Нові правила працевлаштування у Польщі з квітня 2017 року
У другому кварталі 2017 року Польщі входять в життя зміни в законодавстві, що стосуються роботи іноземців. Мабуть, однією з найбільш важливих змін, що маютють спростити процедуру працевлаштування в Польщі, є новий дозвіл на сезонну роботу.
Органом, що видає такі дозволи, стане Староста повіту. Тобто, за дозволом на сезонну роботу потрібно вирушати до повітових Центрів Працевлаштування (Powiatowy Urząd Pracy або скорочено PUP). Спеціально під цей вид дозволів з’являться і нові реєстри. Реєстр пропозицій сезонної роботи в Польщі, а також реєстр дозволів на сезонну роботу.
Це не єдине, що зміниться при влаштуванні іноземця на роботу в Польщі. Якщо все піде згідно з оптимістичним сценарієм, нові рішення будуть введені в квітні цього року. У першому ж кварталі 2017 року правила залишаються без змін. Розберемося, що зміниться конкретно.
Що маємо на даний момент
В даний час, як і в попередні роки, іноземці працевлаштовувалися в Польщі на основі однієї з декількох юридичних підстав.
Працевлаштування на підставі дозволу на роботу. Призначений він «для іноземця, який планує виконувати роботу на території Республіки Польща на підставі договору з юридичною особою, юридична адреса якого, або місце проживання або галузь, підприємство або інша форма організованої діяльності, знаходяться на території Республіки Польща». Ця норма ставилася до всіх іноземців з-за меж Європейського Союзу, що не звільнені за законом від необхідності отримання такого дозволу.
Карта Поляка. Іноземець може працювати на підставі наявної у нього «Карти Поляка» – документа, що підтверджує належність особи до польської нації. При наявності Карти Поляка громадянин однієї з країн колишнього Радянського Союзу повинен мати відкриту спеціальну діючу візу, як правило, на період перебування 365 днів. На підставі цих документів він може працювати без обмежень на тих же правах, що й громадяни Польщі протягом терміну дії візи. Винятком є служба в армії і силових структурах.
Карта тимчасового перебування. Іноземець може працювати в Польщі на підставі так званої карти тимчасового перебування, в якій найпопулярнішою формою дозволу є рівномірний розподіл між тимчасовим перебуванням і роботою. Така форма по суті закріплює працівника за конкретним роботодавцем і конкретною посадою.
Карта постійного перебування, вид на проживання. Володар виду на проживання може працювати без обмежень, як громадянин Польщі. Ще одне рішення стосується подружжя польських громадян, які не мають польського громадянства. Такі люди можуть працювати в Польщі на підставі карти тимчасового або постійного побуту з відміткою, що вони мають доступ до ринку праці – «Dostęp do rynku pracy». Теоретично, це дає можливість виконання будь-якої роботи.
Студенти і випускники польських ВНЗ так само можуть працевлаштуватися в Польщі за умови, що вони навчалися в реальному навчальному закладі на території Польщі. Роботу можна отримати на підставі довідки з вузу і документа, що дозволяє легальне перебування на території республіки Польща. Відповідно, цим документом може бути віза або карта побуту.
Громадяни шести країн (України, Росії, Молдови, Вірменії, Грузії та Білорусі) можуть працювати без дозволу на роботу, а на підставі Освядчення – заява роботодавця «Про намір доручити іноземцю виконання роботи». Повятове бюро працевлаштування (він же PUP) видає на цій підставі дозвіл на роботу протягом 6 місяців на рік.
Що буде після вступу змін в силу
Зміни повинні торкнутися здебільшого згаданої вище групи іноземців, що зацікавлені в роботі у Польщі (громадяни Росії, Білорусії, України, Молдови, Вірменії та Грузії). Передбачувані зміни закону мають на меті впровадження в польську правову систему директиви Європейського Парламенту та Ради 2014/36 /UE від 26 лютого 2014 року про умови в’їзду і перебування громадян третіх країн з метою працевлаштування в якості сезонного працівника.
Для іноземців з країн, що не входять до Євросоюзу, повинні бути введені два види дозволів: дозвіл на сезонну роботу та короткостроковий дозвіл на роботу.
Перший вид нового дозволу на роботу – це Дозвіл на сезонну роботу. Згідно з проектом закону, він буде видаватися на термін до восьми місяців. За сезонним дозволом на роботу зможуть звертатися громадяни всіх «третіх країн» – в розумінні польського законодавства – тобто всі, що не входять в Європейський союз. За словами експертів, таке рішення забезпечує значне розширення діапазону потенційних працівників по відношенню до діючої в даний час системи, що охоплює громадян лише шести країн колишнього СРСР.
Другий вид нового дозволу на роботу – короткостроковий дозвіл на роботу – до шести місяців протягом року. Видаватися такий дозвіл буде Старостою. Він замінить собою теперішнє Освядчення (піврічне запрошення, заява про намір найняти на роботу іноземця). Отримати такий дозвіл зможуть суб’єкти, які ведуть сільське господарство, або фізичні особи, якщо дана робота виконується на благо його сім’ї.
Особливо це стосується робіт по догляду за хворими на дому або нянями. Також, за дозволом зможуть звертатися особи, які здійснюють господарську діяльність не менше 12 місяців. Якщо суб’єкт веде господарську діяльність, або сільськогосподарську діяльність менше ніж 12 місяців, необхідно буде, щоб на момент подачі заяви не менше 3 місяців на нього працював, принаймні, один працівник, або ж, щоб цей суб’єкт вів статутну діяльність.
Чому вводять дані зміни по працевлаштуванні
- Збір інформації та її накопичення, відображення її в базі даних відповідним консулам.
- Поліпшення контролю за суб’єктами, що звертаються за отриманням короткострокових дозволів на роботу. Нові типи дозволів на роботу дозволять більш детально перевіряти юридичних осіб та осіб, які ведуть господарську діяльність у Польщі.
- Упорядкування процесу подачі заяв на видачу дозволів. З моменту вступу в силу змін за кожну заяву буде стягуватися плата в розмірі 30 злотих. Це повинно посприяти більш осмисленому підходу до процесу, як заявників, так і працівників структур. До цього моменту процес подачі був безкоштовним, що призводило до зловживань і тягло за собою збої у функціонуванні всієї системи, негативно впливаючи на процес загалом.
- У нових правилах також з’явиться нова передумова видачі дозволу на роботу, якою повинен стати критерій мінімальної заробітної плати іноземця. Крім того, питання видачі дозволів на роботу, сезонну і короткострокову, буде переведений у площину адміністративних процедур.
Переваги нових змін працевлаштування у Польщі
На користь нововведень говорить факт, що перевірка документів і суб’єктів, які мають намір «доручити іноземцю виконання роботи», істотно обмежить нелегальну торгівлю подібними дозволами і подібними заявами. В системі реєстрації піврічних запрошень були випадки реєстрації даних документів безробітними особами, людьми, надто молодими для того, щоб взагалі бути роботодавцем, або просто так званими фірмами одноденками. Крім того, нові правила означають, що сама процедура подачі заявок на тимчасове перебування і роботу полегшиться.
Більш того, висока ймовірність того, що нові правила дозволять іноземному працівникові залишатися на роботі у наймача, навіть, якщо його робоча віза закінчилася – на підставі штампа в його закордонному паспорті про те, що він подав заяву на дозвіл на тимчасове перебування і роботу.
Недоліки нових змін працевлаштування у Польщі
Недоліком пропонованих рішень є те, що видача дозволів стане адміністративною процедурою. Це може істотно подовжити процес видачі короткострокових дозволів. Як правило, адміністративні рішення приймаються протягом 30 днів, а в більш складних випадках 60 днів.
Серед польських роботодавців, які планують найняти на роботу громадян України та Грузії в зв’язку з прийдешніми змінами, з’являються нові побоювання. Пов’язані вони з рішеннями Європейського Парламенту щодо скасування віз для громадян України та Грузії. Відповідно до заяв, в перспективі для них планується скасування віз туристичних, виданих для побачення з родиною, а також в ділових цілях строком до 90 днів протягом року.
Експерти польського ринку праці заявляють, що це, в свою чергу, може привести до збільшення імміграції з цих двох країн і стати проблемою для роботодавців з Польщі. Вони можуть зіткнутися з проблемою набору співробітників з цих країн, так як їх громадяни будуть сприймати Польщу лише як тимчасовий «стартовий майданчик» для пошуку роботи в інших країнах Євросоюзу.
Побоювання ці підкріплюються і тим, що проект змін включав в себе і можливість «міграції співробітників усередині компаній». Згідно з цією нормою співробітники великих компаній можуть бути переміщені з відділень, наприклад, в Україні, в відділення на території Польщі, якщо роботодавець отримає відповідний дозвіл органів працевлаштування – так званий «дозвіл на довготривалу мобільність» (Mobilność długoterminowa). Побоювання викликає і факт того, що залишається до кінця неясним, чи залишиться працівник працювати в відділі на території Польщі або переміститься в іншу країну ЄС в рамках, що визначений законом.
Це ще не все
Крім вищеописаних змін повинні з’явитися і такі, які торкнуться згаданих уже студентів і випускників польських вузів, а також «іноземних осіб, професії яких є особливо затребуваними». Поки в бюро з працевлаштування не коментують зміни і закликають дочекатися вступу змін в силу.
Втім, чекати залишилося недовго. Нові правила повинні набути чинності з квітня 2017 року. Хоча вони мали частково вступити в силу з жовтня 2016 року, а повністю з січня 2017. Так, що наміри є, але чи будуть зміни ми вже побачимо.