Як змінити роботу з картою побиту або по воєводській візі?
Часто буває, коли працівник приїздить на роботу до Польщі, а умови не підходять. Або, доки відкривалась віза, то роботодавець набрав собі нових працівників.
Що робити? Як поміняти роботодавця в Польщі, адже дозвіл видано саме на нього? Не варто засмучуватися – іноземець має право поміняти роботу в Польщі! Головне, знати і точно дотримуватися процедури.
Зміна роботодавця в Польщі маючи карту побиту
Карта побиту – документ (пластикова картка), що підтверджує дозвіл на перебування в Польщі, а також право на працевлаштування. Вона буває кількох видів і, в залежності від цього, різних термінів: від року до десяти.
З’ясуємо, чи дійсна карта побиту при зміні роботодавця. Проблема в тому, що дозвіл на роботу, що є однією з підстав отримання карти, видається на запрошення від роботодавця. Відповідно, якщо звільнитися зі старої роботи Карта побиту анулюється. При новому працевлаштуванні, необхідно отримувати новий документ.
Інструкція зміни місця роботи з картою часового побиту описаний нижче:
Зміна роботодавця з картою побиту не така вже й складна. Головне знати принцип: змінили роботу – отримали новий дозвіл – подали в Уженд – отримали нову карту.
Як оформити запрошення роботодавець знає. Вважаємо, що воно вже на руках. Далі, потрібно:
- Заява про зміну роботи (poniżej przykładowy wzór podania o zmianę stanowiska pracy) подається протягом 15 днів з моменту звільнення. Заповнюється бланк на польській мові, і обов’язково містить:
- ПІБ;
- данні паспорту;
- громадянство;
- фактична адреса в Польщі;
- точний опис змін, що відбулися.
- Заява подається в той же Уженд, що видавав попередню карту побиту! Це суттєвий момент, інакше буде не зміна карту побиту, а отримання нової.
- Закордонний паспорт і копії його заповнених сторінок;
- Фото тих же розмірів і умов, що були і спочатку;
- Якщо змінилася прописка – підтвердження нового житла;
- Інші документи, які подавалися спочатку, якщо термін попередніх закінчився або відбулися, що стосуються їх, зміни;
- Oświadczenie o zameldowaniu – заява роботодавця про намір доручити здобувачеві роботу (з якої дати, на який термін);
- Приклад заяви про надання місця перебування від роботодавця
- Копія контракту (бажано).
- Всі мита (від 340 до 680 злотих, залежно від виду карти), а також 50 злотих на виготовлення нової пластикової карти, доведеться оплачувати заново.
Зміна роботи чекаючи карту побиту
У рідкісних випадках, коли роботодавець змінюється ще раз, і відбувається це в період оформлення карти побиту (документи подані, але децізія ще не отримана), змінити дані можна безкоштовно.
Однак якщо карту побиту вже оформлена, доведеться платити ще раз.
Щоб змінити дані про роботодавця, необхідно просто надати в Уженд нові дані і переписати заяву.
Обов’язково потрібно довести до відома співробітників держоргану, що мова йде про коригування даних, а не про нову подачу документів!
Чи можна змінити роботодавця по воєводській візі?
Воєводська віза так само повинна корегуватися при кожній зміні роботодавця. Головна відмінність в тому, що нове «запрошення від воєводи» в Воєводстві ініціює не претендент, а сам роботодавець. Працівник тільки отримує нові документи.
Також варто знати, що кожна зміна роботодавця по воєводській візі реєструється в базі даних. Часта і немотивована зміна роботи в Польщі може згубно позначитися на подальшому працевлаштуванні та отриманні дозволу.
Як поміняти роботу в Польщі по запрошенню?
Ситуація із запрошенням схожа на попередні. Нова робота вимагає нове запрошення від роботодавця, і, відповідно, оформлення нового дозволу. На відміну від Воєводської візи, в даному випадку всю процедуру проводить сам здобувач. Вона аналогічна первинному отриманню документа.
Скільки чекати новий дозвіл на роботу?
Середній термін отримання нового дозволу – 30 календарних днів. Необхідність деяких супутніх документів може збільшити термін ще на 15 днів.
Після здачі документів на переоформлення, обов’язково потрібно отримати відповідну позначку – це буде офіційним дозволом на перебування в країні до отримання нових документів.
Що буде, якщо працівник не повідомив про зміну роботодавця?
Як і у всіх інших аспектах життя, існує офіційна і неофіційна сторона питання. Офіційно існують різні штрафи за дане порушення, аж до депортації. Неофіційно можна не потрапляти на очі перевіряючим, і ніхто не дізнається про зміни в працевлаштуванні.
Крім того, що такий підхід протизаконний, він ще і тягне за собою цілий перелік незручностей:
- неможливість офіційного заробітку;
- ризик нарватися на перевірку в місцях масового скупчення народу: свята, вокзали, аеропорти або на місці роботи;
- можливість депортації;
- можливі труднощі при оформленні візи в подальшому.
Тобто можливість не повідомляти про зміну роботодавця, безсумнівно, є, але рівень ризику робить такий підхід нерозумним.
Скільки разів можна міняти роботу?
Законом не обмежено кількість змін роботодавця. Разом з тим існує і ряд негативних моментів через часту зміну роботи. Уже згадувалося про спеціальній базі даних, в якій зазначаються всі переміщення. Дані бази впливають на отримання дозволу в майбутньому.
Ще один важливий аспект: державні органи мають право на анулювання карти побиту або іншого документа, що дозволяє працювати. Часта зміна роботодавця в Польщі з вини працівника (невиконання своїх обов’язків, прогули, порушення дисципліни і т.д.) може стати підставою для цієї процедури.
Чи можна перебувати в Польщі по робочій візі і не працювати?
Безпосередньо закон Польщі не забороняє цього. Однак є інші непрямі норми, які можна порушити. Наприклад, при перевірці документів може знадобитися підтвердження мети перебування в країні.
Мета дозволу на роботу – робота! Відсутність працевлаштування в даному випадку стане неможливістю підтвердження мети, з усіма наслідками, що випливають…