Віслинська затока
Віслинська затока (пол. Zalew Wiślany) – акваторія, яка розташована в південній частині Балтійського моря. Вона обмежена з півночі південним берегом Земландського півострова (пол. Sambia) і Балтійською косою, яка відділяє її від моря з північного заходу.
Зараз відомо 4 назви затоки: Калининградский залив – російський офіційний варіант, Zalew Wiślany – польське найменування, яке згадується на польських картах, Frisches Haff – німецький варіант, Aistmarės – литовський варіант.
Історія Віслинської затоки
Вперше в письмових документах затока була згадана в IX столітті в описі подорожі Вульфстана з півострова Ютландія в Труссо. У середньовіччі біля акваторії існували 2 державних утворення: королівство Польща і Тевтонський орден. У XV-XVII століттях на берегах затоки розвивалися 2 держави: герцогство (пізніше королівство) Пруссія і федерація князівств Польського і Литовського (Річ Посполита). Після розділу останньої, акваторія повністю стала належати Пруссії, а згодом Німецькій імперії.
З 1921 по 1939 роки частина затоки знову вважалася польським володінням. У лютому-травні 1945 року на берегах затоки билися війська Червоної Армії і Вермахту. Після другої світової війни Кенігсберг (Калінінград) разом з акваторією перейшов під юрисдикцію СРСР.
Географічні характеристики Віслинської затоки
Фактично Віслинська затока є повноцінною лагуною – закритою водоймою. Обмін водою з морем відбувається тільки через Балтійську протоку шириною близько 2 км. Рівень води в затоці вищий рівня води в морі на 0,3-1 метр. Внаслідок цього в Балтійській протоці створюється течія, направлена на північний захід.
Довжина акваторії – 91 км. Ширина в різних місцях коливається від 2 до 11 км. Глибини в затоці варіюються між 0,3 і 3,5 метрами. Середня становить 2,7 метра, максимальна – 5,2 метра. Загальна протяжність берегової лінії – 270 км. 56,2% водної акваторії належить Росії, 43,8% – Польщі. За водною гладдю пролягає адміністративний кордон Калінінградської області і державний кордон Російської Федерації.
Флора і фауна Віслинської затоки
Холодна вода, замерзання її поверхні взимку і висока солоність створюють важкі умови для існування живих організмів в Віслинській затоці.
Флора в Віслинській затоці представлена діатомовими, ціановими і перідіневими водоростями. Більшу частину планктону в акваторії становлять медузи і інфузорії. Дно населяють двостулкові молюски, піщані черепашки, черви, поліхети. З ракоподібних в гавані мешкають креветки, бокоплави, мізиди і вусоногі рачки.
Віслинська затока заселена 57 видами круглоротих і риб, які налічують 22 сімейства, з яких 20 видів є короповими. Промислове значенням мають щука, густера, жерех, минь, йорж, річкова камбала.