Зелена Гура для туристів
Зелена Гура (пол. Zielona Góra) в останні роки стає все більш привабливою для туристів, що приїжджають в Польщу. Загальнодержавні маркетингові кампанії Любуського воєводства та рекламні акції, активно підтримувані польськими (і не тільки) ЗМІ призвели до того, що це місто вже перестало асоціюватися тільки з виноробними. Звичайно, Зеленій Гурі не наздогнати таких туристичних «монстрів», як Краків, Торунь чи Вроцлав. Але, їй теж є чим похвалитися.
Місто Зелена Гура знаходиться в Західній Польщі, коло долини річки Одри, в місці, де вона перетинає лінію пагорбів, відому, як Вал Зеленогурський. Однією з головних переваг цього, на перший погляд – цілком спокійного і напівсонного, містечка є його дуже зручне місце розташування в загальноєвропейській комунікаційній системі.
Зелена Гура стоїть на перетині практично всіх міжнародних і автомобільних шляхів, що зв’язують Скандинавію з Південною Європою і Варшаву – з Берліном. У околицях міста проходить більш ніж 200 кілометрів автострад: Париж – Москва (А2), Щецин – Прага (А3) і Брюссель – Київ (А4).
Зелена Гура знаходиться на відстані 160-ти кілометрів від Берліна, 290 км від Праги, 130 км від Познані, 160 км від Вроцлава і 413 км від Варшави. Для того, щоб дістатися в Зелену Гуру, не обов’язково їхати автомобілем, оскільки в місті є два великих аеропорти в Бабімосце і Пшилепі, що знаходяться на відстані 5-ти кілометрів від міського центру.
Історія цього чудового міста почалася в X столітті, хоча археологічні розкопки показують, що стародавні слов’яни селилися в цих місцях ще в Бронзовому столітті. Назва міста походить від найменування пагорба, на якому вона розташувалася. Не дивно, що за 10 століть свого існування, Зелена Гура зуміла обзавестися вельми імпозантними пам’ятками архітектури та культури.
Відмінною пам’яткою Зеленої Гури раніше було виробництво місцевих вин. Перші відомості про вирощування винограду датуються 1314 роком, а промислова культивація цієї винної рослини почалася тільки в 20-х роках XIX століття. Спочатку, вино з Зеленої Гури не користувалося особливим попитом і популярністю, але після прийняття французьких назв – ситуація помітно покращилася. Використання благородних сортів винограду і модернізація виробничого процесу призвела до прориву на європейському винному ринку. Зеленогурські вина неодноразово вигравали престижні нагороди на світових виставках і дегустаціях. У 30-х роках XX сторіччя кількість виробленого в Зеленій Гурі вина досягала 800 000 пляшок на рік.
На жаль, після 1999 року Любуське виновиробництва практично припинило своє існування. Про колишню славу «винної столиці» в Зеленій Гурі нагадують хіба що веселі, феєричні фестивалі Бахуса і Винне узгір’ї, на вершині якого стоїть знаменита Пальмярня (оранжерея ). Крім зони для відпочинку, узгір’ї несе на собі ще й функції головної оглядової площадки, з якої відкривається чудовий вид на Зелену Гуру і навколишні її, символічні виноградники. Останні роки ведеться активна кампанія з повернення забутих традицій виноробства.
Інші місця, які просто необхідно відвідати, приїхавши в це усміхнений місто, є в першу чергу Стара Ринкова Площа, Міська Ратуша і Глодова Вежа.
Стара Ринкова Площа в Зеленій Гурі була закладена в XIV столітті. За середньовічною традицією, він являє собою прямокутник, грані якого забудовані красивими кам’яними будинками, а в центрі, знаходиться будівля міської влади – Ратуша. Численні війни та пожежі не одноразово знищували Старий Ринок, змінюючи його обличчя протягом століть. Те, що ми бачимо сьогодні – наслідок масштабних реконструкцій, що почалися в XIX столітті. Старий Ринок – найбільш людна частина Зеленої Гури, яку обов’язково відвідують туристи.
Центральна будівля архітектурного ансамблю Старого Ринку зобов’язана своїм зовнішнім виглядом багатьох подій, у тому числі і пожеж, що не одноразово спопеляли Зелену Гуру. Сьогоднішня форма міської Ратуші – результат множинних перебудов і добудов оригінальної споруди XV століття. У наслідок проведених робіт, сама Ратуша «виросла» практично в два рази від своєї первісної висоти (28 проти 57 метрів). Відмітна і легко впізнавана риса Ратуші – бленда (сліпе вікно), що прикрасила будівлю в 1989 році. У підвальних приміщеннях ратуші знаходиться найвідоміше кафе Зеленої Гури – «Бахус».
Біля вулиці Каравецької знаходиться одна з небагатьох міських визначних пам’яток, що відноситься до часів раннього Середньовіччя і, на ряду з Бахусом, що є однією з головних визначних пам’яток міста – Глодова Вежа. Однак, як показують результати множинних досліджень, первинна назва цієї імпозантної вежі – Лазенна (Банна). Колись, Вежа виконувала функції сторожового пункту, в’язниці і, навіть, торгового центру.
Але ніщо так не радує туристів, які приїхали до Зеленої Гуру, як «бахусики» – різноманітні скульптури, що оспівують давньогрецького бога Бахуса. Тут їх повно. За приблизними підрахунками, в Зеленій Гурі “мешкають” більше трьох десятків цих веселих бісенят. Найвідоміші з них – Цекавек на Старому Ринку, Одпадек, завислий на стіні Глодової Вежі, Винолюбікус, що розпиває вино прямо на вулиці Купецькій, Пальмікс, що пригощає перехожих на вулиці Гжегожа Заругевіча, і Дегустікус, який п’є вино з бочки через трубочку на одній з лавок вулиці Під тополями. Як бачите, у кожного з них своє ім’я і своє призначення.
Чи варто їхати в Зелену Гуру? Звичайно, так. Хоча б для того, щоб перерахувати всіх бахусиків, прогулятися по винному узгір’ї і побувати на щорічному Фестивалі Вина, де головує той самий Бахус.