Замок в Битуві
Замок в Битуві (пол. Zamek w Bytowie) був споруджений лицарями Тевтонського ордену в 1398 – 1405 роках. Роботами керував головний будівельник Ордена Миколай Фелленштейн (Mikoіaj Fellensteyn). Будівництво замку велося під час правління Великого магістра Конрада фон Юнгінгена і битовского прокурора Якуба фон Реінаха (Jakuba von Reinacha).
Для будівництва укріплення вибрали зручне місце – на пагорбі, що підноситься над околицею. Споруджений в сучасному по тим часам стилі замок став резиденцією адміністрації хрестоносців і прикордонною заставою. Весь гарнізон фортеці налічував кілька десятків людей. Це були лицарі зі своїми зброєносцями та пішими воїнами. Тут часто затримувалися на відпочинок західноєвропейські лицарі, що прямували в Мальборк.
Під час тринадцятирічної війни (1454 – 1466) при посередництві жителів Гданська замок перейшов до рук польського короля Казімєжа Ягеллончика, а в 1454 році разом з битовською землею став власністю поморського князя Еріка II до смерті останнього представника династії Богуслава XIV.
Нові господарі весь час замок перебудовували і прикрашали. У XVII столітті він став літньою резиденцією князів і місцеперебуванням адміністрації. Близько 1560 року почали приводити в порядок замковий внутрішній двір і будувати новий Князівський будинок.
Потім приступили до створення нової будівлі. Це була Княжа канцелярія, як дві краплі води схожа на Князівський будинок, тільки трохи поменше. Прекрасні споруди із сходовими вежами додали оборонному замку новий характер – княжої резиденції в стилі ренесанс.
У 1637 – 1657 роках битовська земля з замком була у володінні польських старост.
Значно зруйнований і розграбований щведами в 1656 році битовський замок разом з лемборсько-битовською землею у 1657 р. перейшов у руки бранденбургського курфюрста Фрідріха Вільгельма I. Під час шведської окупації була підірвана Порохова вежа і спалені майже всі замкові споруди. Залишилася тільки зовнішня частина кам’яних стін. Жителі міста намагалися повернути замку колишній вигляд, але це не вдалося зробити.
Позбавлений свого колишнього значення, замок був використаний для адміністративних цілей: тут знаходилися суд і фінансове відомство. Частина замкових приміщень використовувалася як квартири для чиновників і склади.
Після 1930 року в битовському замку розташовувалися навчальний центр і туристична база для молоді. В цей час також почалися ремонтно – будівельні роботи, які перервала II світова війна.
Черговий етап ремонтних робіт у замку почався в 60 роки XX століття. У 1974 році було відновлено східне крило. У ньому розмістилася міська бібліотека. У 1980 була відреставрована південна частина замку. Тут розташувалися готель і ресторан “Замок”.
У відремонтованій в 1991 році північній частині замку був відкритий Західно-Кашубський музей, який займає 15 виставкових залів на трьох поверхах Чернецького будинку і двох останніх поверхах Млинської вежі.
Постійні експозиції представляють матеріальну культуру кашубів, історичний і культурний спадок, портрети поморських князів, а також озброєння. Останній поверх Млинської вежі займає постійна виставка, присвячена історії замку і його відновленню.