеза, що передбачає участь кельтів у спорудженні курганів Крака та Ванди. Професор Владислав Гураль не заперечує гіпотезу, що краківські кургани використовувалися кельтами для астрономічних спостережень.

Дані гіпотези припускають, що курган був створений не пізніше 2-1 століть до нашої ери. Представник Краківського археологічного музею Казімєж Радванський стверджує, що наприкінці VIII століття в даному місці існувало близько 45 курганів, які не збереглися до нашого часу.

У XIX столітті курган Крака був включений в систему фортифікаційних споруд австро-угорської армії.

В даний час околиці кургану Крака є місцем відпочинку і туристичною визначною пам’яткою. Курган часто відвідують туристи з Ізраїлю, тому що з нього видно каменоломні, в яких під час Другої світової війни працювали євреї з Краківського гетто.

З курганом Крака пов’язаний польський народний звичай Ренкавка, який проводиться у вівторок після Великодня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *