Географія Польщі

Польща розташована в центральній частині європейського континенту. На заході Польща межує з Німеччиною (довжина кордону 467 км), на півдні з Чехією (790 км), на сході з Україною (529 км), Білоруссю (416 км), Литвою (103 км) і Росією (210 км). Загальна протяжність сухопутних і водних кордонів Польщі становить 3496 км.

Топографічна карта Польщі

Топографічна карта Польщі

Територія Польщі знаходиться на стику трьох великих тектонічних одиниць: докембрійської Східноєвропейської платформи, палеозойської платформи центральної та західної Європи і Альпійської складчастої області.

Польща знаходиться в поясі помірного клімату, перехідного від морського клімату до континентального. Мають місце велика мінливість погоди і значні коливання ходу пор року в окремі роки.

У Польщі іноді бувають незвичайні опади: над її територією проходили хмари з Сахари, випав дощ чорно-коричневого кольору, а через 71 рік по тих же причин Закопане покрилося помаранчевим снігом.

Самий холодний місяць у Польщі – січень. Польща відрізняється наявністю шести пор року, в цьому сенсі вона “багатше” інших європейських країн. Переддень весни і переддень зими в Польщі представляють собою окремі пори року, фактичні сезони, що мають мало спільного з календарем. Весна в Польщу приходить із заходу і триває в середньому приблизно 60 днів. Саме в цей час у Польщі починається вегетаційний період.

Літо, що приносить температуру вище 30С, починається в Республіці Польща в травні. Але через чотири місяці в свої права вступає осінь, відбувається зниження температури.

Не кожен рік, в Польщу приходить прекрасне, ласкаве “бабине літо”. У ці дні повертається тепло, яскраво світить сонце, і хоча з дерев уже починає опадати листя, в повітрі ще відчувається запах літа, що минає. Саме поняття “бабине літо” у Польщі впритул асоціюється з літаючою павутиною. Ці тонкі білі нитки павуки плетуть для своїх подорожей, які вони здійснюють під час оспіваної поетами “золотої польської осені”.

Коли дерева скинуть свій убір, а дні стануть помітно коротше, настає переддень зими. Температура падає нижче 10С. Тривалість цієї типово польської пори року – близько 6 тижнів, а потім настає зима, і попереду морози, кінець яким приходить не скоро.

Польща – країна диференційованого рельєфу місцевості і ландшафту. Є тут гірські хребти, різні за висотою, географічною будовою і зростом. Також тут є і горбисті височини, просторі, плоскі як стіл низовини, мальовничі озера, пущі, болота, швидкі гірські потоки і широко і ліниво проточні по монотонних рівнинах річки.

Ландшафт Польщі можна підрозділити за паралелями: з півдня простягається пояс гір і височин, центр займають низовини, а північну частину – пояс Приозер’я і морське узбережжя.

На півдні Польщі, вздовж кордону зі Словаччиною, тягнуться Західні Карпати з вищим в цій частині Карпат Масивом Високих і Західних Татр. На північ від нього Бескиди – це гори з пологими хребтами і численними долинами. Вони підрозділяються на Високий Бескид і Низький Бескид. На схід від Західних Бескид, відокремлені Лупківським перевалом, тягнуться Східні Бескиди з масивом Бещад.

Водні ресурси Польщі

Гідрографічна карта Польщі

Гідрографічна карта Польщі

За оцінкою 2005 Польща має 63,1 км ³ поновлюваних водних ресурсів, з яких на рік споживається 11,73 км ³ (13% на комунальні, 79% на промислові і 8% на сільськогосподарські потреби).

Дві основні річкові системи на території Польщі відносяться до басейну Балтійського моря – Вісла (з притоками Сан, Вепш і Західний Буг) і Одра (притоки Варта, Ниса-Лужицька і Бубр).

Через Віслу проходить приблизно половина всього стоку країни, через Одру – третина. Обидві річки судноплавні (хоча для цього доводиться часто проводити роботи по очищенню русла) і мають густу сітку приток.

По Прадолинах їх басейни з’єднані каналами між собою (Бидгозький канал), з річковими системами Західної Європи, з річкою Німан (Августовський канал) і з Дніпром (через Німан і Огінський канал).

Витоки Вісли та Одри розташовуються в південних гірських районах. Одра спочатку тече в північно-західному напрямку через Сілезію, а в нижній течії – на північ, де по ній проходить державний кордон між Польщею і Німеччиною. Течія Вісли – переважно на північ. На ній розташовані стара столиця польської держави – Краків і сучасна – Варшава.

Висока вода на річках Польщі спостерігається двічі на рік – навесні паводок обумовлений таненням снігу, в липні – літніми дощами. Дуже невелика територія на півдні Польщі має стік в Дунай та Дністер, а на північному-сході – в Німан.

Загальна кількість озер площею понад 1 га – приблизно 9300. Озера переважно сконцентровані на півночі, де складають близько 10% території. Найбільші озера – Снярдви і Мамри входять до групи Мазурських озер.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *