Робота для студентів у Польщі
Не всі батьки можуть забезпечити своїм дітям безхмарне і безтурботне життя під час навчання у ВНЗ, деяким студентам доводиться самостійно вирішувати питання свого фінансового благополуччя. А якщо навчання відбувається за кордоном, то й говорити не доводиться. Та й курс національної валюти останнім часом все частіше змушує студентів зарубіжних вузів замислюватися про пошук роботи.
Чи можуть працювати студенти в Польщі і чи є обмеження?
ВАЖЛИВО! З 1 травня 2015 були внесені зміни в закон про іноземців, згідно з якими студенти денного навчання, що знаходяться в країні по візі, можуть працювати без наявності запрошення або дозволу на роботу і без обмежень за часом.
До цих змін, студент стаціонару міг працювати не більше 20 годин на тиждень протягом навчального семестру і повний робочий день протягом канікул.
Однак, у Польщі для студентів існують відмінності в умовах офіційного працевлаштування в залежності від документа, який дає право на перебування в Польщі (студентська віза, карта побуту) і мети видачі цього документа (очне або заочне навчання, мовні курси).
Робота у Польщі, якщо у студента віза
Як було написано вище, ваш трудовий статус в країні залежить від форми навчання (очна/заочна). Визначити це можна відкривши свій закордонний паспорт і подивившись на пункт «Cel wydania» у вашій візі:
- Cel wydania 09 – денне відділення стаціонару. Ви користуєтеся такими ж правами, як і громадяни Польщі і вам не треба додаткових дозволів на роботу.
- Cel wydania 10, 11, 12, 13 або 14 – заочне відділення або слухач курсів. Якщо ви не є студентом стаціонару або ж перебуваєте в Польщі з метою вивчення мови на мовних курсах, на практиці, або за програмою обміну студентів/культурного обміну. Працювати в Польщі за такою візою ви можете, однак для цього потрібно отримати: Oświadczenia – запрошення від польського працедавця або Zezwolenia – дозвіл на роботу.
Якщо у студента Вид на проживання?
Якщо студент отримав карту побуту на підставі навчання у польському ВУЗі на денному відділенні – він може працювати без обмежень за часом і дозволів протягом строку дії своєї карти (періоду навчання).
Аналогічно, як і з візою, якщо ви отримали ВНЖ на підставі навчання на мовних курсах або як студент – заочник, для офіційного працевлаштування в країні необхідна наявність Oświadczenia або Zezwolenia.
Як дізнатися на якій підставі видана карта побиту?
Перевірити це не так і складно – відкрийте рішення (децізію) про видачу ВНЖ і в першому абзаці ви побачите вказівку обгрунтування для видачі документа:
- Параграф Закону про Іноземців 53 § 1 p. 16 – працевлаштування без обмежень
- Параграф Закону про Іноземців 53 § 1 p. 1a lub 1b – необхідна наявність дозволу чи запрошення
Що таке Zezwolenie і Oświadczenie?
Oświadczenie (робоче запрошення) – насправді – це заява від роботодавця, який має намір взяти іноземця на роботу.
За даним запрошенням можна працювати на території Польщі протягом 6 місяців. Однак, освядчення може бути видане тільки громадянам України, Росії, Білорусії, Молдови чи Грузії. Оформляється в Управлінні Праці (Urząd Pracy) протягом 10-15 хвилин до декількох днів. Від роботодавця потрібні тільки статутні документи на фірму.
Zezwolenie (запрошення від Воєводи)- дозвіл на роботу в Польщі для іноземця. Отримати такий документ набагато складніше і пов’язано це з досить таки серйозною паперовою тяганиною. Роботодавець повинен обгрунтувати відсутність можливості прийняти поляка на дану посаду і необхідність працевлаштування іноземця. Оформлення такого запрошення займе місяць-півтора часу.
Роботодавці рідко погоджуються на оформлення воєводського запрошення, якщо тільки справа не стосується вузького профільного фахівця високої кваліфікації.
Де найчастіше працюють польські студенти?
Опитування одного з популярних польських видань «Агентства Праці ОТТО Polska» показало позиції, які надають роботодавці, спеціально для студентів:
- Мерчендайзер – розкладка товару на полицях магазину – 9-12 злотих в годину
- Робота няні – від 12 злотих/год
- Помічники в барах бістро – від 12 злотих/год (необхідна наявність медичної книжки)
- помічники продавців-консультантів у відділах супермаркетів або в косметичних магазинах – 10-12 злотих/год
- найбільш високооплачувана позиція – водій навантажувача на складі в супермаркеті – від 15 злотих/год
А яку роботу обирають самі студенти?
За відгуками самих студентів – одна із самих бажаних вакансій – помічник бармена. Крім самої ставки 8 зл/год, тут цілком реально заробити від 50 до 150 злотих за зміну.
Серед дівчат популярна робота хостес – зустріч клієнтів в офісі компанії, кафе або ресторані. Єдиний мінус – досить низькі заробітки, на рівні розповсюджувача флаєрів – від 6 до 10 зл/год.
Для тих, хто впевнено розмовляє польською та легко контактує з людьми – робота в call центрі. Ставка коливається від 10-15 злотих на годину. Найкраще оплачується робота у вечірній або нічний час.
Відмінним способом заробити для студентів з України – репетиторство. У Польщі можна знайти бажаючих попрактикуватися в англійській, українській або російській мові – ставка від 30 зл/год
Де шукати роботу студенту?
Як працевлаштуватися в Польщі багато людей вже знають – можна знайти роботу без посередників і з ними. Але для студентів є ще одна рекомендація. У великих містах (наприклад, Варшава, Краків, Познань) двічі на рік (навесні та восени) проходять спеціалізовані форуми та ярмарки вакансій для студентів.
Крім того, що там виставляються різні пропозиції і вакансії для студентів, там цілком реально знайти літнє стажування по необхідній вакансії і не обов’язково в Польщі, а й в інших країнах Європи. Також, в рамках форуму проходять семінари та лекції від провідних фахівців різних підприємств.
Одним словом, знайти роботу в Польщі для студента абсолютно не складно, головне проявити бажання.