Замок Дунаєць у Неджиці

Біля підніжжя Пенінских гір в най південнішій частині Польщі, на правому березі Дунайця, височить замок Недзіца (Zamek w Niedzicy), також відомий як замок Дунаєць. Заснований він був угорськими магнатами між 1320 і 1326 роками, як прикордонна фортеця, на місці більш давньої цитаделі.

Замок Дунаєць у Неджиці

Замок Дунаєць у Неджиці

З моменту спорудження, замок став важливим центром польсько-угорських відносин. У 1412 році в фортецю Недзіца були доставлені гроші, призначені королю Угорщини Сигізмунду, згідно з договором між ним і Польщею. Після сплати позики польський король, як і було, обіцяно, повернув 16 міст області, переданих йому Сигізмундом в якості застави.

У 1470 році замок став власністю аристократичної сім’ї Заполья. У 1528 році Янош Заполья (майбутній король Янош I), прагнучи зайняти угорський трон, передав маєток і замок в якості нагороди за підтримку, одному зі своїх соратників. 60 років по тому господарем замку став Ієронім Ласки а потім його син Ольбрехт. В кінці XVI століття замок був куплений Дєрдем Хорватом з Плавець. Протягом часу Нєдзіца кілька разів послідовно ремонтувалася кожним з її власників.

У 1858 році замок отримав свого останнього приватного власника – сім’ю Саламон, яка проживала в ньому до 1943 року. За два роки до приходу радянських військ, остання графиня Соломон, разом зі своїми дітьми покинула замок. У 1946 році Анджей Бенеш виявив в замку унікальну знахідку – перуанську куйпу. Цей зразок давньоіндійської вузликової писемності, являє собою декілька щільно скручених шнурів з зашифрованим посланням. Зацікавившись знахідкою, Анжей Бенеш простежив історію власників замку і з’ясував, що в XVIII столітті в Недзіце проживав їхній родич, дворянин Себастьян Бежевічі, який провів 30 років в Перу.

З 1945 року він був націоналізований Польським урядом. З 1948 по 1963 роки, під керуванням польського міністерства культури, в замку був проведений цілий ряд реставраційних робіт.

Сьогодні в замку відкрито музей, який містить багату колекцію предметів пов’язаних з минулим Недзіци, включаючи старовинні друковані видання та гравюри з видами замку в різні періоди історії. Також, вельми цікаві етнографічні виставки регіону, колекції старовинних годинників і мисливської зброї XVIII-XIX століть. У 1996 році експозиція музею поповнилася експонатами угорського походження. Акош Енгелмайер послом Угорщини в Польщі передав музею багату колекцію історичних карт Угорщини, що датуються з XVI по XX століття, а також гравюр, що зображують угорських королів, їх замки, міста і поля битв.

Крім красивого замку і музею, ця область приваблює безліч туристів мальовничими пейзажами і багатою унікальною рослинністю. Схили гірських вершин Пеніна покриті буково-смерековими лісами з домішкою модрини та тиса, і луками з буйним травостоєм і безліччю польових квітів. На теплих вапняках збереглися релікти рослинного світу, серед яких виділяється унікальна хризантема Завадського. З метою охорони природи в 1954 році був заснований Пенінський Національний парк.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *