Список законів і правил в Польщі з 2019 року
З 1 січня 2019 року в Польщі набув чинності ряд нових законів і правил, а також відбулися зміни в податках. Серед них – нововведення, що стосуються Карти Великої Сім’ї (пол. Karta Dużej Rodziny), недільної торгівлі (заборона на торгівлю по неділях), мінімальної заробітної плати і мінімальної погодинної оплати.
Зміни в програмі “Карта Великої Сім’ї (Karta Dużej Rodziny)”
З 1 січня 2019 року в Польщі Карта великої родини видається тим батькам, які мають або мали принаймні трьох дітей, які перебувають на їх утриманні, незалежно від їх віку на момент подачі заяви.
Нагадаємо, що власники такого роду соціальної карти мають пільги в більш ніж 5000 організаціях. До них відносяться представники з харчової, паливної, банківської сфер, а також широкий спектр послуг проведення дозвілля і відпочинку більш ніж в 22 тисячах об’єктів по всій країні.
Власник карти великої родини може, наприклад, дешевше купувати залізничні квитки (знижка в 37% для разових поїздок і 49% для місячних абонементів), а також безкоштовно відвідувати національні парки.
Заява на отримання карти може бути подано в муніципалітет за місцем проживання. Варто відзначити, що Карта видається незалежно від доходу в родині.
Заборона торгівлі по неділях
Як і передбачалося раніше, з 2019 року положення Закону щодо обмеження торгівлі по неділях посилені.
На відміну від 2018 року, в новому 2019 року в Польщі буде тільки одна торгова неділя в місяць. До тепер в Польщі можна було зробити покупки в першу і останню неділю місяця.
Також, закон про торгівлю в неділю передбачає список з цілих 32 винятків, які дозволяють підприємцям торгувати по неділях. Один з таких винятків стосується торгівлі в поштових відділеннях.
Деякі магазини в минулому році законно і досить винахідливо обійшли заборону на торгівлю, надаючи на своїх площах поштові послуги. Також, торгівля по неділях, як і раніше, буде дозволена кондитерським, пекарням, заправкам. Заборона на торгівлю в недільні дні не стосується магазинів з сувенірами, газетних кіосків, квиткових кас і ларьків, тютюнових кіосків, а також пунктів продажу лотерейних квитків.
Крім того, заборона на торгівлю по неділях в 2019 році також не торкнеться торгових точок на вокзалах, в аеропортах, портах, в зонах безмитної торгівлі, а також в засобах міського та регіонального транспорту. У неділю зможуть працювати і ті магазини, за прилавками яких виявляться самі власники торгової точки.
Штрафи за порушення закону неабиякі – від 1 000 до 100 тисяч злотих. А при рецидивах порушнику загрожує тюремний термін. Варто додати, що торгівля в інтернет магазинах в Польщі по неділях не заборонена. Заборона не стосується взагалі ніяких інтернет-сторінок.
У 2020 році заборона на торгівлю не буде застосовуватися тільки в останню неділю січня, квітня, червня і серпня кожного календарного року, а також в дві неділі, що передують Різдву, і в неділю, що передує Великодню.
Мінімальна заробітна плата і мінімальна погодинна ставка в Польщі підвищені
Гарна новина для тих, хто планує поїхати в Польщу на заробітки, а не витрачати гроші. З нового року підвищується мінімальна заробітна плата на цілих 7,1%.
У 2018 році розмір мінімалки в Польщі складає 2100 злотих брутто, в 2019 вона буде вже 2250 злотих брутто. Це означає, що працівник отримає чистими 1634 злотих, що приблизно на 100 злотих більше, ніж в минулому році.
Мінімальна погодинна ставка в 2019 році становить 14,70 злотих брутто. Тобто, на 1 злотий більше, ніж в 2018 році.
Дані Центрального статистичного управління Польщі показують, що мінімальним окладом користуються майже 1,5 мільйона поляків.
Нові 500-плюс правил
У зв’язку зі зміною мінімальної заробітної плати міністр у справах сім’ї, праці і соціальної політики Ельжбета Рафальська вже оголосила, що критерій доходу для програми «Сім’я 500 плюс» також зміниться. За словами чиновниці, зміни будуть повністю опрацьовані до кінця першого кварталу 2019 року.
В уряду є час, щоб опрацювати зміни, тому що нова мінімальна заробітна плата буде врахована при визначенні права на отримання допомоги «500 плюс» тільки в наступному пільговому періоді – з жовтня 2020 року по вересень 2021 року. Збільшення не впливає на вже надані пільги.
Підвищення пенсій
Польські пенсіонери можуть розраховувати на індексацію пенсій по старості та інвалідності на рівні 3,26%. Але для частини пенсіонерів поріг це буде змінюватися. Так, уряд країни гарантував з 1 березня підвищення найнижчих виплат на рівні не менше 70 злотих брутто.
Це означає, що найнижчі пенсії будуть збільшені в два рази – на 6,8%.
Прийняті положення гарантують збільшення найнижчих пільг до 1100 злотих брутто (з 1 029,80 злотих) в разі найнижчої пенсії, загальної пенсії по інвалідності, пенсії у зв’язку з втратою годувальника, та соціальної пенсії і до 825 злотих брутто (з 772,35 злотих ) в разі найнижчої пенсії в Польщі по частковій непрацездатності.
Нові правила будуть корисні тим громадянам, чий пенсійний достаток не перевищує 2147,30 злотих брутто. За оцінками уряду, це близько 6,2 мільйона пенсіонерів. Інші, які отримують допомогу понад цю суму 2147,30 злотих брутто, отримають зазначені як мінімум – 3,26%.
Податкова служба автоматично заповнить ПІТ
Починаючи з цього року, в рамках послуги «Твій e-PIT» Державна податкова служба автоматично заповнить податкові декларації за формами PIT-37 і PIT-38. Платнику податків залишиться тільки звірити дані.
В електронній версії свідчення розрахунку податків будуть доступні з 15 лютого по 30 квітня. Потім вони відправляться в податкові органи.
Протягом цього часу кожен платник податків зможе переглянути свою декларацію в системі і внести будь-які зміни. Тобто, якщо платник податків користується будь-якою пільгою – наприклад, передає 1% від прибуткового податку громадським організаціям, або на благодійність – він повинен це вказати сам.
Передбачається, що можна буде відмовитися від допомоги чиновників і заповнити декларацію в традиційній формі.
Данина солідарності або Солідарний податок
Найбагатші поляки, чий дохід становить більше 1 мільйона злотих на рік, заплатять 4% від цієї суми у вигляді податку до Фонду солідарності для інвалідів. Вони будуть робити це на основі нових правил, однак вперше вони заплатять разом. Відбудеться це одночасно з щорічним розрахунком податку PIT на 2019 рік, тобто до 30 квітня 2020 року.
На які цілі будуть витрачені ці кошти? Уряд вказує на перші дві мети: додаткова пенсія для батьків, які доглядають за дітьми-інвалідами, і на розширення доступу до послуг на дому і періодичне перебування за плату в спеціальних установах.
Передбачається, що «податок солідарності» заплатять близько 21 тисяч осіб. Нагадаємо, що пропозиція про введення «податку для найбагатших» була оголошена прем’єр-міністром Матеушем Моравециким під час акції протесту батьків інвалідів в сеймі.
Пільговий ZUS
Податок на те, що ти – підприємець, як жартівливо називають в Польщі ЗУС, є ні чим іншим, як обов’язковим внеском до страхового фонду – Zakład Ubezpieczeń Społecznych. З нього формуються лікарняні та інші виплати по непрацездатності.
З Нового 2019 року приходить так званий маленький ZUS, або – низький ЗУС.
Це більш низькі внески соціального страхування. Це спроба влади зробити їх пропорційними доходу.
Використовувати пільговий ЗУС зможуть фізичні особи, які ведуть підприємницьку діяльність в Польщі, чий річний дохід не перевищує в 30 разів мінімальну винагороду. Тобто на 2019 рік це – 63 тисячі злотих, або приблизно 5250 злотих на місяць, з розрахунку за 2018 рік.
Підприємці мали час повідомити установу соціального страхування про зміну способу страховки до 8 січня. Щоб дізнатися, чи потрапили саме ви як підприємець під цю пільгу, рекомендуємо проконсультуватися з вашим бухгалтером.
В даний час підприємці платять ті ж внески – в розмірі понад 1200 злотих на місяць. За оцінками уряду, близько 175 тисяч польських підприємців отримають вигоду від нових правил. Як правило, це мікробізнес або підприємці на старті. Хоча для бізнесменів початківців в Польщі і так діє пільговий період в 24 місяці. На них новий закон не пошириться.
Зміна права власності
Мабуть, одне з найважчих для розуміння людей не з Польщі прав власності – Użytkowanie wieczyste (вічне користування) – переходить в розряд історії. Найближче пояснення цього явища можна побачити в римському праві під назвою – Емфітевзис. Це речове успадковане майно, що відчужується, право володіння і користування чужою землею з обов’язком вносити орендну плату на користь власника і не погіршувати власність.
До 2019 року подібного роду землі (і взагалі майно) знаходилося у володінні польської державної скарбниці. Тепер ті, хто користувалися землею за польською подобою емфітевтичного володіння, отримають можливість оформити землю у приватну власність. Однак не за безкоштовно.
Оцінити ділянки належить органам самоврядування, яким вони належать. Однак держава обіцяє покупцям знижку в 60% від встановленої в результаті оцінки суми. Суму можна буде оплатити частинами.
Електронні рецепти
З січня 2019 року в Польщі вводяться електронні рецепти. Той хто отримав від сімейного лікаря рецепт зможе використовувати його в будь-якій аптеці в Польщі. МОЗ Польщі вважає, що це допоможе уникнути ряду проблем, таких як нечитабельність рецепта або відсутність печатки лікаря, в кінці кінців – пропажа рецепта. Крім того, можна буде перевірити, чи купили люди старшого віку то, що їм прописав лікар.
Для електронних рецептів передбачений розділ на сайті Інтернет Картка Пацієнта pacjent.gov.pl. В особистому кабінеті будуть відображатися всі видані рецепти і інші лікарські дії. Раніше в Польщі за подібною схемою був введений електронний лікарняний, який повністю витіснив паперовий.