Карта побиту в Польщі. Вид на проживання

Карта побиту – це документ, який підтверджує законність проживання в даній країні. В різних країнах – членах зони Шенген він називається по різному (трахета, пермесо і т.д.), але суть залишається та ж – маючи цей документ ви на законних підставах перебуваєте в країні, яка її видала і маєте значно ширший спектр прав, ніж з візою. А з багатьох питань володар цієї картки прирівнюється до громадян цієї країни.

Карта побиту в Польщі

Карта побиту в Польщі

У Польщі карта побиту є двох видів:

  • karta czasowego pobytu (карта часовего побиту) – карта тимчасового побиту, тобто вона носить тимчасовий характер і видається на якийсь конкретно визначений строк (найчастіше на 1 рік, але буває і на 1,5-2 роки)
  • karta stalego pobytu (osiedlenia się) (карта постійного побиту) – тобто цією картою підтверджується, що людина постійно (не тимчасово) проживає на території РП. Цей документ видається на 10 років (як і всі документи євро зразка, які містять фото), після чого подається заява на його продовження.

Карта побиту в Польщі – це документ єврозразка, і має юридичну силу на території всього Євросоюзу. Він містить біометричне фото, адресу прописки (у Польщі), номер PESEL людини та багато іншої інформаціі. Цей документ видає воєвода (губернатор) відповідного місця в Польщі, де прописаний кандидат.

Що дає Карта stalego pobytu?

  • Більше немає потреби відкривати візу для поїздки в країни зони Шенген. Мало того, при перетині кордону польська прикордонна служба навіть не ставить Вам штамп в паспорт
  • Ви можете легально працювати на території РП, ніякі дозволи вже не потрібні
  • Ви отримуєте право на отримання безкоштовної першої медичної допомоги на тих же підставах, що і громадяни Польщі
  • Ви можете оформити транспорт особисто на себе
  • Можливість безкоштовного навчання в основних, середніх та вищих навчальних закладах на тих же умовах, що й громадяни РП
  • Через 5 років після отримання Карти сталего побиту при дотриманні деяких умов Ви можете отримати громадянство
  • Можливість покупки та оформлення на себе нерухомості (у тому числі при використанні іпотеки та держпрограм)
  • Реєстрація та ведення підприємницької діяльності за спрощеною схемою, реєстрація юр.осіб (фірма, фонд і т.д.)
  • багато чого іншого

Хто може претендувати на Карту stalego pobytu?

  • Особи, які протягом останніх 5 років проживали в РП на Карті часовего побиту
  • Особи, які мають польське походження

Офіційна інформація

Карта тимчасового побиту в Польщі

Іноземець, який має намір перебувати на території Польщі протягом тривалого терміну, зобов’язаний звернутися до глави відповідного воєводського управління за місцем проживання (адресою перебування у Польщі) або за місцем, у якому іноземець збирається перебувати в Польщі, з заявою про видачу дозволу на тимчасове проживання певного терміну.

Іноземець, який перебуває за кордоном, повинен подати заяву відповідному воєводі через польського консула. Дозвіл, виданий воєводою, буде оформлено у вигляді відповідного документа – виду на проживання (карта тимчасового побиту). Максимальний термін його дії – 2 роки, після чого дозвіл можна продовжити на 2 наступні роки.

Дозвіл на проживання іноземець може отримати тільки в тому випадку, якщо доведе обґрунтованість свого перебування на території Республіки Польща. Закон містить чіткі визначення обставин, наявність яких є основою для отримання дозволу на тимчасове проживання.

Таким обставинами є:

  • Отримання гарантії дозволу на працевлаштування або заняття з метою заробітку, або письмової заяви роботодавця про намір працевлаштувати іноземця, якщо за законом не потрібен дозвіл;
  • Ведення господарської діяльності. Іноземець в цьому випадку зобов’язаний надати документи, що підтверджують ведення господарської діяльності на території Республіки Польща, її предмет і масштаби. Особливо важливими документами є: витяг з Всепольського судового реєстру, підтверджений нотаріусом договір про створення підприємства, довідка з податкового управління про відсутність заборгованостей по сплаті податків;
  • Надходження на навчання в польський вищий навчальний заклад, якщо іноземець при цьому забезпечений коштами на своє навчання і утримання. При цьому слід подати довідку від навчального закладу на офіційному бланку про прийняття до вузу або про продовження навчання із зазначенням передбаченого вузівським статутом строку навчання;
  • Укладення шлюбу з польським громадянином або іноземцем, який має дозвіл на поселення (вид на проживання).

Іноземець, що клопоче про видачу дозволу на проживання в Польщі протягом певного терміну, зобов’язаний подати органу, що видає дозволи, наступні документи: заяву, в якій міститься перелік істотних обставин, які є підставою для проживання у Польщі; 4 фотографії, квитанція про сплату податкового або консульської збору, а також документи, що підтверджують наявність джерел доходу і особистих матеріальних засобів разом з підтвердженням сум (наприклад, виписки з банківського рахунку).

Крім того, воєвода (або приймає заяву консул) можуть вимагати: копію свідоцтва про народження, свідоцтва про укладення шлюбу, довідку про відсутність податкових зобов’язань та відсутність судимості у іноземця в його рідній країні.

Карта постійного (сталего) побиту в Польщі

Іноземець, який безперервно перебуває в Польщі, щонайменше, протягом 5 років на підставі віз і дозволу на тимчасове проживання, може подати голові відповідного воєводського управління за місцем проживання заяву про видачу дозволу на поселення, тобто, згідно популярному назвою цього документа, – карта сталего побиту.

Таку ж заяву воєводі має право подати іноземець, який проживає на території країни не менше 3-х років, якщо він прибув до Польщі на підставі возз’єднання з родиною.

Іноземець зобов’язаний також виконати всі без винятку додаткові умови, а саме:

  • Довести наявність тісних сімейних або економічних зв’язків з Польщею;
  • Володіти в Польщі житлом і засобами на своє утримання. Це означає, що іноземець повинен довести органу, що видає дозвіл, наявність власних доходів та майна, достатніх на покриття всіх витрат, пов’язаних з утриманням та лікуванням себе і членів своєї сім’ї, що знаходяться у нього на утриманні, що він не буде користуватися засобами соціальної допомоги. Іноземець також повинен вказати житло, в якому він має намір проживати в Польщі, і представити своє юридично оформлене право на перебування в даному житлі (наприклад, договір про купівлю житла у власність, довідка про членство в житловому кооперативі, договір про найм житла).
  • Дозвіл на поселення має необмежений термін дії. Такий дозвіл може отримати також дитина іноземця, що народжена на території Республіки Польща, якщо іноземець має дійсний вид на постійне проживання на території Республіки Польща.

Іноземець, що клопоче про видачу йому дозволу на постійне проживання, зобов’язаний подати заяву з проханням про видачу дозволу на поселення, 4 фотографії, довідку про прописку, документи, що підтверджують безперервне перебування на території Республіки Польща протягом п’яти років, документи, що підтверджують освіту і наявні професійні кваліфікації, а також викласти біографію. Крім того, іноземець повинен представити документальні докази наявності джерела доходів або матеріальних коштів, достатніх на своє утримання та оплату житла.

Коментарі до статті

  1. сергій :

    як не порушуючи закон припинити дію карти побиту

    • admin :

      Вибачте, не зрозумів питання

      • Андрій :

        Доброго часу 😉
        Яким чином можна з вами поспілкуватися приватно?
        Є конкретна ситуація, яка потребує чіткого рішення з порадою.
        Дякую!

        • admin :

          Доброго вечора. Тут є моя пошта – http://ostarbeiter.vn.ua/about . Пишіть на неї

          • славік :

            Доброго дня ,, чи можу змынити роботу працюючи за картою побиту яку зробив мены працедавець … буду вдячний за выдповідь на імейл

      • Сергей :

        в мене проблема, работодавець затягує подачу документів, потім перевів з одного воєвудства в інше документи , в ітозі 5 місяців жду карту… поїхав сам в ужонд дізнатись що там і як, а мені мій агент в ужонді каже,що при передачі документів між воєвудствами потрібно було наново документи переподати і про це повідомляли работодавця неоднократно,….
        хочу відмовитись від цієї карти, взяти нове запрошення поїхати в Україну і наново приїхати працювати в Польщі. Підкажіть які можуть бути підводні камені при отриманні нової робочої візи

        • Taras :

          Жодних проблем не буде. якщо працедавець не дотримав процедури то справу просто закриють. Якщо справи прийнята в іншому воєвудстві, то його викличуть донести документи, якщо він не зробить цього в терміні, то отримає відмову.

    • Сергей :

      цікавить теж саме питання

  2. Наталія :

    Скажіть, якщо дідусь має карту сталого побуту чи можу я внучка і мій син претендувати на всі ці права

    • Taras :

      можете подати на карту часового побиту,як члени сімї. На карту сталого побиту можете подати в тому випадку якшо Ваш дідусь поляк

  3. Руслан :

    Здравствуйте.Я работаю на умове о дело.Могу ли я на основании этой умовы подавать документы на карту часовего побыта?Или нужна только умова злецения або о праце?

  4. Олена :

    доброго вечора!!чи можу я відкрити карту побиту на першій 7 денній шопінг візі..?до того була робоча а потім гостьова..і конкретно які документи вимагаються від мене на карту побиту?я чула що потрібні довідки з міліціі і податковоі на украіні..підкажіть щоб даремно не робити..

    • Алина :

      Доброго вечора! В мене була схожа ситуація, не могла оформити собі карту побуту, вимагали різні довідки з міліції, обов`язково договір про аренду квартири (що не завжди можливо зробити при аренді квартири). Проте наштовхнулась випадково на фірму ХХХ, все швиденько допомогли зробити + додаткову консультацію дали.

  5. Иван :

    Подскажите пожалуйста. Я сейчас в Польше (Вроцлав). Работаю нелегально. Снимаю квартиру (но не по умове вынайму). Виза открыта на 100дней D23по карте поляка жены. У меня есть документы о польском происхождении (бабушка полячка). Хочу сделать карту сталего побыту по происхождению или часовего побыту… Проблема в том, что я впервые в Польше и языка польского не знаю хорошо, хотя регулярно ходим с семьей в костьол, празнуем все празники как в католической церкви (жена и дети мают Корты Поляка). С чего нам начать… Смогу ли не зная языка пройти собеседование, когда можна или нужно подавать документы. Месяц я должен отработать нелегально, но потом постараеюсь найти легальную роботу. (достаточно ли для подачи докум. 2месяца роботы?). Еще у жены родственники живут возле Вроцлава… Может ли это как- то нам помочь… Или лучше искать легальную роботу и подавать докум. на тымчасовы побут. Буду благодарен за ответ

    • Валентина :

      Если у вас есть подтверждение польского происхождения, то вы без проблем можете получить карту сталого побуту, даже не зная языка, так как собеседование можна проходить с переводчиком.

  6. Taras :

    Доброго дня, скажіть будь-ласка, як мені легально перевести дитину до польші, щоб вона тут зімною пооживала і ходила до школи, я маю карту побиту

  7. Роман :

    Доброго дня скажіть чи має особа з картами поляка,часового побиту або тривалого право працювати в інших краінах Европи

  8. Олег :

    В мене карта часового побиту на 3 роки, скільки часу я можу перебувати на Україні?

  9. Людмила :

    Доброго дня!Підкажіть будь-ласка, чи можливе воз”єднання сім”ї,і на яких умовах,якщо чоловік має карту тимчасового побиту?Дякую!

  10. Жека :

    Доброго вечора..таке питання я маю тимчасову карту побуту…чи можу я працювати з нею в інших країнах ЄС…??і як це можна зробити..??

    • Юлія :

      Добрий вечір! Підкажіть,будь-ласка,чи можна на основі витягу свідоцтва про народження моєї мами(в ньому вказано національність бабці-полька) отримати карту сталого побиту? чи беруться до уваги витяги,так-як, оригінал документа втрачений?

  11. наталія :

    Доброго вечора.Скажіть,будь ласка,якщо чоловік отримав карту сталого побуту,проживаєм разом 20р.,є дочка 19р.,чи можливе об”єднання сім”ї і які документи потрібні?

    • Валентина :

      Якщо у чоловіка карта, то ви можете отримати собі карту на основі возз’єднання сім’ї, для дочки цей закон вже не діє, тому що вона повнолітня. Дочка мусить зробити собі карту на іншій підставі

  12. Орест :

    Доброго дня! Чи правда, що Карта сталого побиту не дає можливості безкоштовно навчатися в ВНЗ Польщі? Дякую

  13. Тимур :

    Доброго дня!
    Маю питання.якщо подав на к.т.п и ще неотримав.можу я ихати до Украини на термин 10-20днив.и повернуться назад до польщi легально.чи поставлять депортацiю?
    Буду вдячний за видповидь

  14. Назар :

    Доброго дня.
    Дуже приємно відвідувати сай з корисною для себе інформацією.
    Саме зацікавила статя з фактами про карту побиту та її видами ,точніше (karta czasowego pobytu)). В мене виникає питання стосовно КТП; як для мене одного з її мінусів.. На скілльки відомо для того щоб її продовжити ,а в майбутньому мати право на отримання сталого побиту потрібно сплачувати щомісячний податок? Якщо так

    • Валентина :

      Карту побуту не продовжуючи, а кожного разу видають нову. Для того щоб отримати наступну на підставі праці на тій самій фірмі що і до цього часу, потрібно буде принести документи з зус за останніх 3 місяці, а навіть якщо попросить за рік

  15. Олег :

    В мене карта часового побиту на 3 роки, скільки часу я можу перебувати на Україні

    • Валентина :

      Скільки завгодно, але якщо планує отримати карту сталого побуту то не більше ніж 60 днів на рік

  16. Тарас :

    скажіть будь ласа в мене візи залишилось на 42 дні чи можу я подати документи на карту побуту і влаштуватись на роботу щоб не вертатись в Украіну на продовження візи дякую

  17. рома :

    скільки коштує карта побиту

  18. Валентина :

    Люди добрі, це не офіційна інформація, більша половина того що написано невірна, якщо адміністратор не знає елементарного то і відповідь на свої питання ви отримаєте невірні.

  19. Ірина :

    Добрий вечір. Моя донька працює і навчається у Польщі з вересня 2010р.На даний час перебуває по тимчасові карті побиту до вересня 2016 року, яку допоміг їй зробити роботодавець, у якого вона працює.Але сьогодні він відмовивїй у праці і відповідно ми побоюємося,що і скасує карту тимчасового побиту.Порадьте які у нас варіанти. Донька навчається на магістратурі ( заочне відділення).Наперед вдячна.

  20. HR :

    Він карту не скасує, вона автоматично скасовується, і тепер у вас є місяць, щоб знайти нову роботу, бо інакше через місяць мусите покинути країну.

  21. Александр :

    Добрый день!

    В настоящее время наша компания планирует получать лицензию на посредничество в трудоустройстве в Польше.

    Среди документов, которые необходимо подавать для получения лицензии в Минсоцполитики – внешнеэкономический договор
    о предоставлении услуг по посредничеству в трудоустройстве за границей, заключённый между нами и польским работодателем +
    проект трудового договора этого работодателя для соискателей работы, согласованный данным работодателем.

    Просьба подсказать, могли бы Вы на договорных условиях предоставить нам образцы таких документов?

    С уважением,
    Александр Корчевный, г. Одесса
    тел.: 050-415-17-26

  22. Михайло :

    Вітаю всіх. Маємо карти тимчасового пербування, збираємося їхати з Польщі на Україну автомобілем щей з малою дитиною. Хто знає чи можна при перетині кордону ставати в перший пас здається “для громадян єс” з такою картою, чи знов потрібно стояти з усіма на звичайний “алл паспортс”? Дякую.

  23. Дмитро :

    Вітання!Хтось може мені підсказати в такому питанні?Може мені відкрити тимчасову візу консул у Вінниці на основі децизії, щоб я поїхав і отримав карту побуту в Польщі, чи тільки робити туристичну?

  24. Анна :

    Вітаю! скажіть будь ласка а чи перепустять мене через кордон якщо я чекаю отримання карти побуту?

  25. Інна :

    Чекаємо на картку побуту 9 місяців і 6 місяців. В Ужонді кажуть – чекайте. Це адекватно? І скільки чекають її? Рік, два, п*ять?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *