Польська шляхта

У літературі, яка стосується історії Польщі, так чи інакше зустрічається слово «шляхта». Більшість сучасних людей не мають уявлення про те, що це таке, але для поляків стан шляхтичів уже багато століть невід’ємний елемент національної гордості.

Польська шляхта

Польська шляхта

Шляхта (пол. Szlachta від нім. slahta – рід або Schlacht – бій) – привілейований стан в Королівстві Польському, Великому князівстві Литовському і, після Люблінської унії 1569 року, в Речі Посполитій, а також деяких інших державах.

У польському суспільстві вище шляхти стояли тільки особи королівської крові. Шляхта в історії Польщі – благородний клас, самі лицарі або їх нащадки. Номінально, на момент появи, шляхта являла собою нижчий клас світських землевласників – лицарів. Скоро даний стан став грати важливу роль в польському суспільстві і державі.

Історія становлення шляхти

На початку другого тисячоліття в Польщі з’явилося нове правило призначення лицарів, яке спочатку не було закріплено письмовими документами. Лицарі повинні були походити з певного клану, який би прийняв їх до своїх лав.

Формування кланів відбувалося на основі об’єднання навколо могутніх родів, які мали великі територіальні володіння або більшу владу в країні. Велика частина таких кланів брала до свого складу польсько мовне населення; іноземні лицарі, які жадали приєднатися до знатного роду і таким чином забезпечити собі високе положення в суспільстві, походили в основному з німецьких земель і потрапили на території Польщі внаслідок експансії.

Спочатку шляхта не чинила особливого впливу на політичне життя країни і не була дуже численною, але з плином часу вона перетворилася на могутній прошарок громадян, а до XVI століття Польща мала найбільшу кількість привілейованих громадян, ніж будь-яка інша європейська країна. Шляхетських родів налічувалося близько 25 тисяч, що в цілому становило 6,7% від загальної чисельності населення країни.

Польська шляхта була однорідною за своїм складом, вона ділилася на три нерівнозначні гілки: магнати-шляхтичі, середні шляхтичі і дрібна шляхта. Серед магнатів було вісім-десять сімей, які володіли найважливішими стратегічними територіями в державі і займали високі пости в державному управлінні. Серед таких родів можна виділити Потоцьких і Радзивіллів. Крім безпосереднього впливу через сенаторські пости і фінансові важелі на політику держави, вони мали ще й свої армії, що дозволяло їм фактично почуватися безкарними, що б вони не робили.

Кожному роду з тих, які відносилися до середньої шляхти, належало від одного до шести сімейних земельних наділів. Вони не були настільки багаті, як магнати, але тим не менш, з цієї гілки виходила основна маса канцелярських чиновників і інших дрібних управлінців в державному апараті. Середня шляхта становила приблизно 10% від усього шляхетського стану.

Дрібна шляхта не мала значних земельних наділів. Їх володіння часом складали просто частину земельної ділянки. У цю категорію, найнижчу серед шляхти, часто потрапляли збанкрутілі відомі роди. Основна причина, по якій всі ці люди, що складали близько 70% шляхти, могли користуватися всіма шляхетськими привілеями, полягала в знатності їх походження і хорошому генеалогічному древі. Але після того, як Річ Посполита була розділена між Австрійською державою, Руською і Пруссією, шляхта була зобов’язана довести документально своє благородне походження. Однак ніяких письмових підтверджень у більшості представників дрібної шляхти не було, і вони були записані в список станів, які обкладаються податками, втративши при цьому, своє привілейоване становище.

Систематичне зміцнення становища шляхти: привілеї

Протягом довгого часу шляхта боролася за збільшення своїх прав, у чому її із задоволенням підтримували королі Польщі, намагаючись, розширивши привілеї середнього шляхетського стану, зменшити владу магнатів, які фактично захопили в свої руки всю владу в державі. Базисом, на якому будувалася могутність шляхти, були королівські привілеї і статути.

1374 року правителем Людовіком Анжуйским був дарований шляхті Кошицький привілей. Згідно з його текстом, при несенні військової служби шляхтичі звільнялися від сплати всіх податків, крім поземельного, встановленого в мінімальних межах. Також, шляхті були даровані державні посади, в якості виключного права, тобто, будь-який закононароджених шляхтич по праву міг займати місце в уряді, і не через свої особисті заслуги, а по праву народження.

У 1433 році Ягеллоном було даровано право особистої недоторканності кожного шляхтича. За вбивство призначалася страта або штраф, що в десятки разів перевищував штраф за вбивство людини з будь-якого іншого стану. Цереквіцькі привілеї, які здобули остаточне затвердження Нешавського статуту в 1454 році, дарували шляхті право змінювати законодавчу базу країни і впливати на створення та затвердження тих чи інших законів через шляхетські сейми.

Ян Ольбрахт в 1496 році проголосив Петрковський привілей, який повністю монополізував земельні володіння для шляхти. Крім того, остаточно було введено і закріпачення селян. З цього привілею шляхетський стан звільнявся також від оплати податку на товари, що ввозяться з-за кордону. Фактично, це відкрило шлях для монополізації торгівлі іноземними товарами на території Польщі.

1573 рік ознаменувався одним з найважливіших розширень шляхетських прав: Валуа дозволив їм брати участь в королівських виборах. Таким чином, політичний режим Польщі набув вигляду шляхетської республіки.

Протягом всієї історії Польщі шляхта грала роль не тільки колосального політичного тригера, а й тригера культурного, оскільки всі нові віяння проникали в країну саме через інтелектуальну еліту, якою в Польщі була шляхта.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *