Робота у Польщі по біометричному паспорту
Завдяки безвізовому режиму з Європейським Союзом, для українців відкрилися нові можливості щодо отримання робочих місць за кордоном, і особливо для тих, хто бажає працевлаштуватися в Польщі. Незважаючи на те, що безвізовий режим не дає ніякого права на працевлаштування без робочої візи в країнах Євросоюзу, Польща є винятком у цьому плані.
Щодо польського законодавства, право на роботу надається всім, хто перетнув кордон у рамках безвізу. Саме тому більшість українців з радістю користуються цим привілеєм.
Як працевлаштуватися в Польщі законно?
Є тільки 3 варіанти, як перетнути кордон з Польщею за своїм біометричним паспортом і залишитися в країні працювати легально:
- Запрошення від роботодавця. У разі якщо громадянин України збирається перетнути кордон із запрошенням від роботодавця, тоді необхідно зібрати всі необхідні документи, включаючи саме запрошення. Під час проходження контролю, метою поїздки, можна вказувати «працевлаштування» та надати для цього всі документи.
- За домовленістю, але без попередження. Якщо здобувач роботи заздалегідь домовився з роботодавцем, проте офіційного запрошення він не має. Фактично, легальною метою поїздки є співбесіда. Що стосується польського законодавства, воно як раз і регламентує це питання та надає таку можливість. Надалі можна укласти контракт і в підсумку залишитися в країні на законних підставах (на розсуд митників – можуть вимагати запрошення і не пропустити).
- Шукати роботу на місці. Завжди можна спробувати знайти роботу прибувши до Польщі, тоді необхідно їхати туристом. А після того, як робота знайдеться, можна законно оформитися і не порушуючи закони Польщі впевнено вести свою робочу діяльність. У цьому випадку, при перетині кордону, може знадобитися підтвердження наявності коштів, бронювання готелю або навіть квиток назад.
Для тих, хто по закінченню цього терміну бажає залишитися в країні на легальних підставах, необхідно подати документи для отримання посвідки на проживання або приїхати додому для оформлення робочої візи.
- Щоб робота була легальною необхідно в обов’язковому порядку укладати з роботодавцем трудовий договір або контракт, після чого потрібно звернутися в управління соціального страхування і подати заяву. Завдяки контракту, ви можете бути впевнені, що вас не зможуть звільнити з місця роботи раніше, ніж це прописано в контракті. Також, будуть дотримуватися всі права, в тому числі і обумовлений рівень заробітної плати.
- У разі, якщо не укладено трудовий договір, тоді легально працювати в країні можна 1 раз в півроку за 90 днів, таким чином всього на рік, тільки 6 місяців. Це дуже популярний вид відвідування Польщі для тих, хто відправляється в країну на сезонні заробітки (їдете на 90 днів, потім пів року сидите вдома, і знову на 90 днів).
Плюси і мінуси роботи за біометричним паспортом
Переваги роботи з біометричним паспортом полягають у наступному:
- Громадянин України може отримати офіційну роботу і при цьому немає необхідності в обов’язковому оформленні робочої візи.
- Великий вибір різних вакансій.
- Процес оформлення всіх документів не буде перевищувати 2 місяців.
- Можна оформити карту побиту (довгостроковий трудовий договір).
- При недотриманні трудового договору роботодавцем або порушення прав, немає ніяких складнощів у зміні місця роботи.
- Велика кількість компаній, з легкістю візьметься за проблеми з працевлаштуванням в Польщі.
Незважаючи на те, що біометричний паспорт і можливість перебування без візи має свої незаперечні переваги, є і недоліки такого методу:
- Термін перебування в Польщі не може становити більше 90 днів.
- В’їзд у Польщу може бути заборонений, а це значить, автоматично буде накладена заборона на працевлаштування.
- Для роботодавця це зайвий головний біль при оформленні договору та інших документів. У випадку якщо будуть допущені незначні помилки, їх не приймуть.
Види роботи для українців
Українці переважно їдуть в Польщу, тому що вона приваблює своєю близькістю до рідної культури, великою кількістю вакансій і звичайно, хорошою оплатою праці.
Що стосується сезонних вакансій, надається наступний вибір:
- робота на виробництві;
- у сегменті будівництва;
- в сільському господарстві.
В країні не вистачає робочих рук саме на ці позиції, так як місцеві жителі не особливо охоче беруться за ці вакансії, тому громадянам України, практично не становить ніяких проблем влаштуватися на роботу за цими напрямками.
Популярні вакансії
Звичайно, передові позиції в Польщі для українців займають саме тимчасові роботи. Серед найпопулярніших, куди можна влаштуватися з біометричним паспортом, можна відзначити наступні:
- трактористи і садівники;
- різноробочі, будівельники, зварювальники;
- збирачі фруктів, ягід, овочів;
- швачки, вантажники, пакувальники.
Середня зарплата в перерахунку на українську гривню, коливається в районі 20 тисяч гривень, але для позиції водій-далекобійник, можна розраховувати на 40 тисяч гривень, та для цього необхідно мати водійські права відповідних категорій.
Висновок
Польща, як і будь-яка інша держава, в першу чергу зацікавлена в кваліфікованих кадрах, тому маючи гарну освіту і досвід роботи, знайти вакансію з більш високою заробітною платою, також не складе труднощів.
Якщо ви вирішили відправитися в Польщу на роботу з біометричним паспортом, то краще всього всіма організаційними питаннями займатися ще в Україні. Необхідно детально вивчити всі умови вакансій, переваги і недоліки, в ідеалі поспілкуватися з тими, хто вже мав такий досвід або як мінімум почитати відгуки. Все це можна зробити самостійно, але якщо на це немає часу, тоді можна скористатися послугами спеціалізованих компаній.