Верховна контрольна палата Польщі

Верховна контрольна палата – одне з найстаріших державних установ, створений 7 лютого 1919 р., тобто ще в період II Речі Посполитої, через неповні 3 місяці після набуття Польщею незалежності. Ініціатором створення Верховної контрольної палати був Начальник Держави Юзеф Пілсудський. Ця установа з самого початку своєї діяльності було головним органом державного контролю, уповноваженим стежити за доходами і витратами держави, а також за доходами і видатками всіх установ і підприємств, що користуються державними коштами.

Верховна контрольна палата має право проводити контроль у всіх державних організаціях і установах, органах місцевого самоврядування, а також у тих економічних суб’єктів, які виконують державні замовлення або користуються урядовими дотаціями і гарантіями.

За діючими положеннями польського законодавства, Верховна контрольна палата підпорядковується Сейму, який за згодою Сенату призначає голову Верховної контрольної палати строком на 6 років. Варто зазначити, що термін повноважень голови Верховної контрольної палати не сходиться з терміном повноважень парламенту, що на практиці робить неможливим підпорядкування цієї установи тільки однієї політичної угрупованню. Крім того, голова Верховної контрольної палати захищений так само імунітетом, як депутати. Це означає, що без згоди Сейму його не можна заарештувати або пред’явити йому звинувачення. В даний час функції голови Верховної контрольної палати виконує Мирослав Секула, призначений на цей пост Сеймом попереднього скликання.

Верховна контрольна палата здійснює контроль через департаменти і представництва. Поділ на департаменти є відображенням масштабу областей, які підлягають контролю. У зв’язку з цим, Верховна контрольна палата ділиться на наступні департаменти:

  • Департамент державної адміністрації;
  • Департамент бюджету і фінансів;
  • Департамент економіки, казначейства і приватизації;
  • Департамент комунікації і транспорту;
  • Департамент національної оборони і внутрішньої безпеки;
  • Департамент праці, соціальної політики та охорони здоров’я;
  • Департамент навколишнього середовища, сільського господарства та благоустрою.

Поділ на представництва пов’язане з територіальним поділом країни. Таким чином, Верховна контрольна палата має 16 представництв – за кількістю воєводств.

Верховна контрольна палата проводить контрольні заходи за власною ініціативою, на замовлення Сейму або його органів (наприклад, маршала Сейму), за клопотанням президента Республіки Польща чи прем’єр-міністра. Особливим предметом діяльності Верховної контрольної палати є перевірка сумлінності реалізації бюджету і принципів фінансової політики, а також вироблення думки з питання схвалення дій Ради міністрів.

Верховна контрольна палата співпрацює з подібними установами в країнах-членах Європейського Союзу, з Європейською рахунковою палатою, Міжнародною радою аудиторів НАТО (IBAN), а також розрахунковими управліннями держав Центральної та Східної Європи, зокрема Чехії, Словаччини, Росії та Угорщини.

Верховна контрольна палата співпрацює також з європейськими партнерами в рамках EUROSAI (Europian Organisation of Supreme Audit Itsitutions) – Європейської організації верховних контрольних органів, яка є однією з восьми регіональних груп INTOSAI (International Organisation of Supreme Audit Itsitutions) – Міжнародної організації верховних контрольних органів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *