Вроцлавський університет
Вроцлавський університет (пол. Uniwersytet Wrocławski, лат. Universitas Wratislaviensis) – університет в місті Вроцлав (до 1945 року – Бреслау), зараз Польща.
Загальні відомості про Вроцлавський університет
Вроцлавський університет є державним вищим навчальним закладом в Республіці Польща. Ректор – Марек Боярський.
В даний на 12 факультетах тут навчається 37 280 студентів (на листопад 2008 року). Число викладачів і наукових співробітників складає 3 390 осіб.
В університеті викладання ведеться на наступних факультетах:
- Філософському
- Історії та педагогіки
- Права, господарства та економіки
- Фізики та астрономії
- Біотехнології
- Біології
- Географії, геології та навколишнього середовища
- Соціальних наук
- Хімії
- Математики та інформатики
Історія Вроцлавського університету
Перша спроба заснувати університет у Вроцлаві відноситься до 1505 року, в липні якого польсько-литовський король, а також король чеський і угорський Владислав II з династії Ягеллонів підписав указ про його створення.
Проте зважаючи на постійні війни на прилеглих територіях, брак коштів та протидію Краківського університету він так і не був створений. У 1702 році, на основі відкритої в 1638 році ними школи, Орден єзуїтів, за сприяння Вищої ради Сілезії і згідно з указом імператора Священної Римської імперії Леопольда I, засновує університет в Вроцлаві з єдиним факультетом з філософії та католицької теології. Університет отримує назву Леопольдіна. Був офіційно відкритий 15 листопада 1702 року.
Після переходу Сілезії після Семирічної війни від Австрії до Пруссії університет втратив свій антиреформаторський характер, однак продовжував залишатися вищою школою для католицького духовенства Німеччини.
3 серпня 1811, в результаті проведення реформи в галузі освіти в Прусії та об’єднання університетів у Вроцлаві і у Франкфурті-на-Одері місцевий університет отримує нову назву: Сілезький університет Фрідріха-Вільгельма. Тут тепер студенти навчалися на 5 факультетах – католицької теології, протестантської теології, права, філософії та медицини. Таким чином, університет в Бреслау став першим німецьким університетом, який мав одночасно католицький і протестантський факультети.
В університеті проходили 3 теологічних семінари, по одному по німецькій, англійській і романській філології, один історичний, один математично-фізичний, один юридичний і один державно-політичний семінари. У 1842 році до них додається кафедра славістики.
Університет керував 12 природничонауковими інститутами, 6 клінічними станціями і 3 музейними зібраннями. З 1881 року Університету підпорядковується Сільськогосподарський інститут у Проскау. У 1884 році кількість студентів в університеті Вроцлава становила 1 481, викладачів – 131.
Університетська бібліотека в 1885 році зберігала в своїх стінах близько 400 000 томів, з них 2 400 інкунабул, виданих до 1500 року, і 2 840 манускриптів. Тут також були астрономічна обсерваторія, ботанічний сад величиною в 5 гектарів з ботанічним музеєм, а з 1862 року – і зоологічний парк з палеонтологічним і зоологічним музеєм.
При Університеті розміщувалися хімічна лабораторія, хімічні і фізичні збірки, анатомічний інститут, ботанічний і мінералогічний інститути, картинна галерея, музей сілезьких старожитностей і державний архів Сілезії.
Після закінчення Другої світової війни та передачі Вроцлава Польщі німецький університет в місті був закритий і потім перетворений в польський державний, який був офіційно відкритий 9 червня 1946 року. В 1952-1989 роках університет носив ім’я президента Польщі і першого секретаря ПОРП Болеслава Берута.
Починаючи з 1988 року між Вроцлавським університетом та Рурським університетом Бохума офіційно встановлені партнерські відносини. У 2001 році у Вроцлаві відбулися урочистості, присвячені 300-річчю заснування Університету.
Знамениті студенти та викладачі Вроцлавського університету
У різні роки в університеті Вроцлава навчалися такі видатні вчені, як
- Макс Борн
- Роберт Вільгельм Бунзен
- Яків Каро
- Густав Роберт Кірхгоф
- Фердинанд Лассаль
- Теодор Моммзен
- Ернст Стейніц
- Отто Штерн
- Фердинанд Ейзенштейн,
- Пауль Ерліх
- сестра Едіт Штайн.
- Ойген Кельбінг