Нижньосілезьке воєводство

Нижньосілезьке воєводство (пол. Województwo dolnośląskie) – воєводство, розташоване на південному заході Польщі. Населення 2893 тис. жителів на 2004 рік.

Герб і прапор Нижньосілезького воєводства

Герб і прапор Нижньосілезького воєводства

Воєводство знаходиться в південно-західній Польщі, з півдня воно межує з Чехією, а з заходу з Німеччиною. Рельєф місцевості тут дуже різноманітний: від низовин в північній частині по гірські хребти Судет на півдні.

У центральній частині знаходиться масив Слєнжі, від якого, можливо, походить назва Сілезії (по-польськи Шльонську). Ця гора була дохристиянським місцем культу, але від язичницького святилища залишилися тільки кам’яні вали і статуї.

Карта воєводств Польщі

Карта воєводств Польщі

Столицею воєводства є Вроцлав – одне з найдавніших міст у Польщі. У 1000 році тут було засновано єпископство, підпорядковане Гнезненським архієпископам. На початку XIII століття Вроцлав отримав міські права.

Незважаючи на руйнування, вчинені татарами в 1241 році, і наступні зміни державної приналежності, Вроцлав постійно розвивався. Тільки Тридцятирічна війна, а потім сілезькі війни затримали розвиток міста.

Вроцлав

Вроцлав

З 1763 року Вроцлав залишався в межах Пруссії. Місто було зруйноване майже дощенту в кінцевій фазі Другої світової війни. Сьогодні Вроцлав є університетським містом, що динамічно розвивається, з численними архітектурними пам’ятниками вищого класу, такими як готична ратуша XIV-XV століть, славний університетський актовий зал Аула Леопольдіна в колишній єзуїтській колегії, готичний кафедральний собор св. Яна XIII-XV століть.

Є тут багато інших костьолів, монастирів, будинків заможних городян і палаців. Визначною пам’яткою міста є Рацлавицька панорама, написана в 1894 році Яном Стиком і Войцехом Коссаком в ознаменування 100-ї річниці національно-визвольного повстання Тадеуша Костюшко.

Розташований на берегах Одри Вроцлав захоплює більш ніж сотнею мостів і містків, перекинутих над численними розгалуженнями річки. Найбільш відомий висячий Грюнвальдський міст. В цьому місті знаходиться також найбільший у Польщі зоопарк, заснований в 1865 році.

Інші великі міста Нижньосілезького воєводства Польщі це Легніца, Валбжих і Єлена-Гура. У місці розташування Легниці ще в VIII столітті існувало слов’янське місто, а в наступні століття місто було столицею п’ястівського Легніцкого князівства.

Легницю прикрашають прекрасний барочний храм Сілезії – парафіяльний костел св. Іоанна Хрестителя, замок Легніцких князів і ринкова площа з бароковою ратушею XVIII століття і будинками городян XVI століття.

Валбжих майже з самого початку свого існування є промисловим центром: ще в XIV столітті добувалися тут руди металів, а в XVI столітті – кам’яне вугілля. У місті збереглося досить багато історичних будинків, в деяких з них містяться музеї. У непрацюючій кам’яновугільній шахті “Юлія” виник музей промисловості і техніки.

Замок Ксенж (Zamek Książ)

Замок Ксенж (Zamek Książ)

В межах Валбжиха знаходиться замок Хохберг XVI століття – Ксенж, найбільший в Нижній Сілезії. Навколо замку розкинувся пейзажний парк, відомий своїми рододендронами, які масово зацвітають в травні.

Єлена-Гура своїм розвитком зобов’язана ткацтву і гірській промисловості, а своїй нинішній популярності – туризму. В її межах знаходиться бальнеологічний курорт Цепліце-Шльонські-Здруй, що лікував хворих ще в середньовіччі. Інші відомі Нижньосілезькі курорти це Кудова, Лендек, Поляниця і Душники.

Нижня Сілезія славиться численними замками. Крім уже згаданого замку Ксенж, більш відомі замки знаходяться в Глогув, Болькуве, Гродзеце, Олесніце, поблизу місцевості Лесьна (замок Чоха), і в Собешуві (замок Хойниках).

Є також багато палаців, як, наприклад, в Мілічі, Влені і Вармонтовіцах. У більшості місцевостей збереглися пам’ятники архітектури колишніх століть – це прекрасні костьоли, ринкові площі з ратушами і стильними будинками городян. Такими пам’ятками можуть похвалитися, зокрема, Бистшіца-Клодзка, Грисрув-Шльонський, Лендек-Здруй, Львувек-Шльонський, Олава, Сьрода-Шльонська, Свідніца.

Серед багатьох цінних сакральних будівель варто вказати на монастирські комплекси в Хенрикуві, Клодзко, Кшешуве, Любенже, Тшебніца, абатство в Каменьці-Зомбковіцькій, а також збереглися дві Церкви світу – в Яворі і Свідниці, побудовані після Тридцятилітньої війни.

Костел Ванг у Карпачі

Костел Ванг у Карпачі

Унікальною є дерев’яна церковка XIII століття Ванг в Карпачі, привезена сюди з Норвегії в 1842 році. Уваги заслуговує санктуарій, побудований в Вамбежіцах на рубежі XVII і XVIII століть, званий Сілезьким Єрусалимом, з шляхом пристрастей Господніх, вздовж якого розставлено майже сто каплиць.

Найбільш охоче відвідуваним туристичним регіоном Сілезії є Карконоші. Велике число позначених пішохідних стежок перетворює ці гори в справжній рай для відпочиваючих. У межах гір утворений Карконошський національний парк.

Цікавим районом є Клодзька улоговина з численними лікувальними джерелами. Особливі пам’ятки пропонують Совині гори (Гури Сові) – геологічно найстаріші, побудовані з докембрійських сланців – тут частково доступні для відвідувачів таємничі тунелі, прокладені німцями перед кінцем Другої світової війни.

Унікальний характер носять Столові гори – вони славляться групами круч найрізноманітніших химерних обрисів. Також і тут утворений національний парк з відомим заповідником Скелі блукань.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *