Замок в Свідвіні
Чому жителі двох західно-поморських містечок, Свідвін і Белогарда, змагаються за корову і для чого привид прекрасної свідзянки оселився в місцевому замку? Все це ви зможете дізнатися, приїхавши в чарівний Свідвінський замок (пол. Zamek w Świdwinie), побудований ще в XIII столітті, який колись належав лицарям-тевтонцям.
У 1280 році лицарський рід Ведель возніс на березі річки Реги невеликий замок, який, надалі, був перебудований і значно укріплений тевтонцями. Значна будова володіла характерною циліндричної вежею, внутрішнім двором неправильної форми, товстими кам’яними стінами і глибоким ровом, наповненим водою. У ті часи подібна споруда вважалося фортифікаційною і цілком могла послужити надійним захистом від атак недоброзичливців.
У XV столітті Свідвінський замок ненадовго опинився в руках герцога Померанії Богуслава VIII, пізніше був переданий бранденбурзьким хрестоносцям, а з 1540 по 1808 рік – належав лицарям-іоаннітам.
Після ліквідації Свідвінської командорії, замок був переданий у володіння місцевої громади. В одному крилі замку зручно розмістився повітовий суд, в іншому – податкова управа, а підземелля були успішно поділені між міським арсеналом і в’язницею. Начебто-б все і нічого, але залишилося одне єдине «але». За довгі роки свого мирного існування, замок в Свідвіні так і не був підданий істотному ремонту.
Ні, діри, звичайно, латали, але робили це так халатно і не вміло, що наслідки для древнього замку виявилися вельми плачевними. Ситуацію ускладнила II Світова війна. І тільки після 1960 року було прийнято рішення про повну реконструкцію Свідвінського замку. Втім, цей процес затягнувся на довгих п’ять десятків років.
Фото Свідвінського замку
Легенда про прекрасну свідзянку
Щороку, в Ніч Свентоянську, в Свідвінському замку з’являється примара чарівної княжни. Нещасна свідзянка таким чином нагадує про себе і про страшне прокляття, яке її спіткало. Звільнити красуню від вічних мук зможе той, хто зуміє її наздогнати в підземному переході від замку до монастиря. Але наздогнати княжну – мало, потрібно ще й вимовити заповітне слово.
Той сміливець, якому вдасться звільнити діву від прокляття, отримає незліченне багатство. На жаль, кожна спроба збагатитися таким, начебто і не хитрим способом, закінчувалася цілковитим провалом. Подейкують, що один місцевий сміливець все ж зумів знайти княжну в підземеллях, але так і не зміг відгадати заповітне слово. У нагороду за хоробрість, прекрасна свідзянка, нібито, перетворила травинку, що зачепилася за чобіт сміливця, в тоненький золотий ланцюжок.
Як би смішно це не прозвучало, але саме корова стала головною винуватицею однієї з найжахливіших трагедій Свідвіну.
Битва за корову
У липні 1469 року біля стін замку Свідвін відбулася подія, кричуща за своєю безглуздістю. На місцевому ринку громадянин Свідвіну мав намір придбати корову. На ту ж саму корову поклав око житель Белогарда. Чоловіки довго сперечалися між собою, пропонуючи торговцю все більшу і більшу ціну за вподобане їм парнокопитне і ні один, ні інший не бажав відступати. У підсумку, запальні селяни схопилися за зброю, а їх підтримали земляки. Почалася жорстока битва, в ході якої загинуло більше 300 осіб, а корова – дісталася свідвянину.
З тих самих пір, щороку жителі Свідвіна і Белогарда зустрічаються, щоб провести чергову «Битву за корову». Звичайно, мова вже не йде ні про саму корову, ні, тим більше, про жорстоку нещадну різанину. Але – традиція залишається і приваблює в Свідвін величезну кількість туристів.
В даний час замок в Свідвіні виконує функції музею. Він відкритий щодня, з 9 до 17 годин. Вартість вхідних квитків – від 2-х до 5-ти злотих.