Вроцлавські гноми
Вроцлавські гноми або краснолюдки (пол. Wrocławskie krasnale) – назва бронзових статуеток-гномів, встановлюваних у Вроцлаві з 2001 року, кількість яких постійно зростає. На даний момент є однією з туристичних визначних пам’яток міста.
Існують спеціальні екскурсії та брошури, що допомагають знайти цих гномів в місті, а також описують індивідуальну історію кожного гнома. Регулярно встановлюють нових гномів, а також крадуть і ламають старих.
Звідки взялися гноми у Вроцлаві?
Вроцлавські гноми вже так глибоко вписались в місцевий ландшафт і так подружилися з людьми, що навряд чи хтось сьогодні задає собі питання: звідки вони взялися? Відповідь є не простою і зрозумілою. Можливо, що правду знає тільки Тато-Гном, але існує кілька досить правдоподібних теорій …
Родоначальники жителів Вроцлава
Дослідники генеалогії гномів знайшли Хроніку Гномів, де виявили дивовижне зауваження: перший гном, якого побачив світ з’явився саме на вроцлавській землі! Ніхто не знає, звідки вони прибули, але саме в Нижній Сілезії вирішили влаштуватися.
Протягом багатьох років родина Папи-Гнома (під такою назвою відомий старший карликової сім’ї) збільшувалася і над річкою Одрою прибували мужні, хоробрі і сильні гноми. І лише через багато років у селищі з’явилися люди. На щастя, не було жодних конфліктів і зіткнень за владу і впливи.
Малі й великі відразу ж прийшли собі за смаком і спільними силами почали будувати місто, в якому вони разом оселилися. Після декількох років, на честь великого зусилля карликів в будівництві всіх головних визначних пам’яток Старого Міста, жителі назвали певні райони Вроцлава іменами гномів. І таким чином Біскупін взявся від Біскупіка, Семпольно від Семпіка, Щепін від Щепіка, Опорув від Опорника і т.д. …
Тому, якщо хтось колись запитає Вас, хто є найстарішим жителем Вроцлава, відповідайте не замислюючись: Папа-Гном!
Приборкувачі «Домового»
Нещодавно виявилося, що насправді гноми не обов’язково прибули на річку Одру багато століть назад. Згідно з останніми дослідженнями, це самі жителі Вроцлава давно звернулися до гномів за допомогою, тому що не могли впоратися з шкідливим «Домовим річки Одри», який поставив собі за мету отруїти їм життя. І день за днем послідовно запроваджував свій мерзенний план: заманював голубів на припарковані автомобілі, ховав окуляри, і навіть плював в суп! Був маленький, хитромудрий і швидкий, так що йому легко вдавалося обдурити навіть саму хитру людини. Інша справа – гноми!
Гноми, широко відомі за їх доброту і великодушність, ні на хвилину не задумуючись, дали згоду на прохання жителів Вроцлава. Як можна швидше вирушили в дорогу в Нижню Сілезію. Прибули цілою групою, тому що ніколи не рухалися поодинці. Блискавично розправилися з шибеником і кинули його у в’язницю в Сових горах. На сторожі стояв Гном-Воїн, а жителі Вроцлава зітхнули з полегшенням. З вдячністю за допомогу, Міська рада запропонував гномам постійне проживання в «місті ста мостів». Гноми з готовністю погодилися на цю пропозицію.
Протягом багатьох років у Вроцлаві панував мир, а люди і гноми жили в спокої і дружбі. І коли вони разом приступили до підготовки великого бенкету на ринковій площі з нагоди майбутнього Свята Вроцлава (24 червня), з Сових гір прийшла жахлива новина: Домовик втік з в’язниці! Він хоче будь-якою ціною зірвати жителям міста плани і не допустити свята!
Негайно було скликано кризовий штаб. Найбільші уми, що працюють у Раді гномів постановили: щоб зловити Домового нам потрібна якість, а не кількість. І ось, замість того, щоб рухатися в погоню цілою хмарою, встановили, що Гном-Доброзичливець повинен зупинити хулігана. Вибір не міг бути кращим, адже Гном-Доброзичливець відомий своїм вродженим оптимізмом, любов’ю до світу, а його найбільш небезпечною зброєю є обеззброююча посмішка. Так що, справу з Домовим було вирішено без кровопролиття.
Ось такий вроцлавський феномен.